Euro 2016: Adam Nawałka wśród przegranych trenerów. "Brakowało mu pomysłów, czekał na karne"

Popularna amerykańska stacja telewizyjna "ESPN" wybrała sześciu selekcjonerów, którzy zawiedli podczas mistrzostw Europy. W tym gronie znalazło się miejsce dla Adama Nawałki.
 Redakcja
Redakcja
PAP/EPA / EPA/PETER POWELL

Zestawienie trenerskich niewypałów otwiera głównodowodzący reprezentacji Belgii Marc Wilmots przed Royem Hodgsonem (Anglia) i Vicente del Bosque (Hiszpania). Adama Nawałkę umieszczono na czwartej pozycji, wyższej niż selekcjonera Austrii Marcela Kollera oraz Rosji Leonida Słuckiego.

Zarzuty kierowane pod adresem Nawałki mogą zaskakiwać przy uwzględnieniu dobrych wyników i świetnej gry reprezentacji Polski, na co jednak już na wstępie uwagę zwracając dziennikarze "ESPN".

"Krytykowanie trenera, który doprowadził swój kraj w turnieju mistrzowskim najdalej od 1982 roku i którego zespół nie doznał we Francji ani jednej porażki, może wydawać się zbyt ostre. Tym niemniej, faktem jest, że Polska w obu meczach fazy pucharowej - ze Szwajcarią i Portugalią - świetnie zaczynała i w obu wraz z upływem czasu słabła. Wyglądało na to, jakby selekcjonerowi brakowało pomysłów - analizuje "ESPN".

"Trener Biało-Czerwonych niechętnie dokonywał jakichkolwiek roszad. Przeciwko Szwajcarom z wprowadzeniem do gry rezerwowego zwlekał aż do 101. minuty, a z Portugalią pierwszej zmiany dokonał dopiero w 82. minucie. W obu posłał na boisku tylko dwóch zawodników z ławki. Można było odnieść wrażenie, że czeka na rzuty karne, a to zawsze ryzykowna taktyka. Raz się powiodła, ale drugi raz już nie. Gdyby menadżer nie był tak pasywny, być może Błaszczykowski w pechowych okolicznościach nie zmarnowałby rzutu karnego" - ocenia amerykańska stacja.

"ESPN" skrytykował Nawałkę, ale innym selekcjonerom dostało się jeszcze bardziej. "Wilmots w meczach z Włochami i Walią nie wykazał się zmysłem taktycznym, nie potrafił też zareagować, gdy zespół przegrywał", "Hodgson chciał zerwać z łatką trenera zachowawczego, przesadnie ostrożnego i próbował grać ofensywny futbol, ale zabrakło mu spójności, sprytu i klasy. W efekcie jego zespół stracił solidność w obronie, którą prezentował na Euro 2012" - napisano o trenerach Belgii i Anglii.

Czy krytyka pod adresem Adama Nawałki jest uzasadniona?

espnfc.com

Komentarze (34):

