KokpitKibice
Zobacz drużynę

Zaczynali w czwórkę, teraz gra większość kontynentu. Tak rozwijały się mistrzostwa Europy

Euro 2020 to jeden z największych turniejów piłkarskich. Po raz pierwszy impreza, która rozpocznie się w piątek, odbędzie się w aż 24-zespołowym składzie. Przez lata mistrzostwa Europy w piłce nożnej przechodziły sporą metamorfozę.
Michał Gałęzewski
Michał Gałęzewski
piłkarze reprezentacji Polski PAP / Na zdjęciu: piłkarze reprezentacji Polski

Pierwsze mistrzostwa Europy odbyły się w 1960 roku. Do turnieju zgłosiło się siedemnaście zespołów, w tym Polska. Kwalifikacje wyglądały zupełnie inaczej niż obecnie - nie było rywalizacji w grupach, tylko reprezentacje grały w systemie pucharowym - porażka w dwumeczu oznaczała odpadnięcie z dalszej rywalizacji. Całe mistrzostwa składały się z zaledwie czterech spotkań, a wygrała reprezentacja ZSRR, która pokonała w finale Jugosławię 2:1.

Również na dwa kolejne turnieje awansowały po cztery zespoły, jednak zgłaszało się coraz więcej reprezentacji - 29 w 1964 i 31 w 1968 roku. Właśnie w 1968 roku po raz pierwszy kwalifikacje odbyły się w ośmiu grupach. Zwycięzcy zagrali ze sobą w ćwierćfinałach, na głównym turnieju znów zagrały cztery zespoły.

W końcu, w 1980 roku powiększono turniej do ośmiu drużyn. W eliminacjach grało już 33 zespołów, a w turnieju we Włoszech rozegrano mecze w dwóch grupach, a następnie półfinały i finał. Ten format przetrwał przez cztery kolejne turnieje - po raz ostatni osiem zespołów zagrało w 1992 roku. Stało się jasne, że zmiany są potrzebne ze względu na zmiany polityczne w Europie.

ZOBACZ WIDEO: Euro 2020. Obrona największym problemem reprezentacji Polski? "Nie wyglądamy jak monolit"

W eliminacjach do Euro 1992 grały 34 zespoły, a cztery lata później było już ich 47! Wszystko przez rozpad ZSRR - do członków UEFA dołączyły poza Rosją Mołdawia, Białoruś, Ukraina, Litwa, Łotwa Estonia, Gruzja, Armenia, Azerbejdżan (Kazachstan po raz pierwszy grał w eliminacjach do Euro w 2008 roku), a także pojawienie się reprezentacji Chorwacji, Macedonii i Słowenii (później dołączyły jeszcze Serbia, Czarnogóra, Bośnia i Hercegowina, a niedawno też Kosowo).

Żeby mistrzostwa Europy dotyczyły większej liczby państw, zwiększono liczbę drużyn do szesnastu. Ta liczba przetrwała do 2012 roku, gdy gospodarzem turnieju była Polska i Ukraina. Od 2016 roku na mistrzostwach Europy grają 24 drużyny. W kwalifikacjach do Euro 2020 grało już 55 ekip. Dzięki formatowi kwalifikacji na mistrzostwach zagra większość drużyn z rozwiniętych piłkarstwo państw, nadużyciem jest jednak stwierdzenie, że w turnieju gra każdy. Brakuje m.in. Norwegii, Islandii, Irlandii, Serbii, Grecji, Rumunii, Bułgarii czy Słowenii.

Czytaj także: 
Platini - krętacz, innowator
Tak widzą Polskę w ME

Mecze EURO 2020 możesz oglądać online na platformie WP Pilot.

Jaki format Euro był najlepszy?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub Piłkę Nożną na Facebooku
Zgłoś błąd
WP SportoweFakty
Komentarze (2)
 • baxxter77 Zgłoś komentarz
  "Po raz pierwszy impreza, która rozpocznie się w piątek, odbędzie się w aż 24-zespołowym składzie". "Od 2016 roku na mistrzostwach Europy grają 24 drużyny". Panie
  Czytaj całość
  weź się pan zdecyduj!
  Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
  ×
  Sport na ×