Krótsza kara zawieszenia za doping dla mistrza olimpijskiego

Christian Hoffmann, mistrz olimpijski w biegach narciarskich z Salt Lake City, został w grudniu 2011 roku zawieszony na sześć lat za stosowanie dopingu. Teraz kara została skrócona do dwóch lat.

Daniel Ludwiński

Podejrzenia wobec Christiana Hoffmanna narastały od dłuższego czasu, podobnie jak wobec innych austriackich biegaczy narciarskich i biathlonistów, szczególnie po aferze, która miała miejsce w trakcie igrzysk olimpijskich w Turynie. W 2009 roku NADA (Austriacka Agencja Antydopingowa) rozpoczęła śledztwo również przeciwko niemu, a on sam na wieść o wszczętym postępowaniu ogłosił zakończenie kariery. Po dwóch latach narciarz został zawieszony aż na sześć lat za, jak to określono, "stosowanie niedozwolonych metod". W praktyce oznaczało to stwierdzenie odwiedzania kliniki HumanPlasma w Wiedniu, która okazała się być istnym centrum dopingowego procederu, a także fakt posiadania wirówki stosowanej przy dopingu krwi.

Teraz kara zawieszenia została skrócona z sześciu lat do dwóch. Hans-Moritz Pott, adwokat Hofmanna, zapowiedział ponadto, że narciarz planuje dodatkowe apelacje, tym razem skierowane do CAS (Trybunał Arbitrażowy ds. Sportu). - Christian chce walczyć o swój honor - wyjaśnił Pott. Nawet gdyby kara została w ogóle anulowana nie należy jednak spodziewać się powrotu Austriaka na trasy biegowe - urodzony w 1974 roku byłby jednym z weteranów tras i decyzja o końcu kariery jest w jego przypadku niezależnie od innych spraw ostateczna.

Hoffmann był specjalistą od techniki dowolnej i właśnie w niej odnosił sukcesy. W 1998 roku zajął trzecie miejsce w biegu na 50 kilometrów na igrzyskach w Nagano, co było dużą niespodzianką, gdyż wcześniej był postacią mało znaną. Rok później na mistrzostwach świata w Ramsau pokonał na ostatniej zmianie sztafety Thomasa Alsgaarda z Norwegii i zapewnił złoty medal reprezentacji Austrii. Na igrzyskach w Salt Lake City w 2002 roku wygrał bieg na 30 kilometrów, choć na trasie był wolniejszy niż Johann Muehlegg. Niemiec startujący w barwach Hiszpanii został jednak później ... zdyskwalifikowany za doping. W kolejnych latach Hoffmann miał jeszcze pojedyncze udane biegi w Pucharze Świata i stawał niekiedy na podium, jednak nie zdobył więcej medali na wielkich zawodach.

Pomóż nam ulepszać nasze serwisy - odpowiedz na kilka pytań.