Kokpit Kibice
Relacje na żywo
  • wszystkie
  • Piłka Nożna
  • Siatkówka
  • Żużel
  • Koszykówka
  • Piłka ręczna
  • Skoki narciarskie
  • Tenis

500 mln dol. dla molestowanych zawodniczek. Pracodawca Larry'ego Nassara wypłaci odszkodowania

Uniwersytet Stanowy w Michigan, którego pracownikiem był skazany za molestowanie gimnastyczek z USA Larry Nassar, zobowiązał się wypłacić blisko 500 mln odszkodowania na rzecz poszkodowanych przez byłego lekarza kadry.
Piotr Bobakowski
Piotr Bobakowski
Larry Nassar na sali sądowej Getty Images / Scott Olson / Na zdjęciu: Larry Nassar na sali sądowej

- Ofiary molestowania seksualnego byłego lekarza Federacji Gimnastycznej USA, Larry'ego Nassara i Michigan State University doszły do porozumienia, na mocy którego uczelnia zapłaci 500 mln dol. odszkodowania - poinformowali prawnicy obu stron we wspólnym oświadczeniu do mediów.

W wyniku zawarcia umowy Uniwersytet Stanowy w Michigan za przestępstwa swojego byłego pracownika (Nassar był lekarzem w federacji i na uczelni w Michigan), wypłaci 332 pozywającym go kobietom kwotę 425 mln dol. Kolejne 75 mln dol. uczelnia przeznaczy na fundację, która będzie mogła przyznać odszkodowania w przyszłości w przypadku ujawnienia się kolejnych ofiar Nassara.

- Ta ugoda to historyczny moment. Była możliwa dzięki odwadze ponad 300 kobiet i dziewczynek, które nie dały się uciszyć - skomentował jeden z prawników poszkodowanych, John Manly, cytowany przez serwis nytimes.com.


Amerykańskie media podkreślają, że zadośćuczynienie to dotyczy jedynie ofiar, które zdecydowały się wytoczyć proces uczelni, w której pracował Nassar. Na decyzje sądu wciąż czekają osoby, które pozwały federację czy też Komitet Olimpijski USA.

54-letni Nassar w lutym tego roku został skazany przez sąd w Charlotte w hrabstwie Eaton na karę więzienia od 40 do 125 lat. Wcześniej natomiast sąd w Michigan wymierzył mu karę 175 lat. - Podpisałam pański wyrok śmierci. Nie zasłużył pan na to, żeby kiedykolwiek wyjść z więzienia. Nie posłałabym do pana nawet moich psów - powiedziała w uzasadnieniu sędzia Rosemary Aquilina. Były lekarz kadry gimnastyczek USA usłyszał też wyrok 60 lat więzienia za posiadanie dziecięcej pornografii.

Skandal w amerykańskiej gimnastyce ujawnił w ubiegłym roku dziennik "Indianapolis Star". Według ustaleń dziennikarzy, w ostatnich 20 latach ponad 360 zawodniczek, niektóre w wieku 13 lat i mniej, miało paść ofiarami molestowania przez trenerów i lekarzy.

ZOBACZ WIDEO #dziejesiewsporcie: niesamowite sceny w szatni Realu. Syn Marcelo skradł show!

Polub SportoweFakty na Facebooku
Zgłoś błąd
nytimes.com

Komentarze (2):

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×