Kierowca Ferrari zalał się łzami. Koniec z klątwą GP Monako

Zdjęcie okładkowe artykułu: Materiały prasowe / Pirelli Media / Na zdjęciu: ksiażę Albert II (z lewej) i Charles Leclerc
Materiały prasowe / Pirelli Media / Na zdjęciu: ksiażę Albert II (z lewej) i Charles Leclerc
zdjęcie autora artykułu

Charles Leclerc w końcu wygrał GP Monako, choć w przeszłości już dwukrotnie rozpoczynał domowy wyścig z pole position. Kierowca Ferrari na ostatnich okrążeniach nie mógł powstrzymać łez, bo tak ważne było dla niego zwycięstwo w Monako.

W tym artykule dowiesz się o:

Charles Leclerc wygrywał kwalifikacje do GP Monako już w 2021 i 2022 roku, ale nie był wtedy w stanie przekuć pole position na zwycięstwo w domowym wyścigu Formuły 1. Przyczyniał się do tego zespół Ferrari, który za pierwszym razem nie dostrzegł w porę usterki półosi, a za drugim - podjął fatalne decyzje strategiczne.

W tegorocznym GP Monako kierowca z księstwa prowadził od startu do mety. Tym samym przełamał klątwę domowego wyścigu i po raz pierwszy stanął na podium przed własną publicznością. W rozmowie ze Sky Sports lider Ferrari ujawnił, że na ostatnich "dwóch lub trzech okrążeniach" emocje wzięły u niego górę.

- To niesamowite uczucie. Nigdy nie mówiłem, że to będzie zwycięstwo jak każde inne i zawsze podkreślałem, że będzie miało dużą wartość emocjonalną. Nie sądziłem jednak, że to będzie aż tak wyjątkowy moment - powiedział 26-latek w telewizyjnym wywiadzie.

ZOBACZ WIDEO: "Nie ma sensu". Szczere słowa Bartosza Zmarzlika o torach w Grand Prix

- Dwa lub trzy okrążenia przed metą wyjechałem z tunelu i zdałem sobie sprawę, że mam trudności z widzeniem, bo moje oczy zalały się łzami. Pomyślałem sobie wtedy: "Charles, nie możesz na to teraz pozwolić". Musiałem się skupić, bo było jeszcze parę "kółek", by dowieźć do zwycięstwo - dodał Leclerc.

- Potem znów wszystko było w porządku, ale przekroczenie linii mety sprawiło, że pojawiło się sporo radości. Jestem niesamowicie szczęśliwy. To zwycięstwo wiele dla mnie znaczy. Marzyłem o tym od dziecka. Pasja do ścigania zrodziła się we mnie za sprawą GP Monako. Wkład w to miał też mój ojciec, który zrobił wszystko, abym się dostał do F1 - stwierdził kierowca Ferrari, który kilka lat temu musiał pożegnać swojego ojca.

- Mama pojawiła się ze mną na podium, co tylko spotęgowało emocje. Byli moi bracia, dziewczyna, przyjaciele. To szczególny moment mojego życia - dodał Leclerc.

Herve Leclerc, ojciec monakijskiego kierowcy, zmarł w 2017 roku, gdy jego syn ścigał się w Formule 2. Na drodze do królowej motorsportu kierowca Ferrari stracił też swojego mentora w osobie Julesa Bianchiego, który zginął w następstwie wypadku w GP Japonii na torze Suzuka.

- Myślałem o wielu osobach. O Julesie, o moim ojcu. W innych wyścigach się to nie zdarza. Podczas innych Grand Prix po prostu myślałem o jeździe. Tutaj w trakcie 15 ostatnich okrążeń wszystko było w mojej głowie. Wjechanie na metę wiązało się z ogromem emocji. Dwa razy ruszałem tutaj z pole position i nie wygrywałem. Teraz będę imprezować jak szalony - podsumował Leclerc.

Czytaj także: - Koszmarny wypadek w F1. Sędziowie od razu przerwali wyścig w Monako - Kuriozalna sytuacja w F1. "Co on zrobił?!"

Źródło artykułu: WP SportoweFakty