Koronawirus. Branża fitness ma dość zamknięcia. Jest propozycja nowego reżimu sanitarnego

Od 16 października ubiegłego roku branża fitness jest zamknięta i nic nie wskazuje na to, by miało się to szybko zmienić. Właściciele siłowni mają dość. Pojawiła się propozycja reżimu sanitarnego, który miałby pozwolić na wznowienie działalności.

Łukasz Witczyk
Łukasz Witczyk
siłownia PAP / Leszek Szymański / Na zdjęciu: siłownia
W październiku zeszłego roku rząd wydał rozporządzenie, w którym poinformował o nowych obostrzeniach związanych z pandemią koronawirusa. Przepisy uderzyły w branżę fitness. Niemal z dnia na dzień kluby i siłownie musiały zawiesić swoją działalność. Taka sytuacja trwa już trzy miesiące i niewiele wskazuje na to, że rząd zdecyduje się poluzować obostrzenia. Wiadomo, że do 31 stycznia branża fitness będzie zamknięta.

Właściciele siłowni i klubów mają dość. Takie przepisy wywołują ogromne straty. Jak wylicza Warsaw Enterprise Institute, może to wywołać falę bankructw. Rządowa pomoc zawarta w tarczy antykryzysowej jest zbyt mała. To wywołuje protesty branży, ale rząd pozostaje nieugięty.

WEI postuluje odmrożenie branży rekreacyjno-sportowej z zachowaniem zaostrzonych rygorów sanitarnych. Propozycja przepisów zawiera, że w strefach czerwonych na jednego ćwiczącego przypadałoby 12 metrów kwadratowych, w strefach żółtych byłby to limit 7 metrów, a w zielonych byłyby to 4 metry. Do tego dochodzi dystans społeczny dwóch metrów odległości i obowiązkowe maseczki w trakcie pobytu w lokalu.

To jednak nie koniec propozycji. Zwiększona ma być częstotliwość serwisu sprzątającego i częstsza wymiana powietrza. Zwiększona ma być liczba stacji z płynami do dezynfekcji rąk i sprzętu sportowego, a także nałożony obowiązek dezynfekcji sprzętu przez klientów po każdorazowym jego użyciu.

Zdaniem ekspertów, przy zachowaniu takiego reżimu sanitarnego nie występuje w klubach fitness czy na basenach zwiększone ryzyko zakażenia koronawirusem, a zaniedbanie aktywności fizycznej prowadzi do istotnego pogorszenia się stanu zdrowia publicznego.

Czytaj także:
Koronawirus. Obostrzenia. Polacy zapisują się masowo do związków sportowych
Arsenal pomógł uratować niedoszłego samobójcę. Ekspert: Każdą taką wiadomość należy brać bardzo poważnie

ZOBACZ WIDEO: #dziejesiewsporcie: imponujące umiejętności Piotra Liska. Jest rewelacyjny


Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie
Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×