Złoty medal Astrid Jacobsen na 10 km

Astrid Jacobsen wywalczyła tytuł mistrzyni Norwegii w biegu na 10 kilometrów stylem dowolnym. W Voss w pierwszym dniu mistrzostw o blisko dwanaście sekund pokonała Therese Johaug.

Daniel Ludwiński

Bieżący sezon jest udany w wykonaniu Astrid Jacobsen, jednak w Pucharze Świata cały czas jest ona w cieniu swych koleżanek z reprezentacji. W Voss przyszedł w końcu czas na triumf 24-latki, która znakomicie rozpoczęła tegoroczne mistrzostwa Norwegii. W biegu na 10 kilometrów stylem dowolnym odniosła przekonujące zwycięstwo. Sklasyfikowana na drugim miejscu Therese Johaug przegrała złoto o ponad jedenaście sekund.

Dużą niespodzianką jest fakt, że brązowy medal wywalczyła Martine Ek Hagen. Urodzona w 1991 roku biegaczka jest jedną z kilku bardzo utalentowanych norweskich zawodniczek młodego pokolenia z tego rocznika, jednak mało kto przypuszczał, że już w tym roku zdoła ona sięgnąć w Voss po medal. 20-latka pokonała tymczasem Vibeke Skofterud, Marthe Kristoffersen, czy Marit Bjoergen. Właśnie postawa tej ostatniej była największym zaskoczeniem in minus w pierwszym dniu zawodów, gdyż liderka klasyfikacji generalnej Pucharu Świata zajęła dopiero szóste miejsce.

W piątek druga konkurencja mistrzostw w Voss - sprint stylem klasycznym.