Formuła 1 pobiła swój rekord prędkości na torze w Baku

Bolid Williamsa prowadzony przez Valtteriego Bottasa osiągnął podczas minionego weekendu w Azerbejdżanie prędkość 378 km/h. To nowy rekord Formuły 1.

Rafał Lichowicz
Rafał Lichowicz
PAP/EPA

Rezultat osiągnięty przez Valtteriego Bottasa wynika z danych zespołu Williams. Fin rozpędził bolid do prędkości 378 km/h podczas sobotniej sesji kwalifikacyjnej.

Wynik uzyskany przez Bottasa na torze w Baku to nowy rekord Formuły 1. Poprzedni należał do Kimiego Raikkonena. Startujący dla McLarena Fin w 2005 roku wykręcił na torze Monza prędkość 370 km/h.

W ustanowieniu nowego rekordu pomógł Williamsowi układ nowego toru w stolicy Azerbejdżanu. Obiekt stworzony z myślą, by zostać najszybszym ulicznym torem na świecie, posiada długą prostą o długość ponad 2 km, na której kierowcy mogą rozpędzać maksymalnie swoje bolidy.

Nieoficjalny rekord prędkości F1 należy do nieistniejącego już zespołu BAR Honda. W 2005 roku podczas testów na torze w amerykańskim Bonneville, Alan van der Merwe rozpędził specjalnie zmodyfikowany bolid F1 do 413 km/h. FIA nie uznała jednak tego rekordu.

ZOBACZ WIDEO #dziejesienaeuro. Kamil Kosowski drży przed Ukrainą. "Mam nadzieję, że nie zostaniemy poturbowani"
Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×