Kara tuż przed GP Hiszpanii. Kierowca nie pojawi się na polach startowych

Zdjęcie okładkowe artykułu: Materiały prasowe / Williams / Na zdjęciu: Alexander Albon
Materiały prasowe / Williams / Na zdjęciu: Alexander Albon
zdjęcie autora artykułu

Williams na krótko przed rozpoczęciem GP Hiszpanii poinformował, że Alexander Albon otrzymał nowy silnik. Taj przekroczył dopuszczalną liczbę jednostek napędowych na ten sezon. Wiąże się to z koniecznością startu z alei serwisowej.

W tym artykule dowiesz się o:

Kwalifikacje do GP Hiszpanii były nieudane dla Williamsa. Kierowcy brytyjskiej ekipy zajęli dwie ostatnie pozycje - Alexander Albon uzyskał dopiero 19. czas, a Logan Sargeant - 20. W tej sytuacji zespół z Grove postanowił dokonać taktycznej wymiany jednostki napędowej w samochodzie Albona.

W ten sposób Taj przekroczył dopuszczalną liczbę komponentów na sezon 2024. Otrzymał bowiem trzecią baterię i trzeci zestaw sterujący elektroniką, podczas gdy przepisy pozwalają na skorzystanie z dwóch elementów w roku.

"Elementy jednostki napędowej zostały wymienione bez zgody delegata technicznego FIA, co jest niezgodne z artykułem 40.3 regulaminu sportowego F1 na rok 2024. Dlatego bolid numer 23 (Albon - dop. aut.) jest zobowiązany do startu z alei serwisowej" - napisano w notatce sędziowskiej.

ZOBACZ WIDEO: "Nieporozumienie". Kibic nie mógł się opanować. Wszystko wytknął

Williams mógł mieć pretensje do siebie po zakończeniu kwalifikacji do GP Hiszpanii. W Q1 kierowca z Tajlandii początkowo plasował się na dwunastym miejscu, ale brytyjska ekipa wypuściła go z garażu w takim momencie, aby uniknąć tłoku na torze. Przez to Albon w końcówce Q1 nie miał szansy skorzystać na tym, że asfalt poprawia się z sekundy na sekundę.

- To tylko pokazuje, jak wyrównany jest teraz środek stawki w F1. Mój bolid spisywał się dobrze, balans był odpowiedni. Nie sądzę jednak, abyśmy odpowiednio wykorzystali opony. Poczułem, jakby się trochę przegrzały na początku okrążenia. Potem było nieźle, ale sytuacja jest jaka jest - powiedział Albon w Sky Sports po kwalifikacjach.

Kara dla Albona oznacza, że o jedno miejsce na polach startowych awansuje jego zespołowy partner. Sargeant zajmie 19. pozycję. Wyścig o GP Hiszpanii rozpocznie się o godz. 15.00. Relacja NA ŻYWO w portalu WP SportoweFakty jest dostępna TUTAJ.

Czytaj także: - Kuriozalne sceny w F1. Dziwne decyzje sędziów - Sceny grozy podczas F1. Pożar w padoku, nagła ewakuacja

Źródło artykułu: WP SportoweFakty