Katarzyna Wesołowska mistrzynią Europy w bilardzie

Zdjęcie okładkowe artykułu:  /
/
zdjęcie autora artykułu

Katarzyna Wesołowska, po pokonaniu w finale Niemki Iny Kaplan, została mistrzynią Europy w bilardzie (odmiana 10 bil). Turniej odbywa się w Kirenii na Cyprze.

W tym artykule dowiesz się o:

Finał ani na moment nie pozwalał wątpić, kto bardziej zasługuje na tytuł. Wesołowska imponowała odwagą i polotem, choć w pierwszej partii zemściło się to, otwierając przed Iną Kaplan drogę do zdobycia punktu po prostej kombinacji. Zawodniczka Nosanu Kielce szybko wzięła się za odrabianie strat, korzystając także z błędów Niemki, która wydawała się porażoną dyspozycją Polki. Do stanu 3:1 Wesołowska błyskotliwie przeplatała zagrania brawurowe z mistrzowską grą taktyczną. Po obustronnym czasie dla zawodniczek Niemka zdobyła swój drugi punkt, który dla Polki okazał się tylko katalizatorem, wyzwalającym najlepszą grę. Partie z kija i z podejścia szybko wywindowały wynik do poziomu 5:2. Doskonałym zwieńczeniem okazała się ostatnia partia, w której Wesołowska podeszła do trzech ostatnich kul, z trudną, wydawać by się mogło, niemożliwą do wbicia ósemką. Polska zaatakowała czarną bilę, po czym w tańcu pełnym gracji oczekiwała przy kieszeni, do której adresowała zagraną kulę, zachęcając ósemkę do dopełnienia festiwalu porywającej gry Polki. Dwie ostatnie kule, wbite niespiesznie, stały się epilogiem finału, który dał bodaj najbardziej oczekiwane rozstrzygnięcie – złoto dla Katarzyny Wesołowskiej....

Droga Wesołowskiej do złota była bardzo trudna. Rozpoczęła się bowiem od starcia z mistrzynią świata juniorek, Natalią Seroshtan. Zawodniczka Nosanu Kielce wygrała jednak 6:4, by w kolejnych starciach deklasować rywalki: Vanię Franco i Slivię Gaudino, które, przeciwko Katarzynie, ugrały trzy punkty. Prawdziwą zapowiedzią tego, do czego zdolna w dziesiątkę była Polka okazał się ćwierćfinał przeciwko Line Kjorsvik. Norweżka to absolutnie jedna z najbardziej zasłużonych bilardzistek Mistrzostw Europy, a wobec fenomenalnej gry Wesołwskiej, zdobyła ledwie jeden punkt! Większy opór stawiła półfinałowa rywalka, Marika Poikkijoki, która ustąpiła dopiero, zdobywszy cztery oczka. Obok Finki, na najniższym stopniu podium stanęła Szwedka Louise Furberg.

Dzięki zdobytemu tytułowi Wesołowska stała się na tym etapie najlepszą zawodniczką mistrzostw, jako jedyna, mając dwa medale. Pozostali nasi reprezentanci również zanotowali dobre występy. Na 9. pozycji rywalizację zakończyli Oliwia Czupryńska, Mateusz Śniegocki, Tomasz Kapłan i Leszek Blumczyński wśród osób na wózkach inwalidzkich. Na 17. miejscu zawody zakończyli Mariusz Skoneczny i Jan Cyrul. Mistrzem Europy w kategorii mężczyzn został David Alcaide (Hiszpania), a wśród osób na wózkach inwalidzkich Fred Dinsmore (Irlandia).

Biało-czerwoni, po dwóch odmianach wciąż pozostają niedoścignieni pod względem liczby medali. Złoto Wesołowskiej pozwoliło naszej reprezentacji poważnie zagrozić Holendrom, którzy przewodzą zestawieniu, dzięki większej liczbie sreber.

Źródło artykułu: WP SportoweFakty
Komentarze (0)