KokpitKibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

O tym zdjęciu z Jasnej Góry mówiła cała Polska. Dowiedzieliśmy się o co chodzi

Matka Boska otoczona rękawicami pięściarskimi... O co właściwie chodzi? Zdjęcie płaskorzeźby z Jasnej Góry lotem błyskawicy obiegło cały kraj. Dowiedzieliśmy się, kto za tym stoi.

Marek Bobakowski
Marek Bobakowski
Matka Boska otoczona rękawicami bokserskimi na Jasnej Górze Materiały prasowe / Biuro prasowe Jasnej Góry / Matka Boska otoczona rękawicami bokserskimi na Jasnej Górze.
W czerwcu 2021 na Jasną Górę dotarła Ogólnopolska Pielgrzymka Sportowców. Pielgrzymi modlili się m.in. o sukcesy polskich piłkarzy podczas trwających wówczas mistrzostw Europy czy wygrane Igi Świątek, która właśnie wtedy rywalizowała podczas French Open.

W trakcie spotkania na Jasnej Górze pielgrzymi złożyli wotum w postaci płaskorzeźby przedstawiającej Matkę Boską, którą od dołu otaczają rękawice pięściarskie (patrz główne zdjęcie). - Otaczają troskliwie, chronią, opiekują się - tłumaczy w rozmowie z WP SportoweFakty prezes Katolickiego Stowarzyszenia Sportowego RP, Jerzy Drynda. - Zamysłem autora płaskorzeźby z pewnością nie było włożenie rękawic Matce Boskiej.

A kto jest autorem tego - jak się okazuje - dość kontrowersyjnego dzieła sztuki? - Nie mogę zdradzić konkretnego nazwiska, bo nie zostałem upoważniony - dodaje Drynda. - Ale jest to jeden z byłych polskich pięściarzy.

ZOBACZ WIDEO: #dziejesiewsporcie: Chalidow dostał z "liścia". Tak zareagował

Bo jak się okazuje od wielu lat najbardziej znani polscy pięściarze są blisko Stowarzyszenia. - Mają swoją grupę przyjaciół, przychodzą na nasze spotkania, chodzą z nami na pielgrzymki - tłumaczy Drynda.

A kto konkretnie? - Wymienię kilku najbardziej znanych mistrzów sprzed lat: Jerzy Kulej, Zbigniew Pietrzykowski, Marian Kasprzyk, Krzysztof Rutkowski, ale i z pokolenia młodszego, na przykład Krzysztofa Włodarczyka widziałem kilka razy - przekonuje Drynda.

I właśnie grupa pięściarzy postanowiła złożyć latem 2021 roku dar w postaci tej płaskorzeźby. Chcieli w ten sposób wyrazić swoją wdzięczność za te wszystkie lata kariery sportowej.

Ten gest - a właściwie sama płaskorzeźba - nie spodobała się jednak grupie ludzie. Trzy osoby złożyły zawiadomienie do prokuratury. Powód? Obraza uczuć religijnych. Prokuratura sprawę umorzyła, a Sąd Rejonowy w Częstochowie - w połowie października - oddalił zażalenie na taką decyzję. - To postanowienie sądu jest prawomocne, nie przysługuje już od niego żaden środek odwoławczy - podkreślił w rozmowie z TVN24 rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Częstochowie, Tomasz Ozimek.

- Wkrótce wystosujemy list otwarty w tej bulwersującej sprawie - mówi Drynda. - Nie spodziewaliśmy się takiej fali hejtu. To był zwykły, ciepły i radosny gest naszych pięściarzy. A zrobiła się afera na całą Polskę. Ech... Szkoda gadać.

Czytaj także: Nie pierwszy raz zmienił zdanie. Kontrowersyjny gwiazdor wraca do Polski >>

Polub Sporty Walki na Facebooku
Zgłoś błąd
WP SportoweFakty
Komentarze (20)
 • Szef na worku Zgłoś komentarz
  Panie Drynda...Jak Edzia Górniak zrobiła ciepły,miły gest i zaśpiewała hymn po swojemu?
  • yendrek Zgłoś komentarz
   to już kabaret!
   • Szef na worku Zgłoś komentarz
    Tylko dwie rzeczy są nieskończone: wszechświat oraz ludzka głupota, choć nie jestem pewien co do tej pierwszej. Albert Einstein
    • Michał Malec Zgłoś komentarz
     Matka jest potężna i nie pomylę się , gdy powiem wszechpotężna , ale nie przepada za mordobiciem , które jest niczym innym jak samozniszczeniem . Ona nie potrzebuje
     Czytaj całość
     rękawic , które by Ją chroniły i doskonale obroni się sama . Poza tym Matka jest Miłością , a prawdziwa , bo Bezwarunkowa Miłość odrzuca pojęcie obrazy , dlatego określenie " obraza uczuć religijnych " jest bardziej chybionym niż pomysł z kontrowersyjną figurką . Kościół wykorzystał Jej wizerunek dla celów własnych , podstępnych i egoistycznych . " Obraza uczuć religijnych "(?) . Ten , który to wymyślił musiał być na niezłym haju . Co więc powiedzieć o tych , którzy to podchwycili i tym operują ? Ciemnogród , to chyba zbyt łaskawe określenie .
     • Mieczyslaw Karwat Zgłoś komentarz
      Przestańcie sport mieszać z tą grupą fanatyków od zakłamanej bajkowej religii.
      • Aneta Różalska Zgłoś komentarz
       Ta rzeźba jest straszna wręcz potworna.Bardziej kosmitów przypomina niż Matkę Boską .Wstyd i straszny obciach, beztalencie.
       • ZX10R Zgłoś komentarz
        Co za ciemnota. Czyich modłów ma słuchać Bóg? Tych po jednej, czy tych po drugiej stronie? A może kogo ma wesprzeć na wojnie, przecież modlą się obie strony? Nawet mają swoich
        Czytaj całość
        kapelanów. Nonsens i bezrozumna patologia... Bóg słucha tylko tych, którzy wiedzą jaka jest Jego wola, i zgodnie z nią żyją. I na pewno nie jest to duchowieństwo.
        • Omen Nomen Zgłoś komentarz
         Za słabo się modlili że nawet z matką Boską-bokserską Świątek cały czas dostaje łomot...
         • tom85 Zgłoś komentarz
          Pomogło to coś naszym piłkarzom, tenisistce? nie bo to tylko zabobony, zaklęcia do obrazów, niewidzialnych duchów itd. nic nie dadzą, jedynie ciężki trening i może odrobina szczęścia
          Czytaj całość
          przez niektorych zwana cudem z niebios chociaż to tylko zbieg okoliczności.
          • Grze-chotnik Zgłoś komentarz
           Wierzę w ludzką głupotę bo nigdy się nie zawiodłem...;))
           • oldie Zgłoś komentarz
            powszechnie wiadomo, ze boks uszkadza mozg - i wtedy sie chodzi na pielgrzymki
            • kastet Zgłoś komentarz
             kiedy pielgrzymka impotentów i amatorów zabaw wibratorem
             • Szef na worku Zgłoś komentarz
              Aż strach pomyśleć jak na Jasna Górę dotrze Ogólnopolska Pielgrzymka Ginekologów.
              Zobacz więcej komentarzy (1)
              Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
              ×