F1: Grand Prix Malezji blisko powrotu do kalendarza. Naciska na to nowy premier

Rosną szanse na powrót Grand Prix Malezji do kalendarza Formuły 1. Tor Sepang mógłby ponownie gościć najszybszych kierowców świata już w roku 2021. Chce tego aktualny premier kraju, Mahathir bin Mohamad.

Łukasz Kuczera
Łukasz Kuczera
start do wyścigu F1 Materiały prasowe / Red Bull / Na zdjęciu: start do wyścigu F1
Grand Prix Malezji pojawiło się w kalendarzu Formuły 1 w roku 1999 i przez lata było stałym elementem mistrzostw. Sytuacja zmieniła się w sezonie 2017, kiedy to po raz ostatni rozegrano wyścig na torze Sepang. Ówczesne władze kraju uznały, że rosnące koszty sprawiają, że dalsza organizacja F1 pozbawiona jest sensu.

Tyle że ostatnio w Malezji doszło do zmiany rządu. Premierem został Mahathir bin Mohamad, który sprawował tę funkcję również pod koniec lat 90., gdy czyniono starania o goszczenie F1 w kraju.

Czytaj także: Russell może być jeszcze lepszy 

- Wierzymy, że zainteresowanie F1 i wyścigiem jest u nas nadal bardzo duże i chcemy ponownie organizować Grand Prix Malezji - powiedział Mohamad, a jego słowa cytuje "Motorsport Week".

ZOBACZ WIDEO Sektor Gości 106. Andrzej Borowczyk: Kubica mógł wejść na szczyt. Wstępny kontrakt z Ferrari był już podpisany

Gdy poprzednie władze ogłaszały rezygnację z F1, obiecano poświęcić większą uwagę MotoGP. Mohamad uważa, że wyścigi motocyklowe mogą współdzielić tor z królową motorsportu.

- Za sprawą Grand Prix Malezji jesteśmy w stanie zorganizować imprezę, która pomieści 100 tys. widzów. Dla nas to warte zachodu. Poza tym F1 jest transmitowana na cały świat i wyścig dotrze do 200 mln widzów przed telewizorami - dodał Mohamad.

Czytaj także: Kubica nie wini Lowe'a 

Premier Malezji wspomniał, że wyobraża sobie powrót Sepang do kalendarza F1 w roku 2021. Nieco bardziej sceptyczne są władze malezyjskiego obiektu. - Chcielibyśmy funkcjonować bez F1 przez co najmniej pięć lat. Dałoby to nam czas, aby zobaczyć jak ten sport ewoluuje i w którą stronę zmierza - ocenił Razlan Razali, szef toru Sepang.

Czy chciałbyś powrotu Malezji do kalendarza F1?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×