KokpitKibice
Relacje na żywo
  • wszystkie
  • Piłka Nożna
  • Siatkówka
  • Żużel
  • Koszykówka
  • Piłka ręczna
  • Tenis
  • Zimowe

Jeden z tych związków, które opierały się najdłużej! Jest kolejna decyzja IBU ws. Rosjan i Białorusinów

Najpierw zakazali im barw narodowych i odgrywania hymnów, teraz jednak - pod wpływem MKOl - Międzynarodowa Unia Biathlonu zdecydowała się całkowicie zakazać występów w zawodach Rosjanom i Białorusinom.

Krzysztof Kaczmarczyk
Krzysztof Kaczmarczyk
Aleksander Łoginow Getty Images / Kevin Voigt/DeFodi Images / Na zdjęciu: Aleksander Łoginow
Trwa usuwanie Rosjan ze światowego sportu. Wszystko za sprawą decyzji Władimira Putina, który w ubiegły czwartek wydał rozkaz o ataku na Ukrainę.

Wojska rosyjskie otworzyły ogień, a w Ukrainie trwa wojna. Świat szybko niemal w pełni zjednoczył się ze sobą przeciwko Rosji.

Nie inaczej jest w kwestii sportu. Światowe federacje jedna za drugą podejmują decyzje o zawieszeniu bądź wykluczeniu Rosjan.

ZOBACZ WIDEO: Sporty zimowe nie są domeną Polaków? "Często nie mamy warunków, żeby trenować"

Ci m.in. nie powalczą w barażach o piłkarskie MŚ w Katarze, gdzie mieli zagrać z reprezentacją Polski. Odebrano im też finały MŚ w siatkówce mężczyzn - ale to tylko niektóre z konsekwencji.

Do grona "mówiących jednym głosem" w końcu dołączyła też Międzynarodowa Unia Biathlonu (IBU). "Rada Wykonawcza IBU postanowiła nie zezwalać na udział jakichkolwiek rosyjskich lub białoruskich sportowców lub oficjeli w swoich międzynarodowych imprezach aż do odwołania" - napisano w komunikacie.

IBU zmieniło zatem swoją pierwotną decyzję. Wcześniej bowiem Rosjanie i Białorusini mogli startować w zawodach neutralnie, bez flag, odgrywania hymnów czy strojów w barwach narodowych.

Dlaczego zdecydowano się zatem na zmianę? Wszystko przez zalecenia MKOL. "Rada Wykonawcza uważa, że ​​ta decyzja jest konieczna, aby solidaryzować się z Ukrainą i społecznością olimpijską oraz chronić integralność zawodów IBU i bezpieczeństwo uczestników imprez sportowych i niesportowych" - napisano w treści komunikatu.

Niejako przy okazji wydania decyzji złożono też kondolencje z powodu śmierci ukraińskiego 19-letniego biathlonisty Jewhena Małyszewa, który zginął w walce o obronę swojej ojczyzny.

Rada ponownie przypomniała też, że "potępia rosyjskie ataki na Ukrainę i wsparcie udzielane przez Białoruś oraz podtrzymuje nadzieję na natychmiastowe zakończenie wojny".

Zobacz także:
Koniec milczenia. FIS podjęła decyzję ws. Rosji i Białorusi
Słowo, które mówi wszystko. Oni nadal nie rozumieją

Czy Międzynarodowa Unia Biathlonu podjęła słuszną decyzję?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub Sporty Zimowe na Facebooku
Zgłoś błąd
WP SportoweFakty
Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×