W tym artykule dowiesz się o:
Zawodowy bilans: 28 zwycięstw (20 przez nokaut), 1 porażka (1 przez nokaut) Walki stoczone w 2014 roku: Manuel Charr (30.05, zwycięstwo przez nokaut w 7. rundzie) Carlos Takam (24.10, zwycięstwo przez nokaut w 10. rundzie)
W 2013 roku Powietkin zmierzył się z żywą ścianą, czyli Władimirem Kliczką, zebrał potężne dwunastorundowe lanie i część obserwatorów postawiła na "Rosyjskim Rycerzu" krzyżyk. Złoty medalista olimpijski z Aten ma jednak wielkie wsparcie finansowe płynące ze strony milionera Andrieja Riabińskiego i w profesjonalnej otoczce wrócił na ring w maju. Odprawił wtedy efektownie samozwańczego czempiona Manuela Charra.
Prawdziwą bombą miała być konfrontacja z Carlosem Takamem. Kameruńczyk słynący ze zwierzęcej siły potrafił zatrzymać chociażby Mike'a Pereza, ale w Moskwie trafiła kosa na kamień. Czarnoskóry osiłek straszliwie wojował z Powietkinem, ale koniec był dla niego tragiczny. W dziesiątej odsłonie gospodarz huknął lewym sierpowym i z przytupem roztrzaskał Takama.
Zawodowy bilans: 39 zwycięstw (27 przez nokaut), 1 porażka Walki stoczone w 2014 roku: Jeremy Ouanna (15.03, zwycięstwo przez nokaut w 1. rundzie) Krzysztof Włodarczyk (27.09, jednogłośne zwycięstwo na punkty)
To był przełomowy rok w karierze "Pięknisia" z Czechowa. Najpierw rozgrzewka i błyskawiczny triumf nad Jeremym Ouanną z Francji. Pół roku później poprzeczka miała zostać postawiona zdecydowanie wyżej, bowiem do Moskwy zjechał ówczesny mistrz świata federacji WBC, Krzysztof Włodarczyk. Polscy kibice liczyli, że "Diablo" ponownie podbije Rosję, ale tak się niestety nie stało. Po dwunastu rundach wyraźnie lepszy był Drozd, który perfekcyjnie zrealizował założenia taktyczne i nie dał szans czempionowi.
Zawodowy bilans: 30 zwycięstw (19 przez nokaut), 3 porażki (2 przez nokaut) Walki stoczone w 2014 roku: Luis Collazo (03.05, jednogłośne zwycięstwo na punkty) Devon Alexander (13.12, jednogłośne zwycięstwo na punkty)
Amir Khan od wielu lat uznawany jest za jednego z najbardziej utalentowanych pięściarzy z Wielkiej Brytanii. 28-latek ma niesamowicie szybkie ręce i potrafi bić w tempie niemal niedostrzegalnym przez przeciwników, jednak jego zmorą była obrona i szklana szczęka. Obóz "Kinga" pracuje nad tym mankamentem, efekty są coraz lepsze. Mieszkaniec Boltonu w 2014 roku dwukrotnie wchodził między liny i pozostawiał po sobie dobre wrażenie opatrzone totalną dominacją.
W ostatnich tygodniach podniosły się nawet donośne głosy, by Khan otrzymał szansę od Floyda Mayweathera. Perspektywa organizacji walki na mogącym pomieścić 90 tysięcy widzów stadionie Wembley może skusić "Money'a", jeśli oczywiście fiaskiem zakończą się negocjacje Amerykanina z Mannym Pacquiao.
Zawodowy bilans: 34 zwycięstwa (24 przez nokaut), 2 porażki (2 przez nokaut)
Walki stoczone w 2014 roku: Frank Haroche Horta (12.04, niejednogłośne zwycięstwo na punkty) John Jackson (07.06, zwycięstwo przez nokaut w 5. rundzie) Matwiej Korobow (13.12, zwycięstwo przez techniczny nokaut w 6. rundzie)
Irlandczycy mają w sobie wyjątkowego ducha walki, na miano wojownika zasługuje z pewnością Andy Lee. Legendarny szkoleniowiec, zmarły w 2012 roku Emanuel Steward wróżył mańkutowi wielką karierę i kolekcjonowanie mistrzowskich pasów. Mało kto brał te zapowiedzi na poważnie, ale słowa znakomitego Amerykanina potwierdziły się dwa lata po jego śmierci.
