MŚ w hokeju: Finowie o krok od ćwierćfinału

Brązowi medaliści olimpijscy - Finowie, są na najlepszej drodze do zapewnienia sobie awansu do ćwierćfinału mistrzostw świata. W piątkowy wieczór Finowie pokonali Białoruś 2:0. Tym samym nasi wschodni sąsiedzi bardzo zredukowali swoje szanse na grę wśród najlepszych ośmiu ekip turnieju.

W tym artykule dowiesz się o:

Obydwie bramki meczu zostały zdobyte w drugiej tercji. W 26 minucie Białorusini popełnili błąd przy zmianie, jeden z nich został odesłany na ławkę kar. Finowie nie zaprzepaścili okazji do zdobycia gola w przewadze. Andrieja Miezina pokonał Jarkko Immonen.

Białoruski golkiper wielokrotnie w tym meczu ratował swoich kolegów, gdyż w pierwszej i drugiej tercji dali oni narzucić sobie rytm gry zespołu Finlandii. Suomi mieli optyczną przewagę, prowadzili grę o czym świadczy na przykład liczba strzałów. Po 40 minutach gry Finowie mieli ich na swoim koncie 27, Białorusini, którzy nastawili się w tym meczu na grę z kontry, tylko 11.

Na 2:0 podwyższył Juha Pekka Hytonen w 33 minucie, który silnie uderzył spomiędzy bulików w krótki róg bramki białoruskiej.

Finowie po uzyskaniu prowadzenia nadal kontrolowali grę, mieli w piątek ułatwione zadanie, gdyż niemal całkowicie niewidoczni byli w piątkowy wieczór liderzy zespołu z Białorusi Aleksiej Ugarow , czy Aleksiej Kałużny. Ponadto stracili jednego z obrońców. Kirył Gotowiec po ostrym wejściu Oskara Osali długo nie wstawał z lodu i został z niego zwieziony na noszach.

W ostatniej odsłonie Białorusini próbowali odwrócić losy meczu, zaatakowali, jednak byli nieskuteczni a Finowie umiejętnie wybijali ich z uderzenia. Z upływem minut ich ataki stawały się bardziej nerwowe i łapali zbyt dużą liczbę kar aby myśleć o skutecznej pogoni za Finami.

Finlandia - Białoruś 2:0 (0:0, 2:0, 0:0)

1:0 - Jarkko Immonen (Antti Miettinen) 28' PP

2:0 - Juha-Pekka Hytonen (Antii Pihlstrom, Pasi Puistola) 33'

Finlandia: Rinne - Nummelin, Puistola, Miettinen, Immonen, Jokinen - Niskala, Vatanen, Kapanen, Kontiola, Aaltonen - Kukkonen, Maenpaa, Hytonen, Korpikoski, Pihlstroem - Jaakola, Santala, Hahl, Osala, Komarov.

Białoruś: Miezin - Salei, Kołosow, Ugarow, Kałużny, Grabowski - Stasienko, Denisow, Mieleszko, Stas, Demiagin - Riadiński, Gotowiec, Kułakow, Stefanowicz, Kowyrszin - Kostiuczenok, Michalew, Drozd, Szupris, Senkiewicz.

Kary: Finlandia - 6 min., Białoruś - 12 min.

Sędziowali: Locker (USA), Sjoberg (Szwecja) oraz Arm (Szwajcaria), Sabelstrom (Szwecja).

Widzów: 5.273.