Euro 2020. Włosi znowu to zrobili. Locatelli na wagę spokoju

Reprezentacja Włoch jest już pewna wyjścia z grupy. Stało się tak po wygranej nad Szwajcarią 3:0. Bohaterem zwycięzców był Manuel Locatelli, autor dwóch bramek.

Michał Piegza
piłkarze reprezentacji Włoch PAP/EPA / Ettore Ferrari / Na zdjęciu: piłkarze reprezentacji Włoch
Nie do zatrzymania podczas Euro 2020 jest jak na razie reprezentacja Włoch. Zespół Roberto Manciniego zainkasował po raz drugi komplet punktów i już może myśleć o fazie pucharowej.

Rywal Szwajcaria w pierwszym spotkaniu z Walią zremisował i wyżej notowanego przeciwnika musiał ograć.

Włosi szybko uzyskali przewagę w meczu i w 10. minucie mogli objąć prowadzenie. Po dośrodkowaniu do piłki doszedł Ciro Immobile, strzał głową był jednak niecelny. Dziewięć minut później zespół Maldiniego przez moment cieszył się. Po dograniu z rzutu wolnego do siatki trafił Giorgio Chiellini, okazało się jednak, że wcześniej zagrywał ręką. Chwilę później defensor doznał urazu i zszedł z boiska.

Wszystko w zgodzie z przepisami odbyło się w 26. minucie. Domenico Berardi rozegrał akcję z Manuelem Locatellim, a ten strzałem z kilku metrów pokonał Yanna Sommera. Wszystko działo się zgodnie z oczekiwaniami.

Po stracie gola Szwajcarzy niewiele potrafili zdziałać. To Włosi wciąż mieli więcej z meczu. W 34. minucie okazję zmarnował Lorenzo Insigne, który sprytnym uderzeniem starał się skierować piłkę do bramki.

Po zmianie stron starali się coś zrobić pod bramką rywala Helweci, ale szybko zostali sprowadzeni na ziemię. W 52. minucie pięknym strzałem sprzed pola karnego popisał się Locatelii. Bramkarz był bez szans na skuteczną interwencję.

Prowadząc dwoma golami Włosi mieli spotkanie pod kontrolą. Szwajcarzy nie potrafili stworzyć większego zagrożenia pod bramką Gianluigiego Donnarummy. W 75. minucie zespół Maldiniego mógł pogrążyć rywala. Jednak Enrico Chiesie zabrakło dokładności.

Helweci szukali do końca spotkania kontaktowej bramki, ale Donnarumma nie pozwalał na wiele na swoim przedpolu. Szwajcarów na minutę przed końcem dobił Immobile uderzając sprzed pola karnego. W tej sytuacji lepiej powinien zachować się Sommer.

Włosi wygrali po raz drugi podczas Euro 2020 i już są pewni gry w kolejnej rundzie. Natomiast Szwajcarzy chcąc wejść do fazy pucharowej przede wszystkim będą musieli pokonać Turków.

Włochy - Szwajcaria 3:0 (1:0)
1:0 - Manuel Locatelli 26'
2:0 - Manuel Locatelli 52'
3:0 - Ciro Immobile 89'

Włochy: Gianluigi Donnarumma - Giovanni Di Lorenzo, Leonardo Bonucci, Giorgio Chiellini (24' Leonardo Spinazzola), Nicolo Barella (87' Bryan Cristante)  - Jorginho, Manuel Locatelli (86' Matteo Pessina) - Domenico Berardi (70' Rafael Toloi), Ciro Immobile, Lorenzo Insigne (69' Federico Chiesa).

Szwajcaria: Yann Sommer - Nico Elvedi, Fabian Schaer (58' Silvan Widmer), Manuel Akanji - Kevin Mbabu (58' Steven Zuber), Remo Freuler (84' Djibril Sow), Xherdan Shaqiri (76' Ruben Vargas), Granit Xhaka, Ricardo Rodriguez - Haris Seferović (46' Mario Gavranović), Breel Embolo.

Żółte kartki: Gavranović (Włochy) oraz Embolo (Szwajcaria).

Sędzia: Sergei Karasev (Rosja).