Petr Siedow najlepszy w Pjongczang. Rosjanin wygrał skiathlon 15+15 km

Nie tylko Justyna Kowalczyk wróciła w Pjongczang na szczyt po długiej przerwie. W sobotę pierwsze zwycięstwo od dawna odniósł także Petr Siedow, który triumfował w skiathlonie 15+15 km.

Daniel Ludwiński
PAP/EPA / PAP/EPA/JEON HEON-KYUN
Urodzony w 1990 roku Rosjanin został niegdyś okrzyknięty wyjątkowym talentem. W gronie juniorów zdobywał medale seryjnie, a jako niespełna 19-latek w swym debiucie od razu wszedł do pierwszej dziesiątki Pucharu Świata. Doskonale rozwijająca się kariera przyniosła w 2012 roku pierwsze pucharowe zwycięstwo, ale następnie przyszło całkowite załamanie formy. Siedow wypadł z kadry i zdarzały mu się sezony, gdy przez całą zimę nie dostawał szansy na chociaż jeden start w Pucharze Świata.

W tym roku Rosjanin zaczął się jednak odbudowywać. W Tour de Ski było jeszcze średnio, gdyż zajął dwudzieste dziewiąte miejsce, ale w Ulricehamn był już dziewiąty. W sobotę w Pjongczang Siedow skorzystał z faktu, że obsada przedolimpijskiego skiathlonu była słaba, i po raz drugi w karierze wygrał pucharowy bieg. Po zmianie stylu znaczną część dystansu pokonywał wspólnie z Danielem Stockiem, ale w końcówce zdołał zgubić rywala.

Stock i tak miał powody do zadowolenia, gdyż w szóstym pucharowym starcie w karierze po raz pierwszy stanął na podium. Również pierwszy raz ta sztuka udała się Mathiasowi Rundgreenowi, który dzięki kapitalnemu finiszowi minimalnie wyprzedził Konstantina Gławackija.