Kokpit Kibice
Relacje na żywo
  • wszystkie
  • Piłka Nożna
  • Siatkówka
  • Żużel
  • Koszykówka
  • Piłka ręczna
  • Skoki narciarskie
  • Tenis

Tylko trzy zawodniczki i dwóch zawodników ukończyło wszystkie edycje Tour de Ski

Justyna Kowalczyk ukończyła wszystkie edycje Tour de Ski. Tego wyczynu dokonały jeszcze tylko dwie inne biegaczki. Mężczyzn, którzy przebiegli TdS siedmiokrotnie znalazło się jedynie dwóch.
Piotr Ziemka
Piotr Ziemka

Pierwsza edycja Tour de Ski odbyła się podczas sezonu 2006/2007. Justyna Kowalczyk zajęła wtedy jedenaste miejsce. W 2008 roku była siódma, a w 2009 - czwarta. Kolejne 4 edycje Polka wygrała. Wszystkie biegi z cyklu Tour de Ski ukończyły również Riita-Liisa Roponen oraz Walentina Szewczenko. Polka jest najmłodszą biegaczką z tego elitarnego grona i jedyną, która urodziła się w latach 80. XX wieku. Najbardziej doświadczona jest Szewczenko. Ukrainka najlepszy rezultat w klasyfikacji generalnej Tour de Ski zanotowała w pierwszej edycji, kiedy uplasowała się na trzeciej pozycji. W 2008 roku była czwarta. W kolejnych pięciu sezonach zawsze plasowała się w drugiej dziesiątce. W 2013 roku 37-letnia Szewczenko przybiegła na metę szesnasta.

Roponen pierwszą edycję ukończyła na siódmej pozycji. Najlepiej spisała się ona w 2010 roku, kiedy uplasowała się na szóstym miejscu. W najlepszej dziesiątce była także w 2008 roku (dziesiąta lokata). Ta urodzona w 1978 roku zawodniczka aż trzy razy plasowała się na jedenastej pozycji. Było to w latach: 2009, 2011 i 2012. Siódmą edycję opisywanej imprezy ukończyła na ósmej pozycji. Po sześć edycji TdS ukończyły: Aino-Kaisa Saarinen, Kristin Stoermer Steira i Katrin Zeller.

Petter Northug siedem razy przebiegł całe Tour de Ski i siedem razy znalazł się w najlepszej dziesiątce. W pierwszej edycji był czwarty, zaś w drugiej - ósmy. Drugą pozycję zajął w latach: 2009, 2010 oraz 2011. W sezonie 2011/2012 uplasował się na trzecim miejscu, a w 2012/2013 znalazł się tuż za podium. Drugi biegacz, który ukończył siedem edycji TdS to Giorgio Di Centa. Najlepiej spisał się on w 2008 roku, kiedy zajął trzecią pozycję. Rok później był czwarty. W 2013 roku 40-letni Włoch przybiegł na metę ósmy.

Polub Sporty Zimowe na Facebooku
Zgłoś błąd
inf. własna

Komentarze (2):

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×