MŚ w hokeju do lat 20 w Gdańsku: Żenująca postawa orłów-nielotów - relacja z meczu Polska - Chorwacja

Ogromnie ambitni Chorwaci wygrali w meczu przeciwko Polsce 6:5 w spotkaniu kończącym Mistrzostwa Świata do lat 20 w hokeju na lodzie. Tym samym Polacy, którzy byli zdecydowanymi faworytami tego meczu, spadli do II dywizji.

Michał Gałęzewski

Już od początku spotkania niespodziewanie zaatakowali Chorwaci, którzy na domiar złego sprowokowali karę Krzysztofa Kantora. Grę w przewadze wykorzystał już w 3 minucie Dominik Kanaet, dobijając strzał Mislava Blagusa. Tym samym Bartłomiej Nowak stracił pierwszą, jak się niestety później okazało, nie ostatnią bramkę w turnieju.

Polacy momentalnie rzucili się do ataku, ustawiając zamek. Strzały Dawida Maciejewskiego i Bartłomieja Bychawskiego z niebieskiej linii nie zagroziły jednak dobrze ustawionemu Matiji Tackovicovi. W szóstej minucie po podaniu Damiana Kapicy bramkę mógł zdobyć Piotr Kmiecik. Tym razem Tackovicia uratował słupek!

Kolejne akcje Polaków przyniosły skutek w 11 minucie. Wtedy to po zespołowej akcji, stojący przed bramkarzem Jakub Witecki dostał krążek, przejechał obok Tackovicia i strzelił na 1:1. W 14 minucie znakomitą akcję przeprowadził Kapica, który w widowiskowy sposób minął dwóch rywali i podał krążek koledze z zespołu. Nowotarżanin atakowany przez chorwackiego obrońcę nie zdołał się jednak zatrzymać i przesunął bramkę. Co nie udało się Kapicy, udało się pół minuty Aronowi Chmielewskiemu, który wyprowadził akcję, podał krążek Witeckiemu, ten z powrotem oddał go Chmielewskiemu, a gdańszczanin z dużą łatwością strzelił drugą bramkę.

Gdy pierwsza tercja zbliżała się ku końcowi, Chorwaci przeprowadzili drugą groźną akcję w meczu i drugi raz byli skuteczni! Z prawej strony wjeżdżał Zvonimir Lovrencic, wrzucił krążek pod bramkę Nowaka, a dobijał Petar Trstenjak. Polaków na szczęście to trafienie nie podłamało. Gdy sędzia zaznaczył kare dla Chorwata, Maciej Rompkowski podał do Bychawskiego, ten wykorzystał zamieszanie podbramkowe i Polska wygrała pierwszą część gry 3:2.

Druga tercja zaczęła się bardzo źle dla Polaków. Już w 33 minucie stracili oni bramkę! Po stracie krążka przez Polaków, pod bramkę Nowaka wjechał Mislav Blagus i nie miał problemów z pokonaniem Polaka. W tej tercji biało-czerwoni grali bardzo słabo i oddali inicjatywę Chorwatom. Mimo to szczęśliwie udało im się wykorzystać jedną z nielicznych sytuacji. W 39 minucie po podaniu Kapicy, bramkę na 4:3 zdobył Piotr Kmiecik, strzelając tuż obok słupka. Mimo kary dla Szymona Wróbla, Polacy utrzymali to prowadzenie do końca tercji.

Od początku trzeciej części gry zdecydowanie przeważali Chorwaci, którzy nie dali Polakom wyjść z własnej tercji! Udokumentowali to w 44 minucie, kiedy to po zespołowej akcji, Nowaka pokonał Mislav Blagus, dla którego była to druga bramka w spotkaniu. Sześć minut później Chorwaci wykorzystali grę w podwójnym prowadzeniu i po bramce Borny Rendulicia było 5:4 dla zawodników z Bałkanów!

Polacy szybko wzięli się za odrabianie strat. W 51 minucie mogliśmy prowadzić 5:5, ale sędzia jej nie uznał, gdyż została ona zdobyta łyżwą. Polacy grali żenująco słabo i podopieczni Danijela Kolombo chwilę później ich dobili. Krążek w tercji Polaków przejął Petar Trstenjak i pokonał bezradnego i słabo broniącego Nowaka, który mimo wszystko bronił w niedzielę do końca meczu. Pod koniec spotkania trener zdjął bramkarza i wprowadził za niego czwartego napastnika. Przyniosło to skutek w postaci bramki Arona Chmielewskiego na cztery sekundy przed końcem meczu. Z utrzymania w I Dywizji cieszyli się jednak Chorwaci, którzy - przypomnijmy - mają w kraju dwa lodowiska i 45 zawodników-amatorów, uprawiających hokej na lodzie.

Polska - Chorwacja 5:6 (3:2, 1:1, 1:3)
0:1 - Dominik Kanaet (Mislav Blagus, Borna Rendulic) 3' PP
1:1 - Jakub Witecki (Bartłomiej Bychawski) 11'
2:1 - Aron Chmielewski (Jakub Witecki) 14'
2:2 - Petar Trstenjak (Zvonimir Lovrencic) 19'
3:2 - Bartłomiej Bychawski (Maciej Rompkowski) 20'
3:3 - Mislav Blagus (Dominik Kanaet, Borna Rendulic) 33'
4:3 - Piotr Kmiecik (Damian Kapica, Krzysztof Kantor) 39'