Kokpit Kibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Skoki narciarskie
 • Tenis

MŚ w półmaratonie. Bieg masowy w Gdyni odwołany. Zawodnicy mogą rywalizować wirtualnie

To miał być rekordowy półmaraton, z prawie 30 tysiącami uczestników. Jednak w obecnej sytuacji epidemicznej zorganizowanie go okazało się niemożliwe. 17 października w Gdyni biegu masowego nie będzie. Nie wiadomo, czy dojdzie do rywalizacji elity.
Michał Fabian
Michał Fabian
biegacze podczas półmaratonu Agencja Gazeta / Mateusz Skwarczek / Na zdjęciu: biegacze podczas półmaratonu

Bieg masowy miał towarzyszyć rywalizacji zawodowców o mistrzostwo świata w półmaratonie (21,0975 km). Organizatorzy zapowiadali rekordową frekwencję. Plany pokrzyżował im wybuch pandemii.

Impreza, która miała się odbyć 29 marca, została najpierw przełożona na 17 października. Teraz wiadomo już jednak, że także w jesiennym terminie biegu masowego w Gdyni nie będzie.

"Niestety, w obecnych uwarunkowaniach prawnych, wynikających z sytuacji epidemicznej, organizacja biegu masowego jest niemożliwa. Przez ostatnie miesiące, lokalny komitet organizacyjny mistrzostw wraz z World Athletics oraz władzami miasta Gdyni, opracował różne scenariusze i formaty wydarzenia, uwzględniające bieg masowy (…) Okazało się jednak, że to wszystko za mało, aby impreza o tej skali - ponad 20 tysięcy uczestników z całego świata - mogła dojść do skutku w obliczu rosnącej skali zachorowań na COVID-19 i ponownego ryzyka wprowadzania dodatkowych obostrzeń, zamiast ich dalszego luzowania" - czytamy w poniedziałkowym komunikacie, podpisanym m.in. przez szefa komitetu organizacyjnego Michała Drelicha.

ZOBACZ WIDEO: Liga Mistrzów. Jacek Gmoch pod wrażeniem Roberta Lewandowskiego. "Przeszedł do historii"

Organizatorzy proponują biegaczom-amatorom rywalizację wirtualną. W tym celu uruchomili aplikację AllYouNeedIsRunning.com, na której można się rejestrować, a następnie - za jej pośrednictwem - 17 października sprawdzić się z innymi biegaczami, startując w dowolnej lokalizacji.

Osoby, które wybiorą taką formę rywalizacji, otrzymają pełne pakiety startowe - z numerem startowym, oficjalną koszulką, pamiątkowym plecakiem z logo MŚ, a także medalem.

"Czy jest to rozwiązanie idealne? Nie. W obecnej sytuacji nie ma bowiem takich rozwiązań. Zdajemy sobie sprawę, że nie wszyscy będą zadowoleni. Być może część z Was będzie poirytowana, sfrustrowana. Rozumiemy te emocje i w dużej mierze je podzielamy - sami jesteśmy tym sfrustrowani. Nie możemy bowiem dać Wam tego, co Wam obiecaliśmy" - dodają organizatorzy.

Na razie nie wiadomo, czy 17 października w Gdyni wystartują zawodnicy elity. Decyzja ws. rywalizacji o mistrzostwo świata zapadnie w późniejszym czasie.

Bieg masowy przy okazji mistrzostw świata w półmaratonie po raz pierwszy odbył się w 2014 r. w Kopenhadze. Następnie miłośnicy biegania mogli wziąć udział w imprezach tej rangi także w 2016 r. w Cardiff i w 2018 r. w Walencji.

Czytaj także: Lekkoatletyka. Mistrzostwa Polski w biegu 24-godzinnym i na 100 km. Polki pobiły dwa rekordy Europy!
Czytaj także: Biegowa pasja księdza
Jakuba Lechniaka pomogła schwytać złodzieja. "Zdziwił się, że go dogoniłem"

Polub SportoweFakty na Facebooku
Zgłoś błąd
WP SportoweFakty
Komentarze (1):
 • yes Zgłoś komentarz
  "Organizatorzy proponują biegaczom-amatorom rywalizację wirtualną" - za bardzo nie wierzę w wyniki: nie wiadomo ile będzie prawdy w prawdzie. Było ostatnio kilka przykładów do
  Czytaj całość
  zastanowienia. Przypomnę trzy: Skrzypczyński 31 sierpnia 2020, 10:29 - "Emocje, kontrowersje i pozytywne zaskoczenia. Tak wyglądały MP" (w tym: "organizatorzy źle usytuowali bloki startowe i nie wszyscy zawodnicy mieli do przebiegnięcia taki sam dystans"), Wawrzynowski 11 sierpnia 2020, 10:14 - "Ewa Swoboda pobiła swój rekord życiowy. Na razie na treningu", PS 11 lipca 2020, 13:40 - "Lyles myślał, że pobił rekord świata Usaina Bolta" Nie zawsze można porównywać wyniki.
  Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
  ×
  Sport na ×