Zwycięstwo Marit Bjoergen w Oberstdorfie, Justyna Kowalczyk dziesiąta

Marit Bjoergen wygrała w Oberstdorfie prolog rozpoczynający cykl Tour de Ski. Justyna Kowalczyk na trasie 3,2 km stylem dowolnym zajęła dziesiąte miejsce.

Daniel Ludwiński
Sobotni wynik to najlepszy rezultat Polki w całym sezonie jeśli chodzi o technikę łyżwową. Do tej pory nasza biegaczka zajmowała w konkurencjach rozgrywanych tym stylem miejsca dalekie, w sprincie nawet niepunktowane. Tymczasem w pierwszej konkurencji Tour de Ski było już zdecydowanie lepiej. Kowalczyk chwilami nawet prowadziła, po pierwszym punkcie pomiaru czasu była łącznie czwarta, ale to, co zyskiwała na podbiegach, niestety traciła na zjazdach. Ostatecznie skończyło się więc na dziesiątym czasie, tak wartościowym biorąc pod uwagę jaka konkurencja została rozegrana w sobotę. Do podium Polka straciła 8,1 sekundy. To dobra pozycja wyjściowa przed niedzielnym biegiem na dochodzenie w stylu klasycznym.
Punkty Pucharu Świata zdobyła jeszcze Sylwia Jaśkowiec, która była dwudziesta czwarta. Druga z naszych biegaczek rozpoczęła dość wolno i wydawało się, że o miejscu w trzydziestce może zapomnieć. W drugiej części dystansu Jaśkowiec błyskawicznie zyskiwała jednak miejsce za miejscem i ostatecznie wywalczyła siedem "oczek". Kornelia Kubińska, trzecia z naszych biegaczek, uzyskała pięćdziesiąty dziewiąty czas.

Pierwszy etap Tour de Ski był pod jednym względem konkurencją bardzo typową dla sezonu 2014/2015. Po raz kolejny rywalizacja została całkowicie zdominowana przed reprezentantki Norwegii, które znowu nie dały nikomu wmieszać się między siebie w walce o podium. Norweżki zajęły cztery pierwsze miejsca, a w najlepszej szóstce było ich aż pięć.

Bieg Justyny Kowalczyk Prolog Tour de Ski. Zobacz Kowalczyk w akcji!

Wyraźne zwycięstwo, ze sporą przewagą jak na tak krótki dystans, odniosła Marit Bjoergen, której celem jest pierwsze w karierze zwycięstwo w klasyfikacji końcowej Tour de Ski. Drugie miejsce ze stratą blisko jedenastu sekund zajęła Heidi Weng, trzecia była Ragnhild Haga, a czwarta Therese Johaug, która dość niespodziewanie musiała zadowolić się miejscem poza podium.

W niedzielę rozegrany zostanie bieg na 10 kilometrów stylem klasycznym na dochodzenie. Drugi etap także będzie miał miejsce na trasach w Oberstdorfie.