MŚ U20: Polacy wygrali z Węgrami i powrócili do I Dywizji

Reprezentacja Polski pokonała Węgry 9:6 w ostatnim meczu tych drużyn w Mistrzostwach Świata II Dywizji w hokeju na lodzie. Jako że do tego spotkania obie ekipy miały komplet zwycięstw, wygrana biało-czerwonych zadecydowała o powrocie do I Dywizji.

Michał Gałęzewski

Można stwierdzić, że początek spotkania był wymarzony dla podopiecznych Jarosława Morawieckiego. Co prawda w pierwszych minutach z powodu kar Damiana Piotrowicza i Jakuba Wanackiego biało-czerwoni grali w podwójnym osłabieniu, jednak Bartłomiej Niesłuchowski nie dał się pokonać węgierskim hokeistom i z pierwszej bramki cieszyli się Polacy. Podczas, gdy karę odsiadywał Arnold Varga po zespołowej akcji Adama Vaya pokonał Bartłomiej Neupauer. Minutę później znów skuteczna gra w przewadze i kolejna bramka dla Polaków. Tym razem katem węgierskiego bramkarza okazał się Dawid Maciejewski.

Napór Polaków nie malał i pięć minut później po bramkach najskuteczniejszego w polskiej reprezentacji Arona Chmielewskiego ze Stoczniowca Gdańsk oraz Łukasza Sośnierza z Naprzodu Janów, w meczu na szczycie grupy było 4:0! Na trzy minuty przed końcem pierwszej tercji podczas, gdy dwaj reprezentanci Polski siedzieli na ławce kar, Niesłuchowskiego pokonał Tamas Virag i Węgrzy mieli cień szansy na nawiązanie walki z lepiej dysponowaną od początku spotkania reprezentacją Polski.

Druga tercja rozpoczęła się dobrze dla hokeistów z Węgier, którzy po 36 sekundach od rozpoczęcia tej części gry po bramce Balazsa Somogyiego przegrywali już tylko różnicą dwóch bramek. Obie ekipy skupiły się na ataku i w konsekwencji w 20 minut padło aż osiem bramek. Biorąc pod uwagę zaliczkę z pierwszej tercji, z korzyścią dla Polaków było to, że każdy z bramkarzy pokonywany był czterokrotnie. Szczególną skutecznością popisał się Aron Chmielewski, który zdobył w drugiej tercji dwie bramki bez asyst. Również dwa razy skuteczny był Kamil Pawlik, po którego trafieniu na 8:4 Adama Vaya na węgierskiej bramce zastąpił David Gyenes.

Na siedem sekund przed końcem drugiej tercji, piątą bramkę dla Węgrów zdobył Gergo Vanyi, a 19 sekund po pierwszym wznowieniu w trzeciej części gry, polskiego bramkarza szósty raz pokonał Balazs Somogyi. Później przez długi czas ku uciesze polskiej ekipy nie padała żadna bramka, aż w ostatniej minucie spotkania Gyenesa pokonał Patryk Kogut. Co ciekawe na 24 sekundy przed końcem spotkania, doszło do bóki pomiędzy Szymonem Marcem i Bartłomiejem Neupauerem z Polski, a Davidem Gyenesem i Gerelym Geczim z Węgier, po czym obaj Polacy oraz Geczi zostali ukarani karą meczu, natomiast węgierski bramkarz dostał 10-minutową karę. Polacy wygrali ostatecznie 9:6 i choć trochę zatarli złe wrażenie, które pozostało po ubiegłorocznym turnieju w Gdańsku, po którym spadli do II Dywizji.

W drugiej grupie II Dywizji awansowali Francuzi, którzy wraz z Polakami zastąpią w I Dywizji Litwę oraz Ukrainę.

Polska - Węgry 9:6 (4:1, 4:4, 1:1)
1:0 - Bartłomiej Neupauer (Bartłomiej Pociecha, Bartłomiej Bychawski) 2' 5/4
2:0 - Dawid Maciejewski (Bartosz Ciura) 12' 5/4
3:0 - Aron Chmielewski (Bartosz Ciura) 14' 5/4
4:0 - Łukasz Sośnierz (Patryk Kogut) 16'
4:1 - Tamas Virag (Tamas Erdelyi, Arnold Varga) 18' 5/3
4:2 - Balazs Somogyi (Tamas Virag, Atilla Pavuk) 21'
5:2 - Aron Chmielewski 21'