Medalista olimpijski zostanie zawodnikiem futbolu amerykańskiego?!

Niedawno doszło do nawiązania współpracy pomiędzy drużyną futbolu amerykańskiego, Devils Wrocław, a zapaśnikiem Damianem Janikowskim, zdobywcą brązowego medalu na Igrzyskach Olimpijskich w Londynie.

Artur Długosz
Artur Długosz

Temat nawiązania współpracy pojawił się po tym, jak w jednej z gazet ukazał się wywiad z Damianem Janikowskim, w którym powiedział on, że gdyby nie uprawiał zapasów, to chętnie spróbowałby swoich sił w futbolu amerykańskim. Władze klubu Devils Wrocław postanowiły zwrócić się do menedżera zawodnika, Grzegorza Krzesińskiego i zaproponowały Damianowi udział w treningu.

- Damian zareagował bardzo przychylnie na naszą propozycję i obiecał, że po Mistrzostwach Europy, które w marcu odbędą się w Gruzji, stawi się na naszym treningu - mówi prezes Devils, Piotr Duszeńko. - Istnieje nawet możliwość zgłoszenia Damiana do rozgrywek, tak aby mógł wziąć udział w oficjalnym meczu ligowym, jeśli wyrazi taką chęć i nie będzie to kolidowało z jego treningami zapaśniczymi - zaznacza

- W Stanach Zjednoczonych, gdzie futbol amerykański jest najpopularniejszą dyscypliną sportu, wielu zawodników z ligi NFL rekrutuje się właśnie z zapasów - mówi menedżer Damiana Janikowskiego, Grzegorz Krzesiński. - Wynika to z faktu, że sposób wszechstronnego przygotowania fizycznego zapaśników i ich ogólna sprawność bardzo przydają się w futbolu amerykańskim - dodaje.

Głównym celem współpracy ma być promocja obydwu dyscyplin sportu, udział w akcjach charytatywnych czy eventach. Władze klubu wraz Damianem Janikowskim szykują już pierwszą akcję na drugą połowę kwietnia, po powrocie zapaśnika z Mistrzostw Europy.

- Jest mi niezmiernie miło, że Devils Wrocław zwróciła się do mnie z propozycją współpracy - cieszy się Janikowski. - Nasza współpraca przynosi już pierwsze
efekty. Devilsi wsparli naszą ogólnopolską akcję walki o zachowanie zapasów na Igrzyskach Olimpijskich, za co jestem im bardzo wdzięczny - kończy brązowy medalista z Londynu.

Po tym jak Komitet Wykonawczy Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego zarekomendował wycofanie zapasów z Igrzysk, Damian Janikowski na swoim profilu na Facebooku rozpoczął akcję obrony zapasów "Chcemy zapasów na Igrzyskach!". W ciągu dwóch tygodni, do akcji przyłączyło się prawie 10 tyś. internautów. Okazane w ten sposób wsparcie może okazać się bardzo pomocne, ponieważ 7 września podczas 125. sesji MKOl w Buenos Aires, zapadnie ostateczna decyzja co do nowego programu IO. - Zapasy to wspaniała dyscyplina sportu, która jest od samego początku nowożytnych Igrzysk Olimpijskich, dlatego naszym zdaniem powinna ona pozostać wśród dyscyplin olimpijskich - dodaje Piotr Duszeńko. - Nasi zapaśnicy zawsze dostarczali nam mnóstwo wrażeń podczas IO, a Damian Janikowski jest naturalnym kontynuatorem tych pięknych tradycji, dlatego postanowiliśmy przyłączyć się do tej akcji. Warto również podkreślić, że wrocławska sekcja zapasów jest jedną z najsilniejszych w Polsce, z czego jesteśmy niezmiernie dumni - podkreśla.

Założona w 2005 roku drużyna Devils Wrocław była pierwszą we Wrocławiu i czwartą w Polsce drużyną futbolu amerykańskiego. Na początku 2007 roku zapadła decyzja o przystąpieniu do ligi, zaś kilka miesięcy później został powołany do życia Klub Sportowy DEVILS Wrocław, który jako oficjalny, samodzielny organ funkcjonuje do dziś. Jako pierwszy klub w Polsce, brał udział w EFAF Challenge Cup, czyli rozgrywkach rangi europejskiej i jako pierwsi zatrudnili amerykańskiego trenera, a także jako pierwsi wystawili do ligi drużynę B. Teraz Devils Wrocław, to ponad 100 zawodników w trzech sekcjach sportowych.
Piotr Duszeńko i Damian Janikowski / fot. Devils Wrocław Piotr Duszeńko i Damian Janikowski / fot. Devils Wrocław
Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×