WP SportoweFakty.wp.pl – wiadomości sportowe, relacje live, wyniki meczów

Kokpit Kibice
Relacje na żywo
  • wszystkie
  • Piłka Nożna
  • Siatkówka
  • Żużel
  • Koszykówka
  • Piłka ręczna
  • Skoki narciarskie
  • Tenis

Efekt Halo w Formule 1. Konstrukcja musi utrzymać ciężar autobusu

Wprowadzenie systemu Halo do Formuły 1 oznacza ogromne zmiany w budowie samochodów. Konstrukcja nowego zabezpieczenia musi być w stanie udźwignąć ciężar, który masą odpowiada piętrowemu autobusowi.
Łukasz Kuczera
Łukasz Kuczera
Materiały prasowe / Mercedes AMG F1 / Steve Etherington / Na zdjęciu: George Russell testuje system Halo

Przystosowanie samochodów Formuły 1 do systemu Halo okazało się trudniejsze, niż początkowo sądzono. Nowa konstrukcja, która ma chronić głowę kierowcy, wymusiła przeprojektowanie podwozi. - To nie była lekka praca. To kilka kilogramów tytanu, które trzeba było wmontować w pojazd. W związku z tym musieliśmy wprowadzić pewne zmiany, aby samochód nadal spełniał limity wagowe - zdradził James Allison, dyrektor techniczny Mercedesa.

Zmiany w samochodach sprawiły, że część ekip ma problemy z przejściem testów zderzeniowych. Z takimi problemami boryka się m. in. Williams. Mercedes jest w lepszej sytuacji, bo przeszedł już pomyślnie crash-testy.

- Halo wymaga dużych obciążeń. Musieliśmy wzmocnić konstrukcję podwozia, tak aby było ono w stanie udźwignąć ciężar, który masą odpowiada piętrowemu autobusowi z londyńskich ulic. Musieliśmy mieć pewność, że system jest na tyle mocny, by wytrzymał określone typy zdarzeń, przed którymi ma chronić głowę kierowcy - dodał Allison.

Inżynierowie Mercedesa nie mają jednak wątpliwości, że wszystkie zespoły F1 będą musiały "uczyć się" systemu Halo, a w związku z tym jego wygląd będzie ewoluować w kolejnych sezonach. - Ten rodzaj okrągłej rury źle wpływa na aerodynamikę, więc wszyscy mamy prawo, aby modyfikować Halo według swojej wizji i potrzeby. Mamy tez pozwolenie na zamontowanie owiewek aerodynamicznych w tym miejscu, aby zmniejszyć negatywny wpływ tej konstrukcji na aerodynamikę całego pojazdu - zdradził dyrektor techniczny Mercedesa.

Halo wpływa też na inne podzespoły samochodu w trakcie jazdy. - Dążymy do tego, aby system nie miał wpływu na płynność pracy silnika. Upewniamy się też, że został tak zaprojektowany, że nie będzie zakłócać pracy tylnego skrzydła. To pierwsza generacja ochrony głowy, ale z pewnością nie ostatnia. Nic w F1 nie trwa długo. Wprowadzamy pewne nowoczesne rozwiązania i potem je rozwijamy, starając się przy tym zwiększyć nie tylko bezpieczeństwo, ale i estetykę. Na pewno jesteśmy w stanie zrobić wiele w kolejnych sezonach, aby Halo wyglądało ładniej - zapowiedział Allison.

Pracownik Mercedesa ma też świadomość, że wielu kibiców krytykuje wprowadzenie nowego systemu, bo oszpeca on samochody F1. Dla królowej motorsportu bezpieczeństwo kierowców powinno być jednak najważniejsze, o czym przypomniał fatalny wypadek Julesa Bianchiego. - Musimy zadbać o bezpieczeństwo zawodników. To konieczność z naszej strony. Równocześnie musimy im zapewnić samochody, które będą ładne i będą wywoływać szybsze bicie serca. Dlatego też będziemy rozwijać koncepcję Halo w kolejnych latach - zakończył brytyjski inżynier.


ZOBACZ WIDEO: Robert Kubica trzecim kierowcą Williamsa. "Pukał do drzwi F1, teraz do nich wali"Redakcja WP SportoweFakty na Instagramie, śledź nasze STORIES!

Czy popierasz wprowadzenie systemu Halo do F1?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub Sporty Motorowe na Facebooku
Zgłoś błąd
inf. własna, motorsport.com, Twitter

Komentarze (0):

[ Anuluj ] Odpowiadasz na komentarz:

Dowiedz się jak umieszczać linki od tagów, pogrubiać tekst, itp.
Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×