Wydział szkolenia PZHL opublikował raport dotyczący MŚ U20

Wydział Szkolenia Polskiego Związku Hokeja na Lodzie opublikował raport, po blamażu juniorów w trakcie grudniowych mistrzostw świata do lat 20. Przypomnijmy, że Polacy po przegranej z Chorwacją, spadli do drugiej dywizji.

W tym artykule dowiesz się o:

Zarząd PZHL na posiedzeniu 18 stycznia br. negatywnie ocenił start reprezentacji Polski na Mistrzostwach Świata Juniorów U 20 Dywizji I w Gdańsku (grudzień 2009). Zadanie sportowe - utrzymanie się w Dywizji I, czyli zajęcie minimum 5 miejsca w turnieju nie zostało wykonane. Wygrane zostało tylko jedno spotkanie - z Włochami 1:0. Decydujący mecz z reprezentacją Chorwacji Polacy przegrali 6:5, choć do utrzymania wystarczyło zdobyć punkt w tym spotkaniu. W pozostałych meczach przegraliśmy także z Białorusią, Kazachstanem i Norwegią.

A. Po przeanalizowaniu sprawozdania M.Nahunko, trenera kadry juniorów U20, i informacji M.Pysza, Kierownika Wyszkolenia oraz oceny J.Gabora, Przewodniczącego Komisji Młodzieżowej, a także głosów w dyskusji podczas w/w posiedzenia Zarządu, Wydział Wyszkolenia stwierdza, że w trakcie turnieju Mistrzostw Świata Juniorów w Gdańsku reprezentacja Polski:

- Wyraźnie ustępowała wyszkoleniem technicznym, a w szczególności techniką i szybkością jazdy na łyżwach, czołowym reprezentacjom uczestniczącym w turnieju. Także i inne elementy techniczne (przyjęcie krążka, celność podań, jakość strzałów i ich celność) pozostawiały wiele do życzenia.

- Reprezentanci Polski nie realizowali zakładanych założeń taktycznych. Mieli trudności z wyjściem z własnej tercji obronnej, nie potrafili właściwie rozgrywać przewag - nie zdobyli ani jednej bramki w całych Mistrzostwach grając w przewadze (także podwójnej), szwankowała dyscyplina w grze obronnej. Generalnie widać było brak zgrania w poszczególnych formacjach.

- Szwankowało także przygotowanie kondycyjne - przegrane zostały wszystkie ostatnie tercje, z wyjątkiem meczu z Włochami.

- Reprezentacja nie stanowiła monolitu, brak było lidera. Zawiedli teoretycznie najlepsi zawodnicy grający już w drużynach PLH.

B. W opinii Wydziału Szkolenia na ten stan rzeczy złożyło się kilka przyczyn. Najważniejsze z nich to:

- Trudności z należytym przygotowaniem zawodników do turnieju w czasie Bezpośredniego Przygotowania Startowego. Na 22 zawodników tylko 8 zrealizowało pełny tok przygotowań. Powodem było zbyt późne zwalnianie zawodników przez kluby. Przyczyną pierwotną był nakładający się na BPS reprezentacji juniorów terminarz rozgrywek PLH. Siedmiu zawodników przyjechało na 3 dni przed Mistrzostwami.

- Zawodnicy reprezentacji juniorów mający miejsca w drużynach PLH przyjechali nieprzygotowani. W trakcie turnieju razili brakiem zgrania i szybkości. Zatracili dotychczasowe walory predestynujące ich do roli liderów zespołu.

C. Dodatkowymi czynnikami wpływającymi negatywnie na stan przygotowania reprezentacji juniorów były przede wszystkim:

a. czynniki wewnętrzne:

- Błąd w obsadzie kadry trenerskiej reprezentacji juniorów U20

- Niewłaściwe rozwiązania taktyczne i sposób prowadzenia samych spotkań przez trenerów

oraz w mniejszym stopniu czynniki zewnętrzne:

- Konflikt interesów klubowych i reprezentacji, w tym obsadzenie w przygniatającej większości klubów PLH stanowisk trenerskich przez obcokrajowców, którzy nie interesują się w wystarczający sposób przygotowaniem zawodników do turniejów mistrzowskich (pomijanie młodzieży w składach, bądź jej marginalna rola w meczu).

