Niezwykły bilans Hiszpanów - w 11 kolejnych meczach na Euro stracili łącznie jednego gola!

Reprezentacja Hiszpanii w piątek pokonała Turcję 3:0 w meczu fazy grupowej Euro 2016. Obrońcy tytułu nie zwykli tracić goli w pojedynkach rozgrywanych w turnieju finałowym ME.

Konrad Kostorz
PAP/EPA / OLIVER WEIKEN

Znakomita seria reprezentacji Hiszpanii rozpoczęła się w ćwierćfinale Euro 2008. W fazie grupowej zespół Luisa Aragonesa stracił trzy gole, ale od etapu pucharowego w obronie grał doskonale. Najpierw bezbramkowo zremisował z Włochami (wygrał po rzutach karnych), a następnie pokonał 3:0 Rosję i 1:0 Niemcy.

W kolejnych jedenastu pojedynkach (1050 minut wraz z dogrywkami) tylko jeden zawodnik znalazł sposób na hiszpańską defensywę - w meczu fazy grupowej Euro 2012 Andrea Pirlo prostopadle dograł do Antonio Di Natale, a ten nie dał szans Ikerowi Casillasowi w sytuacji sam na sam.

Trafienie "Toto" było wyjątkiem. Hiszpanie błyskawicznie wrócili do bezbłędnej gry w defensywie, zachowując czyste konto przeciwko Irlandii, Chorwacji, Francji, Portugalii (wygrana po serii "jedenastek") i w finale z Włochami.

Na mundialu w RPA hiszpańska defensywa nie była monolitem. Wystarczy przypomnieć głośną porażkę 1:5 z Holandią. Na Euro 2016 La Furia Roja wróciła jednak do nieomylnej gry w tyłach, na co dowodem są zwycięstwa nad Czechami Turcją. Teraz przed ekipą Vicente del Bosque trudniejsze zadania - pojedynek z silną w ataku Chorwacją oraz mecze fazy pucharowej.