Red Bull już mistrzem świata! Verstappen też może chłodzić szampana

Wyniki GP Japonii sprawiły, że Red Bull Racing zapewnił sobie tytuł mistrzowski w klasyfikacji konstruktorów F1. Równocześnie Max Verstappen jest bliski obrony mistrzostwa i najpewniej będzie świętował końcowy sukces przy okazji kolejnego GP Kataru.

Łukasz Kuczera
Max Verstappen Materiały prasowe / Red Bull / Na zdjęciu: Max Verstappen
Max Verstappen wygrał GP Japonii i wprawdzie nie zapewnił sobie jeszcze tytułu mistrzowskiego w klasyfikacji kierowców Formuły 1, ale to wystarczyło, aby Red Bull Racing na Suzuce świętował zdobycie lauru w zestawieniu konstruktorów. Zespół z Milton Keynes ma już 623 punkty na koncie, co jest w głównej mierze zasługą Holendra. Verstappen wywalczył aż 400 "oczek" dla swojej ekipy.

Biorąc pod uwagę przewagę Verstappena nad rywalami, Holender najpewniej będzie świętował tytuł w klasyfikacji kierowców już przy okazji kolejnego weekendu wyścigowego - GP Kataru. 25-latek może zapewnić sobie sukces już po sobotnim sprincie na torze Losail.

Natomiast Sergio Perez nie zdobył punktów w Japonii i powinien coraz mocniej spoglądać za siebie. Znajdujący się na trzecim miejscu w stawce Lewis Hamilton traci do Meksykanina już tylko 33 "oczka". Z walki o podium mistrzostw świata odpada powoli Fernando Alonso, który traci w obliczu coraz słabszej formy Aston Martina.

Warto odnotować, że w górę pnie się McLaren, a wraz z nim jego kierowcy. Lando Norris po wywalczeniu drugiej pozycji na Suzuce ma tyle samo punktów, co George Russell.

Ciekawie jest też za plecami Red Bulla w klasyfikacji konstruktorów F1. Ferrari ponownie odrobiło parę punktów do Mercedesa i niewykluczone, że Włosi powalczą jeszcze o drugie miejsce w mistrzostwach na zakończenie sezonu 2023. Natomiast McLaren powoli może myśleć o czwartej pozycji, wykorzystując regres formy Aston Martina.