KokpitKibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

Reprezentacja w biegach narciarskich leci do Szwecji. Początek sezonu w Gaellivare

Kadra Mix w biegach narciarskich rozpoczyna ostatni etap przygotowań do inauguracji Pucharu Świata. W środę nasza reprezentacja udaje się do Szwecji, gdzie zacznie treningi na śniegu.
Daniel Ludwiński
Daniel Ludwiński
Maciej Staręga East News / Na zdjęciu: Maciej Staręga

Od lat polskie biegi funkcjonują w dwojaki sposób - Justyna Kowalczyk ma swój team, natomiast pozostali reprezentanci tworzą kadrę Mix. Zespół prowadzony przez Janusza Krężeloka tworzą obecnie zarówno kobiety, jak i mężczyźni, choć w przeszłości bywały też i takie lata, gdy panie i panowie mieli osobnych szkoleniowców.

Kowalczyk trenuje już w fińskim Muonio, natomiast nasi pozostali reprezentanci udają się do Szwecji, co nie jest niespodzianką, gdyż ten kraj wybierano na miejsce pierwszego zgrupowania na śniegu już w poprzednich latach. Najczęściej zajęcia połączone ze startem w inauguracyjnych zawodach treningowych odbywały się w Bruksvallarnie, ale tym razem będzie inaczej.

- W tym roku będziemy w Gaellivare - powiedział Maciej Staręga, najlepszy polski biegacz, którego nasz wtorkowy telefon zastał w pociągu do Warszawy, skąd kadrowicze w środę wylatują do Szwecji. - Na miejscu spędzimy ponad tydzień na treningach, a potem wystartujemy w zawodach FIS, które tam się odbędą. Będą to jednocześnie kwalifikacje szwedzkiej kadry do Pucharu Świata, więc obsada będzie mocna. Dodatkowo przyjadą także inne reprezentacje: Rosjanie, Kanadyjczycy, Amerykanie. Będzie więc się z kim sprawdzać - powiedział Staręga.

Wspomniane zawody FIS odbędą się w dniach 17-19 listopada. W programie są dwa biegi dystansowe, każdy innym stylem, a także sprint techniką klasyczną. Oprócz Staręgi w kadrze mężczyzn są jeszcze Jan Antolec, Dominik Bury i Paweł Klisz. W reprezentacji pań znajdują się Martyna Galewicz, Sylwia Jaśkowiec, Urszula Łętocha i Ewelina Marcisz.

Sezon Pucharu Świata rozpocznie się 24 listopada w Kuusamo. Wiadomo już, że spośród mężczyzn wystąpią tam Bury i Staręga. Tydzień później w Lillehammer nasz kraj w zawodach panów reprezentować będzie tylko ten ostatni.

ZOBACZ WIDEO Prezes PZN o medalowych szansach w Pjongczang. "Niespodzianka? Może Karolina Riemen"

Czy Maciej Staręga stanie w nowym sezonie na podium zawodów Pucharu Świata?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub Sporty Zimowe na Facebooku
Zgłoś błąd
inf. własna
Komentarze (1)
 • yes Zgłoś komentarz
  "Oprócz Staręgi w kadrze mężczyzn są jeszcze Jan Antolec, Dominik Bury i Paweł Klisz" - myślę, że jeżeli w pierwszym biego Antolec, Bury i Klisz pobiegną beznadziejnie, to w tym
  Czytaj całość
  sezonie nie trzeba ich wozić po świecie..
  Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
  ×
  Sport na ×