KokpitKibice
Relacje na żywo
  • wszystkie
  • Piłka Nożna
  • Siatkówka
  • Żużel
  • Koszykówka
  • Piłka ręczna
  • Tenis
  • Zimowe

"Niezapomniany pokaz odwagi". Manifest 141 ofiar molestowania seksualnego w sporcie

Podczas ceremonii wręczenia nagród 2018 ESPY Awards doszło do wzruszającej chwili. Na scenie pojawiło się 141 kobiet reprezentujących ofiary molestowania seksualnego przez m.in. byłego doktora amerykańskich gimnastyczek - Larry'ego Nassara.

Piotr Bobakowski
Piotr Bobakowski
Sarah Klein, Tiffany Thomas Lopez, Aly Raisma na 2018 ESPY AWARDS East News / AFP/EAST NEWS / Sarah Klein, Tiffany Thomas Lopez, Aly Raisma na 2018 ESPY AWARDS
W Microsoft Theater w Los Angeles w nocy ze środy na czwartek (czasu polskiego) odbyła się uroczystość 2018 ESPY Awards. Coroczna gala wręczania nagród wybitnym osobistościom świata sportu organizowana przez telewizję ESPN zawsze budzi ogromne emocje.

W tym roku nagrodę specjalną za odwagę - statuetkę Arthur Ashe Courage Award - odebrała reprezentacja ofiar przestępczej działalności Larry'ego Nassara. Na scenę w Los Angeles wyszło 141 kobiet, które połączyły dłonie w manifeście przeciwko molestowaniu seksualnemu w sporcie. - Niezapomniany pokaz odwagi - komentuje ESPN.


- Opowiemy historię, którą będzie trudno wysłuchać. Opowieść o tym, co może się wydarzyć w sporcie, kiedy sprawy idą w złym kierunku. Musimy tego posłuchać..., żeby być pewnym, iż nigdy więcej taka sytuacja nie będzie miała miejsca - zwróciła się do uczestników gali aktorka Jennifer Garner, przedstawiając tegoroczne laureatki Arthur Ashe Courage Award.

- To przywilej stać tutaj z moimi "siostrami", z którymi przeżyłyśmy to wszystko. Nie popełniajmy więcej tego błędu. Reprezentujemy setki innych kobiet, które nie mogły być z nami tej nocy. Jesteśmy tutaj, żeby przedstawić światu obraz przetrwania i nową wizję odwagi - powiedziała była gimnastyczka i jedna z ofiar Nassara - Sarah Klein.

54-letni Nassar w lutym tego roku został skazany przez sąd w Charlotte w hrabstwie Eaton na karę więzienia od 40 do 125 lat. Wcześniej sąd w Michigan wymierzył mu karę 175 lat. - Podpisałam pański wyrok śmierci. Nie zasłużył pan na to, żeby kiedykolwiek wyjść z więzienia. Nie posłałabym do pana nawet moich psów - powiedziała w uzasadnieniu sędzia Rosemary Aquilina. Były lekarz kadry gimnastyczek USA usłyszał też wyrok 60 lat więzienia za posiadanie dziecięcej pornografii.

Skandal w amerykańskiej gimnastyce sportowej ujawnił w 2017 r. dziennik "Indianapolis Star". Według ustaleń dziennikarzy, w ostatnich 20 latach ponad 360 zawodniczek, niektóre w wieku 13 lat i mniej, miało paść ofiarami molestowania przez trenerów i lekarzy kadry, w tym Nassara.

ZOBACZ WIDEO Mocny charakter polskiej triumfatorki Wimbledonu. "Wiele rzeczy musi wydobyć krzykiem"
Molestowanie seksualne jest problemem współczesnego sportu?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub SportoweFakty na Facebooku
Zgłoś błąd
Twitter/ESPN
Komentarze (5)
Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×