• allinall Zgłoś komentarz
    Ktoś tu słusznie zauważył że Zieliński mistrz ligi Włoskiej nie potrafił być w komponowany przez Nawałkę w zespół ! To Nieudacznictwo !! Nawałki nic więcej,. Ok rozumiem miał
    Czytaj całość
    problem na tle psychologicznym , ale kuurrwwa ! mieli do dyspozycji najlepszych psychologów (kasa nie miała znaczenia) Milik też miał problemy , a mimo to stawiał na niego od pierwszej minuty we wszyskich meczach ! Kapustkę mógł wystawić za Mączyńskiego zamiast dawać go na skrzydło ! Ja mam jedną złotą zasadę w biznesie ... Nie robię nigdy interesu z nieudacznikami , bo zawsze zle się to kończy . Akurat w tym przypadku w reprezentacji jest za dużo światowej klasy piłkarzy , aby doszło do masakry ale można było nie męcząc się wygrać z Irlandią w eliminacjach, potem wygrać drugi mecz z Niemcami (a nie przegrać doprowadzając Piszczka do kontuzji) , itd itd... Najgorszy mecz to był z Portugalią jeśli chodzi o taktykę ! Za brak w drugiej połowie i dogrywce Zielińskiego bym Nawałkę ZAAJJEEBBAALL!! Jedynie co zrobił dobrze , to Lewy juz nie bronił lewej strony i w większości pierwszej połowy nie brał się za rozgrywanie ... ale brak k-wa.. Zielińskiego a nawet Kapustki na środku spowodował autyzm reprezentacji .. Tyle w temacie...
    • Mikołaj Piechota Zgłoś komentarz
      Uważam, że wielkim błędem reprezentacji jest oddawanie inicjatywy po strzelonej bramce. Jeśli reprezentacja będzie w stanie wytrzymać fizycznie i mentalnie oraz grać swoje przez 90 min.
      o wyniki możemy być spokojni. Ile w tym winy trenera?
      • Daria Janas Zgłoś komentarz
        słuszne opinie krytyki.......on jest dobrym ojcem ale nie trenerem.............. z tą drużyną można było więcej..........krytyka znawców opiera się na braku koncepcji ..determinacji...w
        grze........myślę że ten "sukces".... opierał się na szczęściu /mecz a Ukrainą i Szwajcarią/lecz dalej szczęście sprzyjało lepszej Portugalii...liczne przestoje w grze ...oddanie inicjatywy przeciwnikom ...brak stałego ciągu na piłkę.....to cechy superważne... charakterystyczne np.drużynie z Niemiec...........
        • zenons Zgłoś komentarz
          "Fachowcy" z ESPN wypominający błędy Nawałce, niech zajmą się nieudanym dla Amerykanów Copa America. Ktoś tu pisze o Piotrze Zielińskim, zagrał chłopak połówkę z Ukrainą, i był
          najsłabszy w reprezentacji Polski, a ten co go zmienił Kuba strzelił gola. To jest turniej, i tu się gra na wynik co pokazuje Portugalia która nie wygrywając żadnego meczu w 90 minut, jest w półfinale
          • peppep Zgłoś komentarz
            Co jest ważniejsze: medal czy niezdołowanie Fabiana ? A jak by się zdołował to by nam to szkodziło bo albo już byśmy mieli medal (w sensie 3) albo już byśmy nie zagrali. Jak byśmy
            ten medal mieli to wątpię by przez to grał gorzej w półfinale (co było by mało ważne), przecież to nie jakiś dzieciak rozchwiany emocjonalnie lub rozkapryszony gwiazdor lecz rozsądny poważny i stabilny człowiek. Zmiana bramkarza na karne po zmianie przepisów będzie niedługo normalnym taktycznym elementem gry tak jak zmiana każdego piłkarza z pola- a co daje? Poza lepsza statystyką zmiennika, zaskoczenie przeciwnika, jego strzelcy mogli przygotować sposoby strzału pod podstawowego bramkarza, tzn u Fabiańskiego pod to że się szybko rzuca w wybrany róg. A Nawałka? Popełnił masę innych błędów, poważniejszych, taktycznych i personalnych, z których najważniejszy to dołowanie pomijanie, nieumiejętność wkomponowania Zielińskiego- Polska to nie Brazylia żeby rezygnować z gwiazdy Serie A i to nie mając innego rozgrywającego na ósemkę , nieekonomiczna gra ze SUI i POR w pierwszych połowach, co częściowo spowodowało utratę sił i bezradność w drugich połowach i dogrywkach granych wybitnie na przeżycie bez straty do karnych choć powinna być jeszcze jakaś próba gry ofensywnej (jak można tak było zrobić ze SUI jak się miało dwa dni w plecy i brak skrzydłowego na ławce) , brak wariantu B i całkowita taktyczna przewidywalność dla przeciwników bez żadnego elementu zaskoczenia, żadnej reakcji taktycznej w trakcie meczu, fatalne stałe fragmenty gry, traktowanie całej ławki jak kompletnych fusów (zob ALB- Ajeti i Memushaj