Kolejnych ataków nie będzie? Rząd gotowy dać gwarancję bezpieczeństwa

Kierowcy F1 mają wątpliwości, czy wracać do Arabii Saudyjskiej w roku 2023 ze względu na zaangażowanie tego państwa w wojnę domową w Jemenie i niedawny atak Ruchu Huti. Saudyjczycy nie wyobrażają sobie jednak końca współpracy z Formułą 1.

Łukasz Kuczera
Łukasz Kuczera
pożar rafinerii Aramco w pobliżu toru F1 Twitter / Na zdjęciu: pożar rafinerii Aramco w pobliżu toru F1
Formuła 1 ciągle żyje atakiem rakietowym na rafinerię Aramco, który miał miejsce w ubiegły piątek, gdy kierowcy akurat rywalizowali w pierwszym treningu przed GP Arabii Saudyjskiej. Zakład należący do saudyjskiego giganta paliwowego oddalony jest o ledwie kilkanaście kilometrów od toru ulicznego w Dżuddzie.

Pomimo protestów kierowców F1 i długotrwałych dyskusji, weekend wyścigowy w Dżuddzie był kontynuowany. Jednak kierowcy wyrazili poważne wątpliwości, co do tego czy królowa motorsportu powinna wracać do Arabii Saudyjskiej w przyszłości. Wynika to z faktu, że tamtejsze władze od kilku lat zaangażowane są w wojnę domową w Jemenie, a kraj stanowi cel dla Ruchu Huti.

Jak poinformował motorsport.com, władze Arabii Saudyjskiej nie chcą jednak słyszeć o usunięciu z kalendarzu F1. Wieloletni kontrakt na organizację wyścigu i wysoka opłata licencyjna mają sprawiać, że taki temat nawet nie będzie dyskutowany.

ZOBACZ WIDEO: #dziejesiewsporcie: niespodziewana scena na treningu Nadala. Co za gest!

Saudyjczycy chcą jednak na bieżąco informować szefów F1 i zespołów o podejmowanych środkach bezpieczeństwa, tak aby wszyscy czuli się bezpiecznie w Dżuddzie. Rząd miał obiecać Formule 1 wyciągnięcie wniosków z ostatnich wydarzeń.

- Nie chcę wdawać się w szczegóły, ale jesteśmy otwarci na dyskusje z F1. Jesteśmy gotowi usiąść do stołu, zobaczyć jakie mamy problemy do rozwiązania, jakich gwarancji bezpieczeństwa potrzebuje F1. Jesteśmy tutaj po to, aby gościć królową motorsportu w najlepszy możliwy sposób - przekazał redakcji motorsport.com książę Abdulaziz Bin Turki Al-Faisal, minister sportu Arabii Saudyjskiej.

Wcześniej Formułę 1 krytykowano za organizację GP Arabii Saudyjskiej ze względu na powszechne łamanie praw człowieka w tym kraju. Atak rakietowy tylko pogłębił wątpliwości, czy kierowcy powinni rywalizować w takich państwach.

Saudyjczycy na tak stawiane pytania mają jednoznaczną odpowiedź. - Jesteśmy tu, bo mamy długoterminową umowę z F1 i to nie bez powodu. Wiemy, jaki kierunek zmian sobie wyznaczyliśmy i dokąd chcemy zmierzać. Chcemy się rozwijać wraz ze sportem. Wiemy, jak ważna jest F1 i chcemy być częścią społeczności międzynarodowej - zapewnił książę Al-Faisal.

- Chcemy, aby wszyscy przyjeżdżali do Arabii Saudyjskiej i czuli się tu bezpiecznie. Problemy z atakami niestety się zdarzają, ale niestety do takich sytuacji dochodzi na całym świecie. Musimy sobie z tym radzić w najlepszy możliwy sposób - dodał saudyjski minister sportu.

Czytaj także:
Nie tak to miało wyglądać. Rośnie frustracja George'a Russella
Przyjaciel Władimira Putina przemówił. Powstanie rosyjska F1?

Czy GP Arabii Saudyjskiej powinno zostać usunięte z F1?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×