Turniej mistrzostw świata w Polsce. Znamy lokalizację

Polska zorganizuje w przyszłym sezonie jeden turniej z cyklu mistrzostw świata. Przydziału praw organizacji MŚ w poszczególnych kategoriach dokonał odbywający się w Tampere Kongres Międzynarodowej Federacji Hokeja na Lodzie.

HOKEJ.NET
HOKEJ.NET
Hokejowa hala Getty Images / Hokejowa hala
W Polsce zostaną rozegrane w najbliższym sezonie MŚ dywizji II grupy A do lat 18. Ich areną będzie nowy Stadion Zimowy w Sosnowcu, a impreza jest zaplanowana na dni 17-23 kwietnia 2024 roku.

W rywalizacji o prawo organizacji tej imprezy stolica Zagłębia Dąbrowskiego pokonała Bukareszt. Na polską kandydaturę padło 20 z 26 głosów, rumuńska otrzymała tylko 6. W głosowaniu w sprawie organizacji turniejów na tym poziomie biorą udział delegacje krajów uczestniczących w danym turnieju oraz członkowie zarządu IIHF.

W turnieju oprócz reprezentacji Polski wezmą udział: Chorwacja, Holandia, Rumunia, Serbia i Wielka Brytania.

ZOBACZ WIDEO: #dziejesiewsporcie: Miss Euro szaleje! "Mamba na koniec"
Sosnowiec był już przed rokiem zgłaszany do organizacji MŚ w kategorii U18, wtedy jeszcze w dywizji IB, w której Polska się wówczas znajdowała. Kongres zdecydował jednak wówczas o przyznaniu imprezy słoweńskiemu Bledowi.

Reprezentacja Polski kobiet zagra w przyszłym roku na MŚ dywizji I grupy B w Rydze w dniach 31 marca-6 kwietnia. Łotewska kandydatura w drugiej rundzie głosowania pokonała polską. Polski Związek Hokeja na Lodzie chciał zorganizować turniej w Katowicach.

Obie kandydatury w pierwszej rundzie uzyskały więcej głosów niż oferta zgłoszona przez Włochów, ale żadna nie uzyskała bezwzględnej większości. W drugiej turze na Łotwę padło 14, a na Polskę 10 głosów. Tuż przed głosowaniem z kandydowania wycofali się Słoweńcy.

Reprezentacja juniorów U20 wystąpi z kolei w przyszłym sezonie na MŚ dywizji I grupy B w słoweńskim Bledzie, w którym w tym roku spadła z tego samego poziomu rozgrywek polska kadra U18. Impreza zostanie rozegrana w dniach 11-17 grudnia.

W pierwszej turze głosowania po 11 głosów otrzymały Włochy (Renon) i Słowenia, a wyeliminowana została Estonia, na którą padły 4 głosy. W drugiej turze Słoweńcy zwyciężyli z 15 z 26 oddanych głosów.

Polska początkowo też zgłaszała chęć organizacji tego turnieju w Bytomiu, ale że MŚ dywizji IB odbywały się w tym mieście w ostatnim sezonie, to zgodnie z przepisami mogłyby zostać w naszym kraju zorganizowane ponownie tylko gdyby nie było innych kandydatów.

Z kolei reprezentacja Polski juniorek do lat 18 w przyszłym roku pojedzie na swoje MŚ dywizji I grupy B do Hiszpanii. Turniej ma się odbyć w dniach 8-14 stycznia 2024 roku. Na razie jeszcze nie wiadomo, w jakim mieście. Nieoficjalnie wiadomo, że pod uwagę mogą być brane Jaca i Puigcerda.

Hiszpańska kandydatura była jedyną w tej kategorii. Podobnie jak w przypadku MŚ U20 mężczyzn Polska nie mogła się ubiegać o turniej, ponieważ organizowała mistrzostwa na tym poziomie w poprzednim sezonie.

Czytaj także:
Mógł zostać w Polsce gwiazdą. Wybrał zupełnie inną drogę
Poślubił Polkę. Teraz mówi "tak" polskiej kadrze

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×