Znamy miejsce Polski w światowym rankingu po MŚ

Zdjęcie okładkowe artykułu: PAP / Jarek Praszkiewicz / Na zdjęciu: Kamil Wałęga
PAP / Jarek Praszkiewicz / Na zdjęciu: Kamil Wałęga
zdjęcie autora artykułu

Reprezentacja Polski awansuje w najnowszej edycji rankingu światowego, która zostanie opublikowany po zakończeniu MŚ elity.

W tym artykule dowiesz się o:

Już przed rokiem informowaliśmy, że Polacy w tegorocznym rankingu wyprzedzą znajdującą się bezpośrednio przed nimi Koreę Południową, która rywalizowała w tym roku na zapleczu elity. Tym samym nasza reprezentacja awansuje z zajmowanego od 2019 roku miejsca 22. na 21.

Awans mógł być o jedną pozycję większy, ale ostatecznie Polska nie wyprzedzi Włochów, którzy spadną na 20. pozycję.

Do tego byłoby potrzebne znalezienie się o 4 miejsca przed "Squadra Azzurra" w kompletnej klasyfikacji tegorocznych MŚ. Polacy zajęli jednak w elicie ostatnią pozycję, a Włosi w dywizji IA wylądowali na 3. miejscu.

Polacy będą mieli szansę wyprzedzenia Włochów za rok, gdy obie drużyny zagrają razem w dywizji I. W przedturniejowym rankingu po odjęciu tracących za rok wartość punktów za MŚ 2021 będą przed tym rywalem o 25 punktów. Oznacza to, że aby po turnieju znaleźć się przed nim, nie będą mogli na MŚ dywizji I znaleźć się o 2 miejsca lub więcej za włoską ekipą.

Z kolei do zajmujących 19. miejsce Brytyjczyków Polska w rankingu przedturniejowym za rok będzie traciła 30 "oczek", więc do ich wyprzedzenia w klasyfikacji będzie potrzebowała znalezienia się o 2 pozycje przed Wielką Brytanią w mistrzostwach.

Warto jednak pamiętać, że do rankingu w tym ani przyszłym roku nie będą jeszcze wliczane wyniki kwalifikacji do Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Mediolanie i Cortinie d'Ampezzo.

Zostaną one policzone dopiero w 2026 roku razem z wynikami samego olimpijskiego turnieju hokejowego. Wtedy Polska z powodu swojego słabego występu w tegorocznych prekwalifikacjach olimpijskich w Sosnowcu dużo straci.

Więcej punktów za kwalifikacje olimpijskie otrzymają bowiem nie tylko pewni udziału w igrzyskach jako gospodarze Włosi oraz Brytyjczycy, którzy awansowali do finałowej rundy kwalifikacji, ale także aż 4 reprezentacje znajdujące się za "Biało-czerwonymi" w rankingu: Japonia, Korea Południowa, Rumunia i Ukraina, które w prekwalifikacjach wypadły lepiej.

Ranking IIHF powstaje w oparciu o wyniki MŚ i zimowych igrzysk olimpijskich (z kwalifikacjami) za 4 ostatnie lata. Jest publikowany po każdym turnieju MŚ i ZIO. Wynikom z danego sezonu przyznawane jest 100 proc. wartości punktowej, tym z poprzedniego 75 proc., a za kolejne sezony - odpowiednio - 50 i 25 proc.

Na podstawie rankingu ustala się skład grup MŚ elity, a także ZIO oraz poszczególnych rund kwalifikacyjnych. Ranking decyduje także o tym, od której rundy poszczególne drużyny rozpoczynają kwalifikacje olimpijskie i kto ma prawo zorganizowania turniejów eliminacyjnych.

ZOBACZ WIDEO: Czerkawski po karierze miał mnóstwo zajęć. Teraz zdradza, kim jest dziś

Źródło artykułu: HOKEJ.NET