Biathlon. Kaisa Makarainen najlepsza w trudnych warunkach. Zmarnowana szansa Moniki Hojnisz-Staręgi

Na półmetku biegu masowego Monika Hojnisz-Staręga biegła na siódmej pozycji. Nie najlepsze strzelanie sprawiło, że Polka zajęła ostatecznie 14. miejsce. W trudnych warunkach zwyciężyła Kaisa Makarainen.

Mateusz Kozanecki
Kaisa Makarainen Getty Images / Alexander Hassenstein / Na zdjęciu: Kaisa Makarainen
Na zakończenie zmagań w niemieckim Oberhofie przeprowadzony został drugi w tym sezonie bieg masowy na dystansie 12,5 km. Do rywalizacji przystąpiło 30 zawodniczek, w tym dwie reprezentantki Polski: Monika Hojnisz-Staręga i Kamila Żuk.

Zmagania toczyły się przy silnym wietrze, który utrudniał strzelanie, zwłaszcza w pozycji stojącej. Przekonała się o tym chociażby Tiril Eckhoff. Norweżka zaliczyła trzy pudła i straciła pozycję liderki na rzecz bezbłędnej Iryny Kryuko.
Długo w czołowej dziesiątce biegła Monika Hojnisz-Staręga. Problemy zaczęły się podczas trzeciego strzelania, po którym spadła na odległą 24. pozycję. Polkę w tym momencie wyprzedziła m.in. rodaczka Kamila Żuk.

Rywalkom mocno uciekła Kaisa Makarainen i to właśnie Finka z dużą przewagą wbiegała na ostatnie strzelanie. Panujące warunki sprawiły jednak, że zawodniczki spędziły na strzelnicy dużo czasu. Makarainen wytrzymała tę próbę nerwów, była bezbłędna i pomknęła po zwycięstwo. Należy dodać, że reprezentantka Finlandii miała dopiero 26. czas jeżeli chodzi o szybkość strzelania.

Sporo działo się za jej plecami, bowiem rywalki nie były tak skuteczne. Ostatecznie jako druga linię mety minęła Tiril Eckhoff, a trzecia była jej rodaczka Marte Olsbu Roieseland.

Polki zostały sklasyfikowane w drugiej dziesiątce. Monika Hojnisz-Staręga pomimo pięciu niecelnych strzałów zdołała zająć 14. miejsce. Kamila Żuk, która zaliczyła aż osiem pudeł była 19. Na uwagę zasługuje czas biegu Żuk - pod tym względem zajęła siódme miejsce.

Kolejne zawody w ramach Pucharu Świata odbędą się w czwartek, 15 stycznia o godz. 14.30. W niemieckim Rupholding przeprowadzony zostanie sprint kobiet.