NHL: Owieczkin, Henrik Sedin, Vokoun zawodnikami stycznia

Zdjęcie okładkowe artykułu:
zdjęcie autora artykułu

Styczeń stał między innymi pod znakiem wspaniałej serii Washington Capitals. Stołeczny klub w niedzielę powiększył pasmo swoich kolejnych zwycięstw do dziesięciu. Ogromna w tym zasługa lidera drużyny - Aleksandra Owieczkina.

Najlepsi zawodnicy stycznia:

Aleksander Owieczkin (Washington Capitals) - ubiegły miesiąc był dla stołecznego klubu najlepszy w całym sezonie. Capitals w niedzielę powiększyli serię swoich kolejnych zwycięstw do dziesięciu. Żadnym zaskoczeniem nie jest nazwisko hokeisty, który w głównej mierze przyczynił się do tych sukcesów. Rzecz jasna chodzi tutaj o Aleksandra Owieczkina. Dla Rosjanina miniony miesiąc także był najlepszy w tym sezonie. Owieczkin w styczniu zapisał na swoje konto 9 bramek. Łącznie zgromadził natomiast 26 punktów. Capitals w ubiegłym miesiącu na 15 spotkań tylko dwa razy musieli uznać wyższość rywala.

Henrik Sedin (Vancouver Canucks) - w styczniu Canucks odnotowali 10 zwycięstw przy zaledwie 3 porażkach. Ogromna w tym zasługa Henrika Sedina, który rozgrywa swój najlepszy sezon w karierze. Szwedzki hokeista w 13 spotkaniach strzelił 6 bramek. W tym sezonie trafił już do siatki 25 razy (9. miejsce na liście strzelców). Jeszcze okazalej zawodnik Canucks prezentuje się w statystykach asyst. W minionym miesiącu miał ich aż 19. Łącznie do tej pory Sedin zgromadził 78 punktów, co daje mu 1. miejsce w tej klasyfikacji, tuż przed Owieczkinem.

Tomas Vokoun (Florida Panthers) - Panthers walczą o to, by przynajmniej utrzymać się na swojej pozycji, która gwarantuje im występy w fazie play off. W ubiegłym miesiącu drużyna zanotowała 8 zwycięstw oraz 6 porażek, w tym 2 po serii rzutów karnych. Bilans ten mógłby wyglądać znacznie gorzej, gdyby nie bardzo dobra postawa Tomasa Vokouna. Czeski golkiper Panthers w 14 spotkaniach wpuścił tylko 21 goli, co daje średnio 1,5 bramki na mecz.

Pozostali zawodnicy, którzy zasłużyli na wyróżnienie w styczniu:

Aleksander Burrows (Vancouver Canucks) - sama dobra dyspozycja golkipera nie wystarczy do tego, żeby wygrywać mecze. Canucks mieli także skutecznego zawodnika w ataku. Świetnie prezentował się Aleksander Burrows, który w 13 meczach strzelił 15 bramek. W 5 spotkaniach zapisał na swoje konto więcej niż jedno trafienie.

Sidney Crosby (Pittsburgh Penguins) - Penguins w tym sezonie łagodnie rzecz ujmując nie grają tak, jak na mistrzów przystało. Umiejętności nie można jednak ujmować Sidney'owi Crosby'emu. W styczniu Kanadyjczyk zdobył 11 bramek. Odnotował on także swój najlepszy mecz w sezonie, zapisując na swoje konto 6 punktów (2 bramki, 4 asysty). Miało to miejsce 19 stycznia w starciu przeciwko ekipie New York Islanders.

Brian Elliot (Ottawa Senators) - Senators znajdują się obecnie na fali. Wygrywają mecz za meczem. W bramce świetnie prezentuje się Brian Elliot. 24-letni Kanadyjczyk poprowadził swoją drużynę w styczniu do 8 zwycięstw. Tylko 2 razy Senators z Elliotem w składzie musieli przełknąć gorycz porażki.

Najlepsi zawodnicy poprzedniego tygodnia:

W minionym tygodniu zespół Phoenix Coyotes nie zaznał smaku porażki. Wygrał wszystkie cztery pojedynki. Do tego rezultatu walnie przyczynił się Shane Doan. Doświadczony skrzydłowy świetnie rozpoczął ubiegły tydzień, notując w starciu przeciwko ekipie Detroit Red Wings aż 4 punkty. Kolejne dni także były udane. W sumie Doan zgromadził 9 punktów.

Osiągnięcia Doana w ubiegłym tygodniu:

26.01 Detroit Red Wings - Phoenix Coyotes 4:5 (1 bramka, 3 asysty)

28.01 Phoenix Coyotes - Calgary Flames 3:2 (1 asysta)

30.01 Phoenix Coyotes - New York Rangers 3:2 (1 bramka)

31.01 Dallas Stars - Phoenix Coyotes 2:4 (1 bramka, 2 asysty)

Ubiegły tydzień, podobnie jak i cały miesiąc był bardzo udany również dla Briana Elliota. Kanadyjski bramkarz po raz kolejny znajduje się w gronie wyróżnionych zawodników. Jego team w minionym tygodniu nie odnotował porażki. W 3 meczach Elliot dał się pokonać tylko 3 razy. W jednym z nich zachował czyste konto. Zatrzymał łącznie 81 z 84 strzałów.

Osiągnięcia Elliota w ubiegłym tygodniu:

26.01 Ottawa Senators - New Jersey Devils 3:0 (24/24 - obrony)

28.01 Pittsburgh Penguins - Ottawa Senators 1:4 (30/31)

30.01 Ottawa Senators - Montreal Canadiens 3:2 (27/29)

Nicklas Backstrom z Washington Capitals być może nie błyszczy tak jak jego kolega z drużyny - Aleksander Owieczkin, ale na pewno stanowi podporę swojego teamu. W minionym tygodniu Szwed zdobył 2 bramki. Miał także 5 asyst. Jego zespół zanotował 4 zwycięstwa.

Osiągnięcia Backstroma w ubiegłym tygodniu:

26.01 New York Islanders - Washington Capitals 2:7 (1 asysta)

27.01 Washington Capitals - Anaheim Ducks 5:1 (1 asysta)

29.01 Washington Capitals - Florida Panthers 4:1 (1 bramka, 2 asysty)

30.01 Washington Capitals - Tampa Bay Lightning 3:2 (1 bramka, 1 asysta)

Źródło artykułu: