Kokpit Kibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Skoki narciarskie
 • Tenis

Weronika Nowakowska oburzona zaostrzeniem prawa antyaborcyjnego. "Ta ustawa nie przyniesie niczego dobrego"

- Nie mogę uwierzyć, że to się dzieje naprawdę. Ta ustawa nie przyniesie niczego dobrego. Spowoduje, że rozrośnie się podziemie aborcyjne - tak czwartkową decyzję Trybunału Konstytucyjnego komentuje Weronika Nowakowska.
Grzegorz Wojnarowski
Grzegorz Wojnarowski
Weronika Nowakowska WP SportoweFakty / Weronika Nowakowska

Trybunał Konstytucyjny w czwartek zdecydował o niezgodności z ustawą zasadniczą przepisów dopuszczających aborcję ze względu na ciężkie uszkodzenie lub nieodwracalne wady płodu. Decyzja wywołała powszechne oburzenie. Tysiące kobiet są zbulwersowane odebraniem im możliwości wyboru w jednej z najbardziej ekstremalnych sytuacji, w jakich mogą się znaleźć. Wśród nich jest Weronika Nowakowska, była znakomita polska biathlonistka. O decyzji Trybunału Konstytucyjnego mówi wprost: Dla mnie to bestialstwo. 

Grzegorz Wojnarowski, WP SportoweFakty. Jesteś wkurzona?

Weronika Nowakowska, była biathlonistka, trzykrotna uczestniczka igrzysk olimpijskich, dwukrotna medalistka mistrzostw świata. Mama 4-letnich bliźniaków: Nie wkurzona, wk...na.

Dlaczego?

Nie mogę uwierzyć, że to się dzieje naprawdę. Nigdy nie wypowiadam się na polityczne tematy, jednak sytuacja, w której odbiera się kobietom możliwość wyboru, i to jeszcze w sytuacji tak ekstremalnej, to dla mnie bestialstwo. Nie zgadzam się na to. Mówię to głośno, rozmawiając z tobą, powiedziałam to głośno także w nagraniu, które opublikowałam na swoim Instagramie. W ciągu dwóch godzin od publikacji siedem kobiet napisało mi, że nie chcą mieć dzieci. Ta ustawa nie przyniesie niczego dobrego. W Polsce nagle nie przestanie się dokonywać aborcji. Zaostrzanie przepisów antyaborcyjnych nie zmniejsza liczby usuwanych ciąż. Jedynie sprawia, że jest to dla kobiety bardziej niebezpieczne. Czarny rynek będzie istniał, a decyzja Trybunału Konstytucyjnego sprawi, że podziemie aborcyjne się rozrośnie. Jeśli ktoś łudzi się, że będzie inaczej, jest w wielkim błędzie.

ZOBACZ WIDEO: #dziejesiewsporcie: była gwiazda narciarstwa szaleje na wakeboardzie

Jeśli kobieta wierzy w Boga, boi się Boga, albo z jakichkolwiek innych powodów podejmuje świadomą decyzję, że urodzi chore dziecko, to ma mój ogromny szacunek. Nie wolno jednak odbierać nam wyboru!

Irytuje mnie też sposób, w jaki komunikowana jest decyzja Trybunału Konstytucyjnego. Zamieszcza się zdjęcia słodkich dzieciaków z zespołem Downa, informując, że chodzi o ochronę takiego życia. Tylko że jest kolosalna różnica pomiędzy dzieckiem z zespołem Downa, a zdeformowanym płodem z licznymi wadami genetycznymi.

Myślisz o tym, jak ty byś postąpiła? Co byś zdecydowała, gdyby dziecko, które masz urodzić, okazało się chore?

Według mnie myśl, "czy moje dziecko będzie zdrowe", towarzyszy w czasie ciąży każdej kobiecie. Nie da się przed nią uciec. Dziś mamy medycynę prenatalną na bardzo zaawansowanym poziomie, bardzo dużo wiemy o dziecku, jeszcze zanim się ono urodzi, ale mimo wszystko matkom na każdym etapie ciąży od czasu do czasu towarzyszy strach. Nawet już po tym, jak odejdą wody, nawet tuż przed wyjazdem do szpitala. Ale nie wiem, co bym zrobiła, gdybym w czasie ciąży wiedziała, że dziecko jest chore albo obciążone wadami genetycznymi. Tyle wiemy o sobie, ile nas sprawdzono - Wisława Szymborska miała całkowitą rację. Ja wiem natomiast, że gdybym znalazła się w takiej sytuacji, chciałabym mieć możliwość wyboru, zdecydowania zgodnie z własnym sumieniem. Od wczoraj tego wyboru nie mam. 

Również od wczoraj słyszę opinie, że państwo chroni życie od poczęcia do narodzin, ale potem ma je gdzieś.

Tak właśnie jest i dlatego uważam, że radykalne przepisy o ochronie życia nienarodzonego to szczyt hipokryzji. Każą ci urodzić, a potem zostawiają cię z niczym. Wsparcie, jakiego państwo udziela chorym dzieciom, jest absolutnie niewystarczające.

