Ataki na Arabię Saudyjską. Co z wyścigiem F1?

Arabia Saudyjska należy do państw, które angażują się w wojnę domową w Jemenie. W ostatnich dniach w odpowiedzi doszło do ataków na saudyjską rafinerię należącą do Aramco. Co w tej sytuacji z wyścigiem F1? Czy kierowcy mogą czuć się bezpieczni?

Łukasz Kuczera
Łukasz Kuczera
tor F1 w Dżuddzie Materiały prasowe / Red Bull / Na zdjęciu: tor F1 w Dżuddzie
Podczas gdy uwaga Zachodu skupia się na inwazji Rosji na Ukrainę, od kilku lat trwa wojna domowa w Jemenie. Wśród państw zaangażowanych w ten konflikt znajduje się Arabia Saudyjska, która popiera prezydenta kraju Abd Rabbuha Mansura Hadiego. Po drugiej stronie znajduje się Ruch Huti i Iran.

To właśnie osoby powiązane z Ruchem Huti i Iranem zaatakowały w niedzielę fabrykę należącą do Aramco, saudyjskiego giganta paliwowego. W jednym ze zbiorników doszło do pożaru, ale z informacji przekazanych przez państwową telewizję wynika, że nikomu nic się nie stało. Był to już kolejny atak na rafinerię Aramco, do wcześniejszego doszło w połowie marca.

Co więcej, Huti mieli wystrzelić dziewięć dronów w kierunku saudyjskich miast, nazwanych przez Saudyjczyków "wrogimi obiektami powietrznymi". Jeden z nich kierował się na Dżuddę, gdzie w najbliższy weekend rozegrany zostanie wyścig Formuły 1. To sprawiło, że pojawiły się wątpliwości, co do rozegrania GP Arabii Saudyjskiej.

ZOBACZ WIDEO: Była gwiazda sportu próbuje sił w tanecznym show. Tak sobie radzi

Brytyjski "The Sun" poinformował, że Formuła 1 wie o konflikcie w regionie Arabii Saudyjskiej i "monitoruje sytuację". Biorąc jednak pod uwagę, że wyścig F1 zaplanowano na najbliższy weekend, a sprzęt jest już w drodze do Dżuddy, to odwołanie zawodów wydaje się mało prawdopodobne.

"Wrogie ataki Huti potwierdzają odrzucenie wysiłków pokojowych mających na celu położenie kresu cierpieniom narodu jemeńskiego" - napisała w oświadczeniu Koalicja Arabska, do której należy m.in. Arabia Saudyjska.

Równocześnie F1 pracuje nad tym, by zastąpić w kalendarzu odwołane GP Rosji. Biorąc pod uwagę wrześniowy termin i planowane w tym okresie wyścigi w Azji, wszystko wskazuje na to, że w miejsce Soczi do kalendarza królowej motorsportu wskoczy GP Kataru. Jest to najlepsze rozwiązanie z punktu widzenia logistyki.

Czytaj także:
Red Bull przeżył dramat w GP Bahrajnu. Znana pierwsza diagnoza
"Nie będzie szybkiej zmiany". Lewis Hamilton nie zostawia wątpliwości

Czy GP Arabii Saudyjskiej dojdzie do skutku?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×