MŚ hokeistek: Polki gromią i awansują dywizję wyżej - relacja z meczu Turcja - Polska

Żeńska reprezentacja Polski pokonała Turcję w ostatnim meczu Mistrzostw Świata V Dywizji w hokeju na lodzie kobiet i z kompletem zwycięstw zdeklasowała rywalki, awansując do IV dywizji.

Michał Gałęzewski

W pierwszym meczu ostatniego dnia Mistrzostw Świata V Dywizji w hokeju na lodzie kobiet, reprezentacja Hiszpanii zgodnie z planem pokonała Irlandię 14:0 i stało się jasne, że Polki muszą wygrać mecz z Turcją, aby awansować do IV Dywizji.

Już pierwsza tercja meczu z Turcją pokazała, że tym razem podopieczne Marka Kozyry nie będą musiały męczyć się z rywalkami, jak to miało miejsce w meczu z Hiszpanią. W 39 sekundzie spotkania pierwszą bramkę zdobyła Agnieszka Grzymiesławska. Minę Gungor pokonały jeszcze Marta Bigos, Magdalena Czaplik oraz Ewelina Czarnecka i trener Turczynek postanowił wpuścić na plac gry Tanay Gunay, której długo nie udało się biało-czerwonym pokonać.

W pierwszej tercji Polki strzelały aż 43 razy na bramkę rywalek, ale łącznie zdobyły tylko cztery bramki. Do pokonania Gunay trzeba było czekać przez ponad 18 minut po jej wejściu, kiedy to złą passę przełamała Aleksandra Berecka. W przeciągu trzech minut Polki zdobyły łącznie cztery bramki i po trafieniu Czarneckiej było już 8:0. Wtedy też zanudzoną na bramcę Małgorzatę Burdę zmieniła Joanna Katarzyńska-Goj. Do końca drugiej części gry Polki zdobyły jeszcze dwie bramki i po trafieniu Katarzyny Frąckowiak z Unii Oświęcim w osłabieniu, było już 9:0.

Trzecia część gry, to kontynuacja ostrzeliwania bramki turczynek. Tym razem Polki od początku były skuteczne, zdobywając mniej więcej w tym samym odstępie czasu bramki. Ostatnią, piątą w tej tecji, a czternastą w meczu zdobyła Joanna Detmer w 53 minucie i Polska pokonała Turcję 14:0.

Co ciekawe Polska na Mistrzostwach Świata zdobyła łącznie aż 61 bramek w 4 meczach, tracąc zaledwie 4. Biorąc pod uwagę, że pozostałe cztery drużyny zdobyły na tych mistrzostwach łącznie zaledwie 41 bramki, przewaga Polek była bezdeskusyjna. Już w przyszłym roku będą one mogły udokumentować rozwój kobiecego hokeja na lodzie w Polsce na Mistrzostwach Świata IV Dywizji.

0:14 - Joanna Detmer (Katarzyna Frąckowiak) 53'

Turcja: Gungor (T.Gunay) - Uygun, Yilmaz, Oztasdelen, N.Gunay, Ulas - Bayrak, Alkan, Demirkol, Terzioglu, Demir - Aydogdu, Atali, Yalcindag, Ozer Sevilmis, Dokur - Altinas, Erenoglu, Decu.

Polska Burda (Katarzyńska-Goj) - Malinowski, Czaplik, Poźniewska, Berecka, Grzymiesławska - Kierc, Kozyra, Szynal, Czarnecka, Bigos - Detmer, Nowacka, Gałuszka, Bielas, Frąckowiak - Winchor, Ślimak, Pióro.

Kary: Turcja - 18 min, Polska - 10 min.

Strzały: Turcja - 10, Polska - 90.

Sędziowały: Jerilin Glenn (USA) - Jenni Herranen (Finlandia), Jacqueline Spresser (USA).