To był dziwny rok dla "Irisha", bowiem zaczął się nieszczególnie. W kwietniu była ośmiorundowa mordęga z przeciętnym Frankiem Hortą, a werdykt równie dobrze mógł pójść w drugą stronę. W czerwcu odkupienie i znakomity nokaut na Johnie Jacksonie, ale do momentu przerwania Lee przegrywał na punkty. W grudniu nadszedł czas realnej weryfikacji, a testerem był Matt Korobow, gwiazda olimpijskich ringów. W szóstym starciu Lee doprowadził do olbrzymiej sensacji, rozbijając Rosjanina w Las Vegas. I tak właśnie spełniła się przepowiednia profesora Stewarda, jego dawny podopieczny sięgnął po tytuł mistrzowski WBO.
Zawodowy bilans: 63 zwycięstwa (53 przez nokaut), 3 porażki (3 przez nokaut)
Walki stoczone w 2014 roku: Alex Leapai (26.04, zwycięstwo przez techniczny nokaut w 5. rundzie) Kubrat Pulew (15.11, zwycięstwo przez nokaut w 5. rundzie)
Kliczko w dalszym ciągu trzęsie królewską kategorią wagową, ale jego ringowa aktywność jest już nieco mniejsza, niż jeszcze kilka lat temu. Trudno się temu dziwić, bowiem Ukrainiec ma już 38 lat. W kwietniu gładko uporał się z Alexem Leapaiem, ale rywal tej klasy nigdy nie powinien nawet się otrzeć o wyzwanie tego kalibru.
Poważniej było w listopadzie, gdy naprzeciw kolosa stanął niepokonany Kubrat Pulew. Bułgar raz po raz lądował na deskach, ale od czwartej rundy zaczął zagrażać dominatorowi. Chwila grozy była krótka, Kliczko sprawił "Kobrze" bolesny upadek na matę.
Zawodowy bilans: 26 zwycięstw (23 przez nokaut), 1 remis
Walki stoczone w 2014 roku: Cedric Agnew (29.03, zwycięstwo przez nokaut w 7. rundzie) Blake Caparello (02.08, zwycięstwo przez techniczny nokaut w 2. rundzie) Bernard Hopkins (08.11, jednogłośne zwycięstwo na punkty)
Ulubieniec rosyjskich fanów był jednym z najbardziej zapracowanych pięściarzy 2014 roku. "Krusher" stoczył trzy zwycięskie pojedynki, odprawiając dwóch oponentów z nieskazitelnym rekordem (Agnew i Caparello). W listopadzie odesłał (prawdopodobnie) na emeryturę samego Bernarda Hopkinsa, odbierając 49-letniemu "Kosmicie" tytuły WBA i IBF w wadze półciężkiej.
Zawodowy bilans: 47 zwycięstw (26 przez nokaut)
Walki stoczone w 2014 roku: Marcos Rene Maidana (03.05, niejednogłośne zwycięstwo na punkty) Marcos Rene Maidana (13.09, jednogłośne zwycięstwo na punkty)
Rok 2014 dla najbogatszego sportowca świata stał pod znakiem bitwy z argentyńskim agresorem. W maju oglądaliśmy pierwszy rozdział niezłej lektury i chyba wszyscy przecieraliśmy oczy ze zdumienia, bo "El Chino" pogonił Amerykanina i był o krok od wywołania trzęsienia ziemi i detronizacji "Pięknisia".
W rewanżu Mayweather potwierdził, dlaczego jest genialnym pięściarzem. Wyciągnął wnioski, zmodyfikował taktykę, spowolnił ataki Latynosa i z dużo większym spokojem ograł go po raz drugi.
