Renesans wagi ciężkiej. Rządy "Króla Cyganów", Deontay Wilder w czołówce

Zdjęcie okładkowe artykułu:  / Fot. PAP/EPA/Rolf Vennenbernd
/ Fot. PAP/EPA/Rolf Vennenbernd
zdjęcie autora artykułu

Ostatnie miesiące w zawodowym boksie przywróciły blask wadze ciężkiej. Koniec rządów Władimira Kliczki i zmiana warty, kubańskie odkrycie, powrót "Hayemakera" i umocnienie pozycji Deontaya Wildera. Oto najlepsi pięściarze królewskiej dywizji!

Kubrat Pulew

Zawodowy rekord: 22 zwycięstwa (12 przez nokaut), 1 porażka Wiek: 34 lat Kraj: Bułgaria

Bułgar przegrał tylko raz, z Władimirem Kliczką w 2014 roku. "Kobra" może być zagrożeniem dla całej szerokiej czołówki i należy mieć nadzieję, że do takich pojedynków dojdzie.

Zanim próbował wspiąć się na szczyt królewskiej kategorii, dzierżył pas czempiona Starego Kontynentu, pokonując po drodze m.in. Aleksandra Dimitrenkę i Aleksandra Ustinowa.

Pulew ma 34 lata, w teorii to idealny wiek dla pięściarza najcięższej dywizji. W amatorstwie seryjnie zdobywał medale - mistrzostwo Unii Europejskiej, czempionat Europy, brąz mistrzostw świata. Umiejętności się nie zapomina.

Charles Martin

Zawodowy rekord: 23 zwycięstwa (21 przez nokaut), 1 remis Wiek: 29 lat Kraj: Stany Zjednoczone

W normalnych okolicznościach posiadacz tytułu IBF powinien zajmować czołową lokatę w zestawieniu, jednak w przypadku Charlesa Martina sprawy mają się inaczej. "Książę" na gali Szpilka vs Wilder w Nowym Jorku pokonał Wiaczesława Głazkowa i sięgnął po wakujący pas, choć słowo "pokonał" może być na wyrost. Ukraiński pretendent w trzeciej rundzie doznał kontuzji kolana i padł bez ciosu.

Martin bez wątpienia jest najwolniejszym i najmniej wybuchowym z dzisiejszych mistrzów, dlatego ma u nas ograniczony kredyt zaufania. W kolejce do Amerykanina ustawia się już szereg prospektów, jednym z nich jest Artur Szpilka, choć akurat Polak musi najpierw solidnie odpocząć, zaleczyć rany i wrócić pojedynkiem z mniej wymagającym oponentem. Czy do tego czasu Martin będzie jeszcze czempionem? Niekoniecznie.

Anthony Joshua

Zawodowy rekord: 15 zwycięstw (15 przez nokaut) Wiek: 26 lat Kraj: Wielka Brytania

Brytyjski prospekt wagi ciężkiej, choć wciąż niesprawdzony na najwyższym poziomie, to zasługuje na uwagę. Mistrz olimpijski ma na koncie serię piętnastu nokautów, pod koniec ubiegłego roku rozbił Dilliana Whyte'a, ale pojawiły się wówczas pierwsze schody.

Gladiator z Watford jest niezwykle popularny na Wyspach Brytyjskich, na tę chwilę wypełnia po brzegi sportowe hale mogące pomieścić kilkanaście tysięcy widzów. Wydaje się, że kolejnym krokiem będzie pojedynek na stadionie Wembley. Niewykluczone, że 2016 rok będzie należał do "AJ'a".

Joshua jest najmłodszy w stawce, ma przed sobą kuszące perspektywy, a sam może wiele zaoferować.

David Haye    Zawodowy rekord: 27 zwycięstw (25 przez nokaut), 2 porażki Wiek: 35 lat Kraj: Wielka Brytania

Dopiero wrócił do boksu po ponad trzech latach przerwy, ale tacy pięściarze z urzędu mają zagwarantowane wysokie miejsca w rankingach. Czas na nową wersję "Hayemakera" - 16 stycznia błyskawicznie odprawił Marka de Moriego, ważył ponad 103 kg (najwięcej w karierze), a w narożniku ma zaledwie 27-letniego trenera, Shane'a McGuigana.

Młody szkoleniowiec uchodzi za jednego z najzdolniejszych w tym fachu, pod swoimi skrzydłami ma m.in. mistrza świata IBF w wadze junior piórkowej, Carla Framptona.

Brytyjczyk jest nie tylko znakomitym bokserem, ale także prężnym biznesmenem, dlatego ten powrót został dokładnie wyliczony. Wielkim hitem mogłaby być konfrontacja z Anthonym Joshuą lub królem Tysonem Furym.

Luis Ortiz

Zawodowy rekord: 24 zwycięstwa (21 przez nokaut) Wiek: 36 lat Kraj: Kuba

Sensacja z "Gorącej Wyspy", o której jeszcze pół roku temu wiedzieli tylko wytrawni kibice boksu. Kubańczyk, znakomity przed laty amator, przebojem wdarł się do czołówki, a to dopiero początek drogi.

Grudniowy triumf nad Bryantem Jenningsem, tak solidnym przecież w obronie, dał do myślenia. "Prawdziwy King Kong" bawił się z rywalem, który potrafił twardo rywalizować z Władimirem Kliczką. Koniec końców "By-By" został boleśnie odprawiony w siódmej rundzie, a Ortiz zachował tymczasowy pas czempiona WBA.

