Sędziowie Euro 2016: Znane nazwiska, będą też debiutanci i Polak po 18 latach

Na Euro 2016 UEFA wyznaczyła 18 sędziów głównych, w tym jednego Polaka Szymona Marciniaka. Ich kariery międzynarodowe są na różnym etapie, na turnieju nie zabraknie znanych nazwisk, ale także debiutantów.

Szymon Mierzyński
Szymon Mierzyński
PAP/EPA / Thomas Eisenhuth/dpa

Martin Atkinson (Anglia)

To doświadczony, 45-letni arbiter, który na co dzień prowadzi spotkania Premier League, legitymuje się też całą listą meczów międzynarodowych. Ostatnio regularnie oglądaliśmy go w Lidze Mistrzów, gdzie w sezonie 2014/2015 prowadził m. in. półfinał pomiędzy Juventusem Turyn a Realem Madryt (2:1).

Co ciekawe, mimo że Atkinson trafił na listę FIFA już w 2006 roku, ani razu nie pojechał na duży turniej, prowadził tylko pojedynki kwalifikacyjne. Euro 2016 będzie zatem jego debiutem, a zacznie tam od poprowadzenia meczu Niemcy - Ukraina.
Felix Brych (Niemcy)

Niemiec ma 40 lat, a arbitrem międzynarodowym został w 2007 roku. Trzy lata wcześniej zaczął prowadzić mecze Bundesligi. Kibice, którzy regularnie śledzą Ligę Mistrzów, z pewnością kojarzą jego nazwisko, bo pojawia się on tam bardzo często. W minionej edycji poprowadził sześć spotkań, w tym ćwierćfinał FC Barcelona - Atletico Madryt (2:1).

Jeśli chodzi o starcia międzypaństwowe, to w 2014 roku niemiecki sędzia pojechał na mundial do Brazylii i był tam rozjemcą w dwóch potyczkach grupowych: Urugwaj - Kostaryka (1:3) oraz Belgia - Rosja (1:0). W kwalifikacjach Euro 2016 gwizdał natomiast aż siedmiokrotnie.
Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×