Zawodowy bilans: 57 zwycięstw (38 przez nokaut), 5 porażek (3 przez nokaut), 2 remisy
Walki stoczone w 2014 roku: Timothy Bradley (12.04, jednogłośne zwycięstwo na punkty) Chris Algieri (23.11, jednogłośne zwycięstwo na punkty)
W 2012 roku zakończyła się pewna epoka - grzmiało wielu dziennikarzy, gdy Pacquiao został brutalnie znokautowany przez Juana Manuela Marqueza, a jego kariera wisiała na włosku. Jak na wojownika przystało, "PacMan" nie chciał się poddać i po dłuższej przerwie wrócił. W kwietniu doszło do wyczekiwanego drugiego spotkania z Timothym Bradleyem. Filipińczyk nie pozostawił wątpliwości, drugi raz oszukał w ringu "Pustynną Burzę", ale tym razem to jego nie oszukali sędziowie.
Pacquiao w kolejnym występie skonfrontował się z Chrisem Algierim i wszyscy byliśmy przekonani, że to chybiony wybór. Tak też się stało, bo Amerykanin nie podejmował żadnego ryzyka, najwidoczniej stawiając sobie za cel honoru wytrwanie do ostatniego gongu. Po dwunastu rundach jeden z arbitrów punktował 120:102 dla legendarnego 36-latka, co tylko pokazuje, jak nieodpowiednim oponentem był Algieri.
Zawodowy bilans: 25 zwycięstw (17 przez nokaut)
Walki stoczone w 2014 roku: Ricky Burns (01.03, jednogłośne zwycięstwo na punkty) Yuriorkis Gamboa (28.06, zwycięstwo przez techniczny nokaut w 9. rundzie) Raymundo Beltran (29.11, jednogłośne zwycięstwo na punkty)
W 2014 roku poznaliśmy potencjał "Huntera". Bokser z Nebraski przejawia jedną szczególnie uwielbianą przez sympatyków sportu cechę - odwagę. Najpierw zdecydował się wybrać do Szkocji, gdzie odebrał tytuł mistrza świata WBO Ricky'emu Burnsowi. Wydawało się, że po takim sukcesie przyjdzie czas na łatwą obronę i pojedynek nieobarczony ryzykiem.
Stało się zupełnie odwrotnie, bo w czerwcu Amerykanin wyszedł do Yuriorkisa Gamboy, mistrza olimpijskiego uchodzącego za geniusza walki na pięści. Kubańczyk miał zapędy do leniuchowania, ale wówczas legitymował się bilansem 23-0. "Cyklon z Guantanamo" został zdmuchnięty przez Crawforda, który cierpliwie wbijał mu kolejne gwoździe - nokdaun w piątej i ósmej rundzie i koniec chwilę później. Ostatnią ofiarą był Raymundo Beltran.
Zawodowy bilans: 31 zwycięstw (28 przez nokaut)
Walki stoczone w 2014 roku: Osumanu Adama (01.02, zwycięstwo przez techniczny nokaut w 7. rundzie) Daniel Geale (26.07, zwycięstwo przez techniczny nokaut w 3. rundzie) Marco Antonio Rubio (18.10, zwycięstwo przez nokaut w 2. rundzie)
Trzy pojedynki w 2014 roku, trzy wygrane przed czasem, dwanaście przeboksowanych rund - tak prezentuje się bilans Giennadija Gołowkina, mistrza świata WBC i WBA w wadze średniej. "GGG" na dobre sterroryzował boks zawodowy, a nic nie wskazuje na to, by znakomita passa bombardiera z Kazachstanu miała zostać przerwana. Król nokautu prezentuje perfekcyjną technikę, pracę nóg i dynamit burzący każdą przeszkodę. 32-latek jest w życiowej formie i z punktu widzenia obserwatora trzymajmy kciuki, by tę dyspozycję podtrzymał również w kolejnych dwunastu miesiącach.