WP SportoweFakty.wp.pl – wiadomości sportowe, relacje live, wyniki meczów

Kokpit Kibice
Relacje na żywo

Bernie Ecclestone tłumaczy się z wielomilionowych wypłat dla Ferrari

Były szef Formuły 1 broni swojego kontrowersyjnego systemu wypłacania nagród pieniężnych, który gwarantował kilku zespołom większe zyski wyłącznie ze względu na "historyczny status".
Rafał Lichowicz
Rafał Lichowicz
AFP

Liberty Media szybko po dojściu do władzy w Formule 1 ogłosiło, iż będzie dążyć do wyrównania nagród dla zespołów z tytułu praw marketingowych. W poprzednim systemie forowanym przez Berniego Ecclestone'a większa ilość gotówki wpływała na konto i tak najbogatszych ekip. Rekordzista, Scuderia Ferrari otrzymywało w granicy 100 milionów w amerykańskiej walucie.

W wywiadzie dla Sky Sports, Ecclestone wyjaśnił dlaczego powstał tak krytykowany głośno system, który w rzeczywistości został wymyślony w trosce o królową motosportu.

- To proste. Ówcześni właściciele F1, grupa CVC Capital Partners chcieli się upewnić przed wejściem do sportu, że zespoły uczestniczące w mistrzostwach zostaną tam na długie lata - tłumaczył Brytyjczyk.

- Gdybyśmy zapytali w tamtym czasie, kto będzie gotowy pozostać w F1 do 2020 roku, to każdy podpisałby stosowny dokument. Tydzień później mogłoby jednak tych ekip w ogóle nie być - kontynuował.

ZOBACZ WIDEO Tego nie uczą na kursach prawa jazdy. Zobacz, jak sobie radzić w kryzysowych sytuacjach na drodze

- Potrzebowaliśmy zaangażowania ze strony największych koncernów, dlatego musieliśmy ich odpowiednio nagradzać za wywiązywanie się z długoterminowych zobowiązań. I tak było - podsumował.

Projekt zmian przygotowany przez Liberty Media najmocniej uderzy w legendarny zespół Ferrari, który dostawał do tej pory najwięcej z kasy F1. Czy zatem odejście Włochów ze sportu jest w ogóle możliwe?

- Nic nie jest wieczne, dlatego nigdy nie wiadomo - powiedział Ecclestone. - Jeśli ktoś ich wkurzy to mogą powiedzieć stop. Mercedes pewnie wygra kilka kolejnych tytułów i również powie "zrobiliśmy swoje, wychodzimy" - zakończył.

Czy popierasz wypłacanie większych pieniędzy dla bardziej zasłużonych zespołów F1?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub Sporty Motorowe na Facebooku
Zgłoś błąd
Sky Sports

Komentarze (0):

[ Anuluj ] Odpowiadasz na komentarz:

Dowiedz się jak umieszczać linki od tagów, pogrubiać tekst, itp.