Kokpit Kibice
Relacje na żywo
  • wszystkie
  • Piłka Nożna
  • Siatkówka
  • Żużel
  • Koszykówka
  • Piłka ręczna
  • Tenis
  • Zimowe

KHL, czyli liga rozwijająca się w ekspresowym tempie

Rosyjska liga hokeja na lodzie w coraz większym stopniu upodabnia się do NHL, od lat uznawaną za najlepszą ligę hokejową świata. Pod względem finansowym różnica ta staje się minimalna. Wielu graczy decyduje się na powrót do KHL niekoniecznie mając na celu aspekt finansowy.
Łukasz Malinowski
Łukasz Malinowski

Jako przykład można powołać się na znakomitego czeskiego zawodnika Jaromira Jagra, który dwa sezony temu zasilił szeregi drużyny Avangardu Omsk , stając się jedną z gwiazd ligi.

Liga swoim zasięgiem obejmuje nie tylko kluby rosyjskie, ale także drużyny występujące poza granicami kraju (Dynamo Mińsk czy Dynamo Ryga). Dynamo Ryga, 6 października zmierzyło w bezpośrednim pojedynku z drużyną grającą na co dzień w lidze NHL - Phoenix Coyotes. Po emocjonującym spotkaniu uległo 1:3 (0:1, 1:1, 0:1) będąc równorzędnym rywalem dla wyżej notowanego przeciwnika. W lidze występują 24 drużyny, które w sezonie zasadniczym rozgrywają po 56 meczów. Najlepsza szesnastka kwalifikuje się do play-off, gdzie gra toczy się o najcenniejsze trofeum, a mianowicie o Puchar Gagarina, nagrodę za wygranie całej ligi.

Liga dysponuje ogromnym potencjałem sportowym. Uważam, iż w najbliższym czasie wiele dobrego usłyszymy o zawodniku reprezentującym barwy zespołu Salavat Ulayev Ufa - Alexandrze Radulovie. Zawodnik mający 24 lata rozgrywa bardzo dobry sezon, jest liderem klasyfikacji punktowej, wyprzedzając w niej znakomitego czeskiego zawodnika Avangardu Omsk - Romana Cervenke.

Obecny sezon przynosi wiele ciekawych rozstrzygnięć. Słabo jak dotąd spisują się kluby moskiewskie, tj. Spartak czy CSKA. Również obrońca trofeum - AK Bars Kazań nie prezentuje formy jak w poprzednim sezonie. Sporym zaskoczeniem jest postawa beniaminka z Yugry. Po niemrawym początku zawodnicy tego klubu złapali drugi oddech, systematycznie pnąc się w górę tabeli. Liderem rozgrywek po rozegraniu 15 spotkań (stan na 18.10.2010 r.) jest UHC Dynamo Moskwa (przed sezonem Dynamo połączyło się z drużyna MVD Tver - ubiegłoroczny finalista rozgrywek) wraz z drużyną , której sponsorem jest ogromna huta szkła - Metalurgiem Magnitogorsk. Jak to bywało w poprzednich sezonach wysoką formę prezentują zespoły z Novosibirska, Ufy czy Omsku.

KHL rozwija się w ekspresowym tempie zarówno pod względem sportowym jak i... medycznym. W ostatnim czasie zorganizowana została specjalna konferencja, na której zwracano szczególną uwagę na stan zdrowia zawodników. Utworzony został portal medyczny, wprowadzono elektroniczny paszport medyczny dla graczy, opracowano nowe standardy bezpieczeństwa dla płyt lodowisk. Wszystko to z myślą o poprawie bezpieczeństwa zawodników.

Podsumowując KHL w najbliższym czasie może stać się ligą w wielu aspektach upodabniającą się do NHL. I głęboko wierzę w to, że tak się stanie, ponieważ zaangażowanie w dążeniu do celu organizatorów, działaczy, trenerów czy wreszcie samych zawodników jest naprawdę duże.

Polub SportoweFakty na Facebooku
Zgłoś błąd
inf. własna / en.khl.ru
Komentarze (4)
Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×