KokpitKibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

F1. Władze Katalonii dały zielone światło. GP Hiszpanii zgodnie z planem

GP Hiszpanii w roku 2021 dojdzie do skutku. Władze Katalonii zgodziły się wesprzeć imprezę i upoważniły zarządców toru w Barcelonie do negocjacji i podpisania umowy z Formułą 1. Wątpliwości dotyczą jednak przyszłości wyścigu po sezonie 2021.

Łukasz Kuczera
Łukasz Kuczera
start do wyścigu F1 Materiały prasowe / Pirelli Media / Na zdjęciu: start do wyścigu F1
GP Hiszpanii znalazło się w prowizorycznym kalendarzu Formuły 1 na sezon 2021, ale znalazła się przy nim adnotacja, że impreza musi zostać jeszcze oficjalnie potwierdzona po uzgodnieniu warunków pomiędzy organizatorem a właścicielem F1 - firmą Liberty Media.

Wszystko wskazuje na to, że 9 maja wyścig F1 w Barcelonie odbędzie się zgodnie z planem. Rząd Katalonii zgodził się bowiem na dalsze dotowanie imprezy i upoważnił władze toru Catalunya do negocjacji i podpisania umowy z królową motorsportu. Nowy kontrakt ma jednak obowiązywać tylko w roku 2021.

"Podpisanie dokumentu gwarantuje, że GP Hiszpanii po raz 31. z rzędu odbędzie się na torze Catalunya. Wyścig F1 to ogromna wartość, która umacnia pozycję regionu Katalonia na świecie w dziedzinie turystyki i motoryzacji" - napisali przedstawiciele rządu Katalonii w uzasadnieniu swojej decyzji.

ZOBACZ WIDEO: Zmiana pokoleniowa w polskim sporcie? "Świątek, Zmarzlik i Błachowicz przerośli swoich mistrzów"

Dalsza przyszłość GP Hiszpanii stoi jednak pod znakiem zapytania, co ma związek z ekspansją F1 na nowe rynki. W kalendarzu królowej motorsportu chcą znaleźć się kolejne państwa, co winduje cenę opłat za prawa do organizacji Grand Prix.

Już w roku 2020 czarne chmury zbierały się nad rundą F1 w Barcelonie, a miejsce w terminarzu po Hiszpanach mieli przejąć Holendrzy. Ostatecznie decyzja Katalończyków, by zwiększyć finansowanie imprezy, pozwoliła zmieścić w kalendarzu zarówno GP Holandii, jak i GP Hiszpanii. Ze względu na pandemię koronawirusa i zmiany w terminarzu, ostatecznie do skutku doszedł jednak tylko wyścig w Barcelonie.

Hiszpanie mają jednak nadzieję, że uda im się podpisać wieloletnią umowę z F1, a przemawiać ma za tym wzrost zainteresowania wyścigami w ich kraju. Do stawki wrócił bowiem Fernando Alonso, a od nowego sezonu kierowcą Ferrari będzie Carlos Sainz.

Barcelona w połowie marca 2021 roku ma też zorganizować zimowe testy F1.

Czytaj także:
Rodzina Michaela Schumachera strzeże informacji
Romain Grosjean wraca do zdrowia

Oglądaj wyścigi Formuły 1 w WP Pilot

Czy GP Hiszpanii pozostanie na dłużej w kalendarzu F1?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub Sporty Motorowe na Facebooku
Zgłoś błąd
WP SportoweFakty
Komentarze (0)
  Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
  ×