36-latek młodzieniaszkiem już nie jest, dlatego nie będzie unikał wielkich wyzwań, a my z niecierpliwością powinniśmy czekać na kolejne popisy wytrawnego wojownika, który po przeprowadzce z Kuby zamieszkał w Miami, gdzie jest największe skupisko jego rodaków w Stanach Zjednoczonych.

Aleksander Powietkin

Zawodowy rekord: 30 zwycięstw (22 przez nokaut), 1 porażka Wiek: 36 lat Kraj: Rosja

Na dobre pozbierał się po porażce z Władimirem Kliczką z 2013 roku, a swoją pozycję odbudował w wielkim stylu. Cztery kolejne zwycięstwa z rzędu, wszystkie przed czasem. Ostatnią ofiarą "Rycerza" był Mariusz Wach, który został zastopowany na skutek kontuzji.

Mistrz olimpijski od dłuższego czasu zapowiada, że jest gotowy na kolejną szansę i w 2016 roku powinien się takiej doczekać. Jest notowany na pierwszym miejscu w rankingu WBC, dlatego powinien otrzymać bilet do potyczki z Deontayem Wilderem. I niewykluczone, że w tym starciu będzie faworytem.

Deontay Wilder

Zawodowy rekord: 36 zwycięstw (35 przez nokaut) Wiek: 30 lat Kraj: Stany Zjednoczone

Koszmar Artura Szpilki, król nokautu z Alabamy, który raz jeszcze potwierdził, że w jego prawej pięści tkwi dynamit potrafiący roztrzaskać szczękę rywala. To nie pierwszy tak spektakularny finisz "Bronze Bombera" i wiele wskazuje na to, że nie ostatni.

Amerykanin wciąż rozwija swój pięściarski warsztat, nie zapominajmy, że boks zaczął trenować dopiero, gdy miał 20 lat. I pomyśleć, że niewiele brakowało, a zostałby futbolistą lub koszykarzem.

Na koncie ma już trzy udane obrony tytułu WBC - pas ten ma najwspanialszą historię spośród wszystkich innych. Kiedyś na biodrach z dumą nosili go Mike Tyson, Muhammad Ali, Lennox Lewis i plejada innych gwiazd.

Władimir Kliczko

Zawodowy rekord: 64 zwycięstwa (53 przez nokaut), 4 porażki Wiek: 39 lat Kraj: Ukraina

Pomimo porażki wciąż w czubie stawki pozostaje młodszy z braci Kliczków, jeden z największych mistrzów wagi ciężkiej ostatniej dekady. Czy 39-letniego "Doktora" stać jeszcze na spektakularne triumfy? Jeszcze kilkanaście miesięcy temu takie wątpliwości byłyby nieuprawnione, teraz coraz więcej osób doradza Kliczce przejście na emeryturę.

Weteran, najstarszy w zestawieniu, oczywiście nie zamierza się poddać, skoro podnosił się po bolesnych porażkach przed czasem, to jest przekonany, że zdoła również wstać po lekcji od Tysona Fury'ego.

Waga ciężka z pewnością nabrała kolorytu po zmianie warty, ale stare pięściarskie porzekadło mówi, że wielki czempion ma w sobie jeszcze jeden wspaniały bój.

Tyson Fury

Zawodowy rekord: 25 zwycięstw (18 przez nokaut) Wiek: 27 lat Kraj: Wielka Brytania

"Król Cyganów" od listopada jest także niekwestionowanym królem wagi ciężkiej. Zwycięstwo nad Władimirem Kliczką należy traktować jako jedną z największych niespodzianek w zawodowym boksie w ostatnich latach.

Wyśmiewany przez wielu Brytyjczyk pokazał, jak należy walczyć z ukraińskim gladiatorem i po spokojnej walce na pełnym dystansie zwyciężył decyzją sędziów, zdobywając tytuły WBA, WBO, IBO i IBF. Ten ostatni pas stracił decyzją organizacji, która najwidoczniej nie chciała współpracować z kontrowersyjnym pięściarzem.

Fury ma ambitne plany, ale najpierw czeka go rewanż z Kliczką. Brytyjski kolos przywrócił blask królewskiej dywizji, doskonale rozumie mechanizmy pięściarskiego showbiznesu, wie jak się promować i potrafi zrobić wokół siebie niespotykany szum. Przede wszystkim, trzeba pamiętać o poziomie sportowym "Olbrzyma z Wilmslow", bo to właśnie tym argumentem będzie bronił swoich trofeów.

"To była najlepsza walka Polaka o mistrzostwo świata od czasów Gołoty"

Źródło artykułu:
Czy Tyson Fury zasługuje na miano króla wagi ciężkiej?
Tak
Nie
Zagłosuj, aby zobaczyć wyniki
Trwa ładowanie...
Komentarze (1)
avatar
piotruspan661
19.01.2016
Zgłoś do moderacji
1
0
Odpowiedz
Informacje o "śmierci" Kliczki i "renesansie wagi ciężkiej" są równie przedwczesne i przesadzone. Baaaardzo kiepściutka ta czołówka i każdy z nich dostałby potężny łomot od dziesiątego pięściar Czytaj całość