F1: TOP 10 kierowców wg szefów zespołów

Mistrz świata Lewis Hamilton został uznany najlepszym kierowcą roku w głosowaniu zoorganizowanym przez Autosport w gronie szefów zespołów wystepujących w Formule 1 w sezonie 2015.

Rafał Lichowicz
PAP / PAP

Podobnie jak w poprzednich latach szefowie zespołów F1 po zakończeniu sezonu przystąpili do specjalnej ankiety zorganizowanej przez magazyn Autosport. Celem było wybranie dziesiątki najlepszych kierowców poprzedniego roku.

W ankiecie przyjęto systemu punktacji identyczny jak w mistrzostwach świata. Kierowca wskazany jako najlepszy w minionym sezonie otrzymywał 25 punktów. Kolejny 18,15,10,8,6,,4,3,2,1.

W głosowaniu zwyciężył zdecydowanie Lewis Hamilton, który zgromadził 229 punktów na 250 możliwych do zdobycia. Kierowca Mercedesa został wskazany jako najlepszy zawodnik minionego sezonu przez 7 z 10 szefów zespołu.

Drugie miejsce zajął Sebastian Vettel, który w swoim pierwszym sezonie w barwach Ferrari wygrał trzy wyścigi. Niemiec wyprzedził w głosowaniu swojego rodaka i aktualnego wicemistrza świata Nico Rosberga o 67 punktów.

Po genialnym debiutanckim sezonie czwarte miejsce zajął Max Verstappen z Toro Rosso. Piąty był inny przedstawiciel młodego pokolenia Daniił Kwiat. Rosjanin w porównaniu z ubiegłorocznym głosowanie awansował aż o pięć pozycji.

Szóste miejsce zajął Fernando Alonso, który ma za sobą marny sezon w barwach McLarena. Spory spadek zaliczył Daniel Ricciardo, który zebrał w głosowaniu ledwie 47 punktów, blisko sto mniej niż w poprzednim głosowaniu, gdy zajął trzecie miejsce.