Marit Bjoergen mistrzynią Norwegii w biegu na 5 kilometrów techniką klasyczną

Marit Bjoergen, która w piątek ogłosiła zakończenie kariery, wygrała bieg na 5 kilometrów techniką klasyczną podczas mistrzostw Norwegii 2018.

Piotr Ziemka
Marit Bjoergen Newspix / ZUMA / Na zdjęciu: Marit Bjoergen
Mistrzostwa Norwegii w biegach narciarskich tradycyjnie podzielono na dwie części. W styczniu rozegrano sprint techniką klasyczną, rywalizację na 10 kilometrów stylem dowolnym, a także bieg łączony. We wszystkich tych konkurencjach triumfowała Marit Bjoergen. Na kwiecień zaplanowano zmagania na 5 kilometrów klasykiem oraz 30 km łyżwą.

W piątkowym biegu 38-letnia zawodniczka również triumfowała. Na trzech pierwszych punktach pomiaru czasu (900 metrów, 1,2 i 2,1 kilometra) prowadziła Ingvild Flugstad Oestberg, ale po pokonaniu 2400 m liderką była już piętnastokrotna medalistka igrzysk olimpijskich.

Bjoergen po raz 25. zdobyła indywidualnie złoto mistrzostw Norwegii seniorek w biegach narciarskich. Wygrała z czasem 13:16.5. Oestberg zajęła drugą lokatę ze stratą 12.4 sekundy do triumfatorki. Na trzecim stopniu podium stanęła Ragnhild Haga.

W czołowej dziesiątce nie znalazła się niespodziewanie Heidi Weng. Zwyciężczyni Tour de Ski 2018 była czternasta.