Kierowcy krytykują decyzje sędziów. "Ktoś chce mieć show"

GP Australii to kolejny wyścig F1, w którym roiło się od kontrowersyjnych decyzji sędziowskich. Zachowanie stewardów powoli zaczyna irytować kierowców. - Naprawdę nie wiem, o co chodzi z niektórymi decyzjami - mówi George Russell.

Łukasz Kuczera
Łukasz Kuczera
George Russell jadący za samochodem bezpieczeństwa Materiały prasowe / Mercedes / Na zdjęciu: George Russell jadący za samochodem bezpieczeństwa
W GP Australii mieliśmy aż trzy czerwone flagi. Pierwszą z nich zobaczyliśmy już na dziewiątym okrążeniu, po tym jak Alexander Albon wypadł na pobocze, rozbił bolid i naniósł żwir na tor. Sędziowie wykazali się przy tym niekonsekwencją, bo początkowo ogłosili jedynie neutralizację, by po dłuższej chwili przerwać rywalizację.

Później mieliśmy jeszcze dwie czerwone flagi - po wypadku Kevina Magnussena, a także po karambolu zaraz po drugim restarcie. Te decyzje również przyniosły mnóstwo kontrowersji, bo w tamtym momencie do zakończenia wyścigu były ledwie dwa okrążenia. Po karambolu natomiast kierowcy pokonali tylko jedno "kółko" i wjechali na metę za samochodem bezpieczeństwa.

Jakby było tego mało, również w GP Arabii Saudyjskiej w drugiej połowie marca mieliśmy kontrowersje związane z samochodem bezpieczeństwa po awarii bolidu Lance'a Strolla. Chociaż Kanadyjczyk zaparkował pojazd poza torem, to sędziowie i tak ogłosili neutralizację.

ZOBACZ WIDEO: #dziejesiewsporcie: On się nic nie zmienia. Ronaldinho nadal czaruje

Ostatnie ruchy sędziów skrytykował m.in. George Russell. To właśnie on został poszkodowany w Australii po przerwaniu wyścigu czerwoną flagą po wypadku Alexandra Albona. Skoro stewardzi początkowo ogłosili jedynie neutralizację, Brytyjczyk zjechał do alei serwisowej po nowy komplet opon i stracił prowadzenie w wyścigu. Jego rywale mogli natomiast wymienić ogumienie "za darmo" w okresie czerwonej flagi.

- Ta czerwona flaga była zupełnie niepotrzebna. Na torze było sporo żwiru, ale linia wyścigowa była czysta. W przeszłości jeździliśmy w dużo gorszych warunkach. To mi przypominało decyzję sprzed tygodnia, kiedy to w Arabii Saudyjskiej uruchomiono samochód bezpieczeństwa, choć uszkodzony bolid był poza torem - powiedział Russell w Sky Sports.

- Naprawdę nie wiem, o co chodzi z niektórymi decyzjami. Wszyscy staramy się współpracować z FIA, aby poprawić sytuację, ale wychodzi na to, że jest to ogromne wyzwanie - dodał kierowca Mercedesa.

Równie krytycznie na ruchy sędziów spojrzał Lando Norris. Zdaniem kierowcy McLarena, czerwone flagi ogłoszono tylko po to, by dodać dramaturgii wyścigowi. - Cały sens czerwonej flagi sprowadza się do tego, by zrobić show - ocenił Brytyjczyk.

- Moim zadaniem jest prowadzenie samochodu, ale sam mogłem mieć ogromnego pecha i to bez jakiegoś większego powodu. Mogłem zderzyć się z Hulkenbergiem w końcówce wyścigu, bo kierowcy wykonują różne manewry. Jeśli masz pecha, to cały wysiłek może ci zostać odebrany, bo ktoś chce mieć show - podsumował Norris.

Czytaj także:
- Poważne naruszenie bezpieczeństwa w F1. Organizator musi się tłumaczyć
- Verstappen oskarżył Hamiltona po wyścigu. "Nie przestrzegał zasad"

Czy uważasz, że poziom sędziowania w F1 jest obecnie zbyt niski?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×