Niezwykły rekord Szwajcarów. Szalony mecz Niemców z Duńczykami

W czwartek dokończono czwartą kolejkę zmagań w hokejowych mistrzostwach świata Elity. Na lodowiskach w Rydze i Tampere sporo się wydarzyło. Najwięcej goli padło w meczu Niemcy - Dania. Wspaniałym rekordem może się pochwalić Szwajcaria.

Rafał Smoliński
hokeiści reprezentacji Szwajcarii PAP/EPA / TOMS KALNINS / Na zdjęciu: hokeiści reprezentacji Szwajcarii
Rywalizujący w Rydze Helweci wygrali trzy pierwsze spotkania w Grupie B bez straty gola. W czwartek na ich drodze stanęła Słowacja, która przerwała świetną passę, choć nie zdołała odnieść zwycięstwa. Dokonał tego w drugiej tercji Andrej Kudrna. To oznaczało, że Szwajcarzy stracili pierwszą bramkę w turnieju po 205 minutach i 8 sekundach. Wynik godny podziwu.

Jak wspomniano wyżej, bramkarz Szwajcarii w końcu został pokonany, ale jego drużyna i tak wygrała 4:2. Zatroszczyli się o to Jonas Siegenthaler, Nino Niederreiter, Christian Marti oraz Gaetan Haas, który ustalił rezultat spotkania strzałem do pustej bramki. Szwajcaria ma w dorobku 12 punktów i przewodzi w tabeli Grupy B. Słowacja wywalczyła jak na razie cztery punkty, ale cały czas ma spore szanse, aby zakwalifikować się do ćwierćfinału.

Krok w kierunku fazy pucharowej zrobili za to ich sąsiedzi. Czesi pewnie zwyciężyli Słoweńców 6:2, choć po dwóch tercjach przegrywali 1:2. Kluczowa okazała się ostatnia część spotkania, którą wygrali 5:0. Liderem czeskiego zespołu był Dominik Kubalik z Detroit Red Wings, który ustrzelił hat-tricka. Oprócz niego bramki zdobywali także Roman Cervenka, Michal Kempny i Jakub Flek. Natomiast dla Słoweńców trafili Miha Verlić i Jan Urbas. Rysie nie zdobyły jeszcze żadnego punktu w Rydze i są jak na razie najgorszą ekipą mistrzostw. Natomiast Czesi zgromadzili 10 punktów i są bliscy fazy pucharowej.

Dużo bramek oglądali kibice, którzy zdecydowali się obejrzeć czwartkowe mecze w Tampere. Bardzo ważne zwycięstwo nad Duńczykami odnieśli Niemcy. Nasi zachodni sąsiedzi zachowali spokój w szalonej końcówce, w której dwukrotnie umieścili krążek w pustej bramce. Choć oba zespoły dzieli w tabeli przepaść, to drużyny miały świadomość wagi tego spotkania. Gdyby Dania zwyciężyła, to praktycznie byłaby pewna ćwierćfinału. Ostatecznie to Niemcy wygrały 6:4 i wywalczyły pierwsze punkty w turnieju. Faza pucharowa jest dla Niemców jak najbardziej do osiągnięcia, ponieważ przed nimi mecze z niżej notowanymi Francuzami, Węgrami i Austriakami. Pokonani w czwartek Duńczycy zagrają jeszcze z potęgami - Amerykanami, Szwedami i Finami.

Jeśli chodzi o Szwedów, to w czwartek odnieśli oni czwarte zwycięstwo w Grupie A. Tym razem Trzy Korony rozgromiły Węgry 7:1. Przewaga na lodzie Skandynawów nie podlegała żadnej dyskusji. Oddali oni aż 51 celnych strzałów, a rywale zaledwie 9. W drugiej i trzeciej tercji bramkarz faworytów był w zasadzie bezrobotny. Dzięki zwycięstwu Szwedzi mają w dorobku 11 punktów i w tabeli są tylko za Amerykanami. Z kolei Madziarowie doznali trzeciej porażki w tegorocznym czempionacie, ale z dorobkiem dwóch punktów są przed Austriakami, z którymi zapewne przyjdzie im zagrać o pozostanie w Elicie.