Justyna Kowalczyk czwarta w 70-kilometrowym Yllaes-Levi, Astrid Slind wygrała

Zdjęcie okładkowe artykułu: Getty Images / Chung Sung-Jun / Na zdjęciu: Justyna Kowalczyk
Getty Images / Chung Sung-Jun / Na zdjęciu: Justyna Kowalczyk

Justyna Kowalczyk (Team Trentino Robinson Trainer) zajęła czwarte miejsce w zaliczanym do cyklu Visma Ski Classics 70-kilometrowym biegu Yllaes-Levi.

W porównaniu do dwóch poprzednich biegów cyklu Visma Ski Classics (Birkebeinerrennet oraz Reistadloepet) trasa rozegranego w Finlandii ostatniego w sezonie 2017/2018 maratonu była dłuższa - liczyła 70 kilometrów - i bardziej płaska, w Norwegii zawodniczki miały do pokonania więcej podbiegów.

Justyna Kowalczyk wygrała lotną premię umiejscowioną na czternastym kilometrze. Druga była Britta Johansson Norgren, trzecia Kari Vikhagen Gjeitnes, czwarta Astrid Oeyre Slind, a piąta Masako Ishida. Zwyciężczyni rozegranego w poprzednią sobotę maratonu Reistadloepet straciła do Polki 1.5 sekundy. Natomiast 20 sekund za pięcioosobową czołówką znajdowała się wówczas triumfatorka biegu Yllaes-Levi z kwietnia 2017 roku - Katerina Smutna.

Górską premię na 22. kilometrze wygrała Ishida. Kowalczyk zajęła drugie miejsce ze stratą 14.9 sekundy do Japonki. Dwukrotna mistrzyni olimpijska jako pierwsza minęła linię również ostatniego w sezonie lotnego finiszu. Na drugiej pozycji znalazła się Gjeitnes (+2.9). 90 sekund do czołówki traciły Smutna oraz reprezentantka gospodarzy Anne Kylloenen.

Jako pierwsza z prowadzącej piątki zaatakowała Ishida. 9 kilometrów przed metą 37-letnia reprezentantka Kraju Kwitnącej Wiśni miała 32 sekundy przewagi nad czterema goniącymi ją zawodniczkami, wśród których była Kowalczyk.

Gdy do zakończenia rywalizacji pozostawało 6,5 kilometra Japonkę minęła inna biegaczka zespołu Koteng - Slind. Natomiast 4 km przed końcem Ishidę wyprzedziły też: Gjeitnes, Norgren oraz Kowalczyk.

30-letnia Slind zachowała pierwsze miejsce do końca. To dla niej pierwszy triumf w zawodach zaliczanych do cyklu Visma Ski Classics. Pięciokrotnie była druga, między innymi w marcu 2018 roku podczas Biegu Wazów.

Na drugim stopniu podium stanęła najlepsza w klasyfikacji generalnej - Johansson Norgren. Trzecia ukończyła rywalizację Gjeitnes. Kowalczyk została sklasyfikowana na czwartej pozycji.  Yllaes-Levi

5.Kowalczyk90
Czy Astrid Slind w następnym sezonie wygra co najmniej jeden bieg z cyklu Visma Ski Classics?