Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Skoki

29-latek i zatrzymanie krążenia?! Lekarz wszystko tłumaczy

- Istnieją wady, których często pierwszym i ostatnim objawem jest zatrzymanie akcji serca. Chwała zespołowi ratunkowemu za błyskawicznie przywrócenie Eriksenowi funkcji życiowych - mówi nam prof. Artur Mamcarz, ekspert medyczny PKOl ds. kardiologii.

Maciej Kmita
Maciej Kmita
Christian Eriksen stracił przytomność w czasie meczu Euro 2020 z Finlandią Getty Images / Lars Ronbog / Christian Eriksen stracił przytomność w czasie meczu Euro 2020 z Finlandią
Gdy pod koniec pierwszej połowy sobotniego meczu Euro 2020 Dania - Finlandia (0:1) Christian Eriksen runął nieprzytomny na murawę, świat futbolu wstrzymał oddech. Można było spodziewać się najgorszego, ale dzięki refleksowi Simona Kjaera i sprawnej akcji ratowników medycznych, Duńczyk odzyskał przytomność jeszcze na płycie boiska.

Ze stadionu Parken piłkarz został przetransportowany do szpitala Rigshospitalet. Kilkadziesiąt minut później duńska federacja poinformowała, że jego stan jest stabilny, a on sam miał poprosić kolegów o dokończenie przerwanego meczu.

Co mogło doprowadzić do tej sytuacji? Czy to efekt nadmiernej eksploatacji zawodników, o której mówił ostatnio Robert Lewandowski? Czy badający go lekarze popełnili błąd w sztuce? Dlaczego w XXI wieku wciąż nie da się wyeliminować nagłych zgonów wśród piłkarzy? O to zapytaliśmy prof. Artura Mamcarza, eksperta medycznego Polskiego Komitetu Olimpijskiego ds. kardiologii.

ZOBACZ WIDEO: Polska przed pierwszym meczem jak jeden wielki plac budowy. "Sousa dostał za mało czasu"

Maciej Kmita, WP SportoweFakty: Cały świat zadaje sobie pytanie: jak to możliwe, że u zawodowego sportowca, regularnie badanego, z pozoru zdrowego 29-latka, doszło do zatrzymania krążenia podczas meczu…

Prof. Artur Mamcarz: Są problemy kardiologiczne, których nie wykrywa się w rutynowych badaniach, nawet u zawodowych sportowców. Nie jest tak, że sportowców traktuje się jako ludzi wysoko zagrożonych kardiologicznie, bo są najczęściej osobami zdrowymi, czego dowody dają na co dzień. Przegląd medyczny u nich nie jest zatem głęboki, zwłaszcza kiedy nie występują żadne objawy, a z tego co wiem, u Christiana Eriksena problemy kardiologiczne wcześniej nie występowały.

To jakim badaniom kardiologicznym poddawani są zawodowi sportowcy?

To procedury, które mogą wykryć duże nieprawidłowości, jak kardiomiopatia, i inne duże wady, które bywają skąpo objawowe. W tym podstawowym skriningu nie wykrywa się jednak np. elektrycznej choroby serca - zaburzeń związanych z przepływem jonów w sercu, które decydują o ryzyku wystąpienia arytmii, czyli kanałopatii. Ich nie da się wykryć bez badań w ich kierunku. Są pewne sygnały w badaniu EKG, są badania genetyczne. A istnieją wady, których często pierwszym i ostatnim objawem jest zatrzymanie akcji serca.

Co mogło spowodować zatrzymanie akcji serca u Eriksena?

Najczęściej w takich przypadkach dochodzi do nagłego zatrzymania krążenia przez zaburzenia rytmu serca wynikające z migotania komór albo częstoskurczu komorowego. To nie był, jak można było usłyszeć, przeczytać - zawał serca. To młody, 29-letni sportowiec. Oczywiście, u ludzi w tym wieku zdarzają się ostre zespoły wieńcowe, ale to wygląda zupełnie inaczej. U czynnych sportowców zawały serca raczej się nie zdarzają. Gdyby on miał anomalię tętnic wieńcowych, to objawiłoby się to wcześniej. To mnie właśnie zastawia: dlaczego doszło do tego teraz? To jest jakaś tajemnica… On przecież rozegrał już mnóstwo meczów. Co zaistniało dodatkowo, że spowodowało tę sytuację? Nie sądzę, by badający go przez lata lekarze popełniali ten sam błąd w sztuce.

Piłkarze są dziś eksploatowani do granic możliwości. Czy natężenie meczów może mieć wpływ na ujawnienie się wady?

Nie sądzę - mówimy w tym konkretnym przypadku o zawodowym piłkarzu, który od lat gra z taką intensywnością i częstotliwością, jest na to przygotowany i dotąd nie miał żadnych objawów. Natomiast nie można bagatelizować innych czynników takich jak napięcie towarzyszące udziałowi w takim turnieju, aktywacja układu współczulnego, stres i emocje - nawet te pozytywne. Przeciętny "Kowalski:" może mieć wadę, ale nie znaleźć się w takiej sytuacji, w związku z czym ta wada się nie uaktywni. A u piłkarza w czasie mistrzostw intensywność pobudzenia emocjonalnego jest zupełnie inna. Jest to na pewno rodzaj wyzwalacza.