biyi w turnieju nr 1 i 2 , a trener traktował ich na starcie jako nr 15 i 16 i przerżnął pierwszy najważniejszy mecz) , brak wpuszczenia większej liczby rezerwowych w meczu o pietruszkę z UKR w perspektywie dwóch dni regeneracji w plecy przed SUI oraz w celu dania szansy i atmosfery. Ci rezerwowi co wchodzili pierwsi do gry ? Kapustka ok, ale Jodłowiec zawsze słaby a na pewno nic do przodu (a gdzie wejście Linettego?) , a Peszki to w ogóle nie powinno być na ME, jest 20 polskich skrzydłowych lepszych od niego też w defensywie- jego wejścia ośmieszyły jego samego i podważyły kompetencje trenera( aby zablokować stronę, a on wchodzi pełen chaos, prawie zawsze ograny i dwa groźne wolne w kilka minut po jego faulach)- ale jak miał grać ktoś kto już nie nadaje się na Ekstraklasę, taki Reca go przerasta o klasę, a oczywiście powinien być powołany Kucharczyk
            • Damian Nowak Zgłoś komentarz
              Amerykanie nie znają się na piłce nożnej, Adam Nawałka rządzi oraz piłkarze reprezentacji Polski!
              • Lukasz Straszydlo Zgłoś komentarz
                espn nie zna sie na pilce noznej. na soccerze sie zna.
                • FRIEND Zgłoś komentarz
                  on taktyke omawiam z Krychowiakiem ? moze jakas pomylka . czemu z nim ? przypatrzcie sie ,ze KRYCHOWIAK jest wolny . czy ludzie tego nie widza . kilka baboli poslal i stracilismy pilke bo sie
                  bawil . on nie jest techniczny . gubil sie a milik slepy nie mogl trafic ani razu w bramke . nie ma wymiennych napastnikow na LEWEGO ani MILILKA .ja bym dal KAPUSTKE zamiast MILIKA , bo drybluje i tez umie strzelic a moze i lepiej . a jesli oceniac trenerow to kazdy cos popelnil to normalne inaczej by wygrywali bez zadnego problemu i stresu o wynik .
                  • Mario1963 Zgłoś komentarz
                    100% racji,widać fachowość i bezstronnośc tej agencji. trafna 6ka.nic dodac nic ujac
                    • Adam Wajda Zgłoś komentarz
                      Zagraniczni dziennikarze niech zajmą się swoimi trenerami . Holandia , Hiszpania ,Rosja ,Ukraina , Chorwacja i inni którzy odpadli przed Polakami. Nie mówiąc o tych co zostali bo mecze dupy
                      nie urywają.
                      • Kpiarz-2 Zgłoś komentarz
                        W pewnym sensie zgadzam się z zarzutami wobec Nawałki,Polacy po strzeleniu gola ,już ,przestawali grać ,tylko ograniczali się do obrony na 16 metrze ,co ich po prostu zgubiło.Rozumiem grę
                        defensywną ,ale nie aż tak głęboką.Jest takie stare porzekadło,"najlepszą obroną jest atak" .....i o tym Nawałka zapomniał, czekanie na karne to była zgubna strategia ....o czym się wszyscy przekonali.Radzę obejrzeć mecze Bayernu Monachium,jak piłkarze tej drużyny zachowują się po strzeleniu gola drużynie przeciwnej.Bo jeśli się już uczyć czegoś to najlepiej od najlepszych.
                        • JJS Zgłoś komentarz
                          Jest w tej krytyce trochę prawdy.Karne to loteria.W meczu z Portugalia trzeba było postawić na roztrzygnięcie w 90' tylko wśród rezerwowych nie było takiego zawodnika.W POLSKIM ZESPOLE
                          BRAKUJE ROZGRYWAJĄCEGO !! który by podał podał piłkę do wykończenia akcji bramką.Czasy dobrych środkowych mineły /przez krótki okres był Mila/Gdy znajdzie się taki gracz wartosć reprezentacji wzrośnie bo w końcu b.ważne są zdobyte bramki.Jedną bramkę zdobytą na początku meczu trudno dowieżć do konća.Pozdrawiam.
                          • przemop33 Zgłoś komentarz
                            Do statystyki ćwierćfinał jest ok. Mecz z Irlandią Płn. / pierwszy raz od 30-lat na finałach imprezy /męczarnie dobrze , że szybko bramkę strzeliliśmy bo czym dłużej by mecz trwał a
                            my bez gola to skończyło by się 0-0 . Mecz z Niemcami początek koszmar potem bardzo dobrze czyli remis . Zwycięstwo z Ukrainą która myślała o wszystkim tylko nie o grze . Mecz ze Szwajcarią remis / też to nie ta drużyna co parę lat temu / i z Portugalią remis / podobno najsłabsza od lat /. To są wyniki żeby zachwycać się grą . Nie było żadnego rezerwowego na poziomie ale nawet Ci co byli na 15-20 minut coś by pomogli ze świeżymi siłami .