- Kluczowe momenty w meczu najczęściej są rozgrywane przez formacje złożone w głównej mierze z cudzoziemców, co powoduje brak doświadczenia w grze pod presją przez polskich zawodników (widać to także w meczach reprezentacji seniorów)

D. Wydział Szkolenia PZHL po przedstawieniu zasadniczych powodów niepowodzenia na ostatnich Mistrzostwach Świata Juniorów U20 Dywizji I celem uniknięcia negatywnych rezultatów i zrealizowania planu startowego na grudniowych Mistrzostwach Dywizji II, czyli awansu do Dywizji I proponuje:

- zmianę dotychczasowego trenera kadry juniorów U20 oraz przeprowadzenie korekt w obsadzie trenerskiej SMS Sosnowiec. Celowym byłoby zatrudnienie w tym ośrodku doświadczonego trenera zagranicznego (najlepiej kanadyjskiego), który pomagałby także w przygotowaniu reprezentacji Polski juniorów U20 do grudniowych Mistrzostw Świata

- dokonanie korekty terminarza rozgrywek PLH, tak aby przerwa w rozgrywkach nastąpiła przynajmniej 14 dni przed początkiem Mistrzostw

- opracowanie skutecznego cyklu przygotowań do Mistrzostw i znalezienie odpowiednich sparingpartnerów

- wystąpienie do Ministerstwa Sportu i Turystyki o przedłużenie szkolenia zawodników ostatniego rocznika SMS Sosnowiec do grudnia każdego roku tak, aby jesienią mogli dalej przygotowywać się do Mistrzostw

- dokonanie prawidłowej selekcji zawodników

- podjęcie monitorowania członków kadry juniorów nie będących uczniami SMS.

- zwiększenie efektywności pracy wychowawczej z młodzieżą

- zainicjowanie starań w Ministerstwie Sportu i Turystyki o zwiększenie liczby Ośrodków Sportowego Szkolenia Młodzieży z 4 do 6, jako etapu do osiągnięcia docelowej liczby 10.

- w ewentualnych korektach przepisów należy położyć nacisk na zachęcanie i promowanie pracy klubów (sekcji ) z młodzieżą.

E. Ponadto sugeruje się zwrócenie szczególnej uwagi na wyszkolenie techniczne zawodników, a w szczególności:

- na naukę w klubach jazdy na łyżwach w najmłodszych grupach zawodników.

- Niezbędne jest konsekwentne przeprowadzanie testów zręcznościowych wśród młodych zawodników i ich kontrola przez piony szkoleniowe w Okręgach Hokeja na Lodzie i w miarę możliwości przez Wydział Wyszkolenia Związku

- Konieczne są także zmiany w programach nauczania w SMS Sosnowiec, gdzie jeszcze większa uwaga powinna być zwrócona na wyszkolenie techniczne. Selekcja kandydatów do SMS powinna być jeszcze bardziej skrupulatna.

F. Najważniejszym czynnikiem, który może doprowadzić w perspektywie kilku lat do podniesienia poziomu sportowego naszych reprezentacji jest położenie akcentu na zwiększenie liczby szkolonej młodzieży, poprawienie selekcji oraz jakości procesu szkoleniowego. Z tego powodu niezbędne jest zwiększenie zainteresowania procesem szkolenia i wychowania młodzieży czołowych klubów hokejowych.

G. Wydział Wyszkolenia pozytywnie ocenia wprowadzenie do programu SMS w Sosnowcu obowiązkowego kursu instruktorskiego.

H. Proponuje się, aby osobami odpowiedzialnymi za wdrożenie proponowanych wniosków zostali Zbigniew Fiderewicz, Wiceprezes ds. Szkoleniowych PZHL i Marian Pysz, Kierownik Wyszkolenia Związku.

Rafał Wysocki, Wiceprezes PZHL w porozumieniu z Przewodniczącym WGiD winien do 30 marca br. opracować we współpracy z Wydziałem Wyszkolenia oraz Wydziałem ds. PLH, projekt nowego systemu i terminarza rozgrywek Polskiej Ligi Hokeja.

Źródło artykułu: