Grupa B MŚ I Dywizji: Słowenia potrzebowała dogrywki, aby pokonać Wielką Brytanię

Reprezentacja Słowenii pokonała Wielką Brytanię 4:3 w meczu kończącym trzeci dzień Grupy B MŚ I Dywizji rozgrywanych w Lublanie. O sukcesie Słoweńców zadecydowała bramka Zigi Jeglicia, którą zdobył on w dogrywce.

Michał Gałęzewski

Zarówno Słowenia, jak i Wielka Brytania wygrały pierwsze dwa spotkania. Mecz rozgrywany wieczorem w słoweńskiej Lublanie miał więc spory wymiar. Przez długi okres pierwszej tercji, zawodnicy obu drużyn nie potrafili strzelić bramki. Pod koniec tej części gry, sytuacja na lodzie się jednak mocno zaostrzyła. Karę 2+10 dostał Ashley Tait i przez pewien czas na lodzie było tylko siedmiu zawodników z pola. Zamieszanie te wykorzystali zawodnicy ze Słowenii i po zespołowej akcji Jan Urbas strzałem w 19 minucie wyprowadził gospodarzy na prowadzenie.

W drugiej tercji, Słoweńcy wprost ostrzeliwali bramkę Stephena Murphyego. Oddali aż piętnaście strzałów, przy jedynie czterech uderzeniach Brytyjczyków. W 30 minucie wreszcie znaleźli drogę do brytyjskiej bramki. Po podaniach Jakoba Milovanovicia i Zigi Jeglicia, Rok Ticar podwyższył na 2:0.

Gdy wydawało się, że Słowenia odniesie trzecie zwycięstwo, nastąpiło przełamanie reprezentacji Wielkiej Brytanii. W 46 minucie na ławkę kar usiadł Gregory Kuznik. Po dziesięciu sekundach, grę w przewadze wykorzystał Ashley Tait, a 22 sekundy później na 2:2 wyrównał Mark Garside! Sytuacja Słowenii zrobiła się trudna. Kibiców zgromadzonych w Hali Tivoli w ekstazę doprowadził w 52 minucie Rok Ticar i Słowenia odzyskała prowadzenie. Na 73 sekundy przed regulaminowym końcem spotkania, Paul Thompson zdecydował się na zdjęcie bramkarza. Przyniosło to oczekiwany skutek, bo po 21 sekundach bramkę na 3:3 strzelił Jonathan Phillips i o wyniku meczu zadecydowała dogrywka. W 62 minucie bramkę zdobył Ziga Jeglic i - nie bez problemów - Słowenia pokonała Wielką Brytanię 4:3.

Słowenia - Wielka Brytania 4:3 (1:0, 1:0, 1:3, 1:0)
1:0 - Jan Urbas (Ziga Jeglic, Rok Ticar) 19' PP
2:0 - Rok Ticar (Jakob Milovanovic, Ziga Jeglic) 30'
2:1 - Ashley Tait (Greg Chambers) 46' PP
2:2 - Mark Garside 46'
3:2 - Rok Ticar (Ziga Jeglic, Jan Urbas) 52'
3:3 - Jonathan Phillips (David Clarke, Ashley Tait) 60'
4:3 - Ziga Jeglic (Ales Music) 62'

Słowenia: Hocevar (Sila) - Vidmar, Kranjc, D.Rodman, Mursak, M.Rodman - Tavzelj, Kovacevic, Razingar, Sivic, Hebar - Pavlin, Kuznik, Jeglic, Ticar, Urbas - Pretnar, Milovanovic, Golicic, Music, Pance.

Wielka Brytania: Murphy (Lyle) - Hewitt, Richardson, Dowd, Cowley, Tait - Weaver, K.Phillips, Clarke, Myers, Hill - Meyers, O Connor, Shields, J.Phillips, Chambers - Lee, Mitchell, Peacock, Towe, Garside.

Kary: Słowenia - 16 min, Wielka Brytania - 22 min.

Strzały: Słowenia - 35, Wielka Brytania - 20.