Dobry występ polskich sprinterów. Pokonali mocne nacje

Zdjęcie okładkowe artykułu: Getty Images / TF-Images / Na zdjęciu: Maciej Staręga
Getty Images / TF-Images / Na zdjęciu: Maciej Staręga
zdjęcie autora artykułu

Reprezentanci Polski - Maciej Staręga i Dominik Bury zajęli bardzo dobre, 7. miejsce w drużynowych sprintach w Livigno, z niespełna 5-sekundową stratą do Francuzów. Zwyciężyli Renaud Jay i Richard Jouve.

Do rywalizacji zgłosiło się 21 zespołów, w tym Polacy - Maciej Staręga i Dominik Bury, którzy zakończyli eliminacje na 12. miejscu. Z pewnością sensacją był fakt, że do finałowego biegu, w którym znalazło się 15 najlepszych drużyn nie zakwalifikowali się reprezentanci Norwegii I - Even Northug i Erik Valnes, którzy zajęli 16. miejsce. Odpadły też dwie reprezentacje Austrii, Niemcy i drugie zespoły z USA i Słowenii.

Bardzo dobry start zaliczyli Szwedzi, którzy zajmowali dwa pierwsze miejsca. Pod koniec stawki biegł Maciej Staręga, jednak cała piętnastka była bardzo blisko siebie. Polak na ostatnich metrach swojej zmiany nieoczekiwanie przesunął się na czołowe miejsca i kończył swoją zmianę na 3. pozycji - 0.26 sekundy za prowadzącym Norwegiem Haavardem Solaasem Taugboelem.

Wszystko zmieniało się bardzo dynamicznie, a cała stawka biegła blisko siebie. Drugi z Polaków - Dominik Bury co prawda dobiegł jedenasty, miał jednak tylko 1.88 sekundy straty. Po trzecim odcinku na strefie zmian upadł Norweg, który stracił kontakt z czołówką i nieoczekiwanie ta nacja biegła daleko za resztą. Na piątej zmianie zaatakował Szwed, którego goniły dwie sztafety ze Szwajcarii. Swoją ostatnią zmianę Maciej Staręga zakończył na 10. miejscu, ze stratą 3.66 sekundy.

Ostatni u Polaków wybiegł Dominik Bury, który szybko przesunął się na 9. pozycję i próbował gonić samą czołówkę, mając sporą przewagę nad resztą. Na finiszu najlepiej spisał się Richard Jouve, który dał zwycięstwo Francji. Drugi dobiegł Włoch, a Polak zdołał jeszcze przegonić reprezentantów Szwajcarii i Wielkiej Brytanii i ostatecznie zajął 7. pozycję.

Wyniki sprintu drużynowego mężczyzn:

Miejsce Zespół Czas
1.Francja I11:46.13 m.
2.Włochy I+0.44 s.
3.Szwajcaria I+2.62 s.
4.Szwecja II+4.04 s.
5.Włochy II+4.16 s.
6.Szwecja I+4.34 s.
7.Polska+4.74 s.
8.Szwajcaria II+6.55 s.
9.Wielka Brytania+10.77 s.
10.Czechy I+13.92 s.
11.Słowenia I+14.58 s.
12.USA I+20.95 s.
13.Francja II+32.49 s.
14.Czechy II+45.57 s.
15.Norwegia II+52.25 s.

Czytaj także:  W końcu świetne skoki Pilcha

ZOBACZ WIDEO: Historyczny wyczyn Polaka. "Daleka droga przede mną"

Źródło artykułu: WP SportoweFakty