Eriksen odzyskał przytomność, ale Marc-Vivien Foe, Miklos Feher, Antonio Puerta, Patrick Ekeng czy Cheick Tiote zmarli na boisku...

Eriksen miał szczęście, bo akcja ratunkowa została podjęta błyskawicznie. Działania opieki medycznej na tego typu imprezach są teraz precyzyjnie określone, na stadionie musi być defibrylator. Akcja była sprawna i bardzo szybko przywrócono mu funkcje życiowe. Wyglądało na to, że miał na boisku robiony masaż, był zdefibrylowany, ale nie był intubowany. Do karetki został odtransportowany już przytomny. Chwała zespołowi ratunkowemu.

Czy w 2021 roku medycyna nadal nie ma narzędzi, by całkiem wyeliminować ryzyko występowania takich zdarzeń?

Badania skriningowe zmierzają do zminimalizowania ryzyka wystąpienia nagłego zgonu. "Zminimalizowania", a nie "wyeliminowania", ponieważ narzędzia, którymi dysponujemy, nie są w stanie wyeliminować wszystkich przypadków ryzyka. Raz na jakiś czas, mimo przestrzegania procedur, taka tragedia będzie się zdarzać.

W kardiologii sportowej nazywamy to "nieuniknioną rzadkością". Sportowcy, w tym piłkarze grający na najwyższym poziomie, są badani częściej i wnikliwiej niż równowiekowa populacja i jeśli anomalia nie została wykryta, to nie można mówić o błędzie w sztuce. Czasem nawet sekcja nie musi wykazać bezpośredniej przyczyny śmierci.

Czy regularnie badasz się kardiologicznie?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub Piłkę Nożną na Facebooku
Zgłoś błąd
WP SportoweFakty
Komentarze (26)
 • MKSKorona1973 Zgłoś komentarz
  Z tą ukrytą wadą serca to może być coś na rzeczy tylko przypomnijmy Astoriego on miał zrobione fałszywe badania i miał wadę której nie wykryli a powinni wykryć, szkoda tylko że
  Czytaj całość
  kardiolodzy popełniają błędy mnie cieszy to że przeciwko ludziom dzięki którym Astori zmarł jest prowadzone śledztwo i głęboko wierzę że ci ludzie pójdą siedzieć, w Polsce też się źle dzieje ostatnio zbanowano Twittera jednego z lepszych kardiologów w kraju pana Pawła Basiukiewicza tylko dlatego że sprzeciwiał się akcji szczepień a dzięki takim fachowcom w naszym kraju nie dochodzi na boiskach do zatrzymania akcji serca tylko wady lub arytmie są wykrywane na czas no chyba że wada naprawdę jest bardzo mocno ukryta i przypadek wyjątkowy, życzmy zdrowia Eriksenowi to naprawdę świetny piłkarz a przez tą sytuację Dania pewnie nie wyjdzie z grupy a mogła być czarnym koniem.
  • Lauda Zgłoś komentarz
   Spójrzcie ile osób na maratonach czy biegach ulicznych traci porzytomność, a nawet życie.
   • Zastrzyk Bez Atestu Zgłoś komentarz
    Nikt nawet nie powie czy się zaszczepił, czy nie. Zobaczcie jakie jest parcie na to ustroństwo. Przecież o szczepionkach bez atestu nie wolno mówic źle. I jeszcze jedno: każdy komentarz o
    Czytaj całość
    szczepionce od razu dostaje 6 minusów, przypadek? Teraz pewnie kiedy to napisałem, to ilość minusów się zmieni.
    • steinworld Zgłoś komentarz
     Uważam że wszelakiej maści antyszczepionkowcy analogicznie powinni używać tego przykładu jako twardego dowodu na szkodliwość uprawiania sportu.
     • Deley Zgłoś komentarz
      Dlaczego nikt nie wiąże tego ze szczepieniami? Zdrowy piłkarz u schyłku kariery, bo przecież nie należy już do najmłodszych, miesiąc po szczepieniu pada na murawę. Coś ewidentnej jest
      Czytaj całość
      nie tak.
      • An.Rut Zgłoś komentarz
       8 mln czerwonych krwinek . Krew gęsta jak galareta, maksymalnie natleniona po to by biegać jak chart przez półtora godziny i skutek tragiczny . Tak skończył nasz kolarz , tenisista i
       Czytaj całość
       lekkoatletka . Szanujcie zdrowie . Pamiętaj - nie wymienisz zarobionej kasy na nie !
       • Nie zaszczepię się Zgłoś komentarz
        Podejrzewam, że to po szczepionce. Wyszczepili wszystkich zawodników jak królików, a teraz takie cyrki będą się zdarzały.
        Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
        ×
        Sport na ×