Po moim nagraniu napisała do mnie dziewczyna, która na co dzień zajmuje się chorymi dziećmi. Zastanawiam się, czy nie opublikować tej wiadomości. Ludzie nie zdają sobie sprawy, jak to wygląda. Ci, którzy nazywają siebie obrońcami życia, są przekonani, że robią coś dobrego. Tylko mam wrażenie, że nie wiedzą, jak wygląda to życie, którego tak bronią.

Urodzenie chorego dziecka wpływa na jakość życia całej rodziny. Rodziców, zdrowych dzieci. Często kończy się tym, że ojciec pracuje ponad siły, żeby zarobić na leczenie i rehabilitację, a matka siedzi przy chorym dziecku. Znam kobietę, która urodziła dwójkę chorych dzieciaków. Jedno ma zespół Downa, drugie zespół kociego krzyku. Absolutna heroska. Ma też jedno zdrowe dziecko, już w wieku szkolnym. I ono prawie nie widzi własnej matki, bo ta ciągle jest z jego chorym rodzeństwem w Warszawie, w Instytucie Matki i Dziecka.

Nie mówię, że nie powinno się takich dzieci rodzić, od postulowania aborcji na życzenie też jestem bardzo daleka. Oburza mnie jednak, że w przypadku sytuacji, która zmienia czyjś cały świat, zabiera się takiej osobie możliwość wyboru. Ludzie muszą mieć szansę, żeby w tak ekstremalnej sytuacji decydować nie tylko zgodnie z własnym sumieniem, ale i możliwościami.

Znasz osobiście kobietę, która uważa, że nowe prawo jest dobre?

Nie. To nie jest prawo wprowadzone z myślą o kobietach.

Czytaj także:
Justyna Kowalczyk o wyroku Trybunału Konstytucyjnego ws. aborcji. Sportsmenka nie kryje oburzenia
Sprzeciw sportsmenek po ogłoszeniu decyzji Trybunału Konstytucyjnego ws. aborcji

Polub Sporty Zimowe na Facebooku
Zgłoś błąd
WP SportoweFakty
Komentarze (10):
 • Ablafaka Zgłoś komentarz
  @wężu - Na studniach, widziałem setki zdeformowanych płodów które umieszczone były w formalinie. Mam pewne obawy, że nie wytrzymałbyś widoku jednego takiego płodu. Bo jak byś
  Czytaj całość
  zareagował na widok kręgosłupa na wierzchu? Jak byś zareagował widząc czaszkę którą rozsadziły oczy bo czaszka była 8-krotnie mniejsza niż powinna być? Jak zareagowałbyś na widok płodu który ma żebra na wierchu i wbite w płuco? Jak byś zareagował na widok płodu który ma niewykształconą żuchwę, język i podniebienie? Jak zareagowałbyś na widok płodu który na pozór wygląda normalnie ale od czoła do żuchwy ma jedną wielką dziurę, bo brakuje nosa, zatok i podniebienia? Chciałbyś takie coś urodzić? Chciałbyś takie coś przytulić? Takie dzieci rodzą się tylko po to aby żyć kilka minut, kilka minut niewyobrażalnego cierpienia. Nie każda kobieta jest w stanie sobie z tym poradzić. W przypadku dużych wad płodu 1 na 20 umiera w trakcie porodu. 1 na 10 płodów umiera jeszcze w ciele kobiety. Jak ma się czuć kobieta która przez pół roku nosi w sobie rozkładające się zwłoki nienarodzonego dziecka?
  • wężu Zgłoś komentarz
   W sporcie to wielkich sukcesów raczej nie odnosiła, ale o skrobanakach to wiedza rozległa.
   • Andrzej Kłosek Zgłoś komentarz
    a gdzie mój wcześniejszy post?
    • Arkadiusz Pełka Zgłoś komentarz
     Najbardziej upolityczniony i zideologizowany portal quasi-sportowy, Szkoda na Was czasu.
     • KANAP Zgłoś komentarz
      Cenzura, napisałem opinię, że nie zgadzam się z tą osobą i mój komentarz usunięto, co to za propaganda! Zabijanie nienarodzonych ok, sprzeciw cenzura? Takie standardy na tym portalu
      Czytaj całość
      obowiązują?
      • andelek Zgłoś komentarz
       nawet najlepsi sportowcy wcale nie muszą być mądrymi ludźmi i ta nowakowska jest tego przykładem chociaż nigdy nie była wybitnym sportowcem a raczej taką przeciętną marnotą bliżej
       Czytaj całość
       ostatnich niż pierwszych miejsc w zawodach
       • MJay Zgłoś komentarz
        Jedna z niewielu sportowców, które mają odwagę się wypowiedzieć w tej sprawie. Brawo za odwagę! Każda kobieta ma prawo o sobie decydować! A nie kurdupel, którego jedynym związkiem
        Czytaj całość
        jest ten z kotem!
        • comboje 2 Zgłoś komentarz
         Durny narod wybral durne wladze.
         • jarecki5 Zgłoś komentarz
          Brawo Weronika!
          • Kornel Garbacz Zgłoś komentarz
           Panowie z TK lepiej było zabronić badań prenatalnych.Lepiej byście się poczuli.Jeżeli w ogóle wiecie o co chodzi.Nie mogę napisać co o Was myślę bo komentarz usuną.
           Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
           ×
